1929 időpont

Kurt Vonnegut: Börtöntöltelék
Jane Elliott – Colin King: Enciklopédia gyermekeknek
Alekszandr Szolzsenyicin: A Gulag szigetcsoport
Macutani Mijoko: Levelek Tokióból
Békés Pál: Csikágó
Paul Kennedy: A nagyhatalmak tündöklése és bukása
Elzbieta Ettinger: Hannah Arendt – Martin Heidegger
Bächer Iván: Nagypapa hűlt helye
Marc Bloch: Gyógyító királyok
Alekszandr Szolzsenyicin: A Gulag szigetvilág
Németh Péter (szerk.): Tuzsér
A Karinthyak
Romsics Ignác: Ellenforradalom és konszolidáció
Ormos Mária: Hitler
André Dominé – Joachim Römer – Michael Ditter: Kulinária
Jan Marcusen: A közelgő krízis
Köves József (szerk.): A zsidó humor aranykönyve
Ioanichie Bălan: Három beszélgetés moldvai sztarecekkel
Cs. Kádár Péter: Diszkónika
Gabi Gleichmann: A halhatatlanság elixírje
Asztalos Miklós: Ez Magyarország!
Matuscsák Tamás: Rejtő Jenő elveszett naplója
James Hilton: Messze Oroszországban
Polgárdy Géza: Harcok, munkák és küzdelmek
Roberto Bolaño: 2666
Benkes Mihály – Borsányi György (szerk.): Történelem IV.
Dan Brown: Eredet
Fodor Marcsi – Neset Adrienn: 50 elszánt magyar nő
Jeff Kingston: A modern Japán kihívásai
Arthur Mills: Öt lótuszmag
Dezső András: Magyar kóla
Andrew Roberts: Churchill: Kéz a kézben a sorssal
Ian Kershaw: A pokolba és vissza

Idézetek

Bea_Könyvutca P>!

1929. május 12. vasárnap
Talán el kellene mennem Berlinbe, vagy vissza Pestre, mert itt egyre nehezebb az élet. Otthon nemsokára kezdődik az első Könyvhét. Nem adtam még fel azt a tervemet, hogy híres író legyen belőlem. Most is rengeteget firkálok, amikor pedig nem jön az ihlet, olyankor olvasok.

190. oldal

Kapcsolódó szócikkek: 1929 · Berlin · Pest
ppeva P>!

A negyedik vetélés után Elsa heteken át apátiába süllyedve, bánatosan feküdt az ágyában. […] Reinherz megvigasztalta őt néhány tréfás anekdotával, és felajánlotta, hogy elviszi egy bakui tatár hercegnőhöz, aki az 1917-es forradalom után kénytelen volt elhagyni Oroszországot, és Simmeringben praktizál, mindenféle bajt gyógyít virág- és növényillattal.
Messziről jöttek az emberek Olga Baskirhoz, aki nemcsak felírta a virágokat és a növényeket, hanem azt is előírta, mennyi ideig kell szagolgatni azokat, mindig ülő helyzetben, és napi tíz percnél soha nem tovább. A magas vérnyomásra azt javasolta a pácienseinek, hogy gólyaorrt inhaláljanak, az asztmára a rozmaring a legjobb, a hátfájást babérlevéllel gyógyította. A virágokat és növényeket a saját kertjében szedte.
Elsának liliomot (Lilium pensylvanicum) írt fel. Három héten át kellett napi nyolc percet szagolnia a virágot.
– Nem érzek semmit. Ennek a virágnak nincs is illata – mondta kishitűen.
– Egy virág nemcsak úgy önmagának illatozik, hanem mindig valaki másnak – magyarázta Olga Baskir türelmesen. – Meg kell érinteni a szárát, akkor a virág érzi az érdeklődést, és elkezd illatozni. Mindenkinek örömöt akar szerezni, és minden érintésre illattal reagál. A liliom majd meggyógyítja, drága asszonyom, felpezsdíti a vérét a méhében, és ha a férje rásegít kicsit a hevületével, annyi utóddal fogja őt megajándékozni, amennyit csak szeretne. De figyelmeztetnem kell. Ha túl sokáig szívja be a liliom illatát, akkor csak lányai fognak születni.
Elsa megkérte Aron Reinherzet, hogy ne említse a férjének a látogatást a tatár hercegnőnél. Reinherz megértően bólintott.
Egy hűvös októberi napon, 1929-ben, ami a Wall Street-i tőzsdekrach miatt fekete csütörtök néven került be a történelemkönyvekbe, Elsa ikreket szült. Két gyönyörűségesen szép, egészséges kislányt.

219-220. oldal

Kapcsolódó szócikkek: 1917 · 1929 · fekete csütörtök
2 hozzászólás
dr_Eminens>!

1929. október 25-e volt, a nagy tőzsdekrach napja, a Fekete Péntek. A város felbolydult, hisztérikusan vibrált, fenyegető előérzet kerítette hatalmába, pedig még senki sem tudhatta, hogy ez a nap korszakvég, és a Fekete Péntekkel kezdetét veszi a nagy gazdasági világválság.
A felhőkarcolók tetejéről úgy hullottak a tönkrement bankárok, iparbárók, nagybefektetők, mint az őszi falevelek. A New York-iak összeszaladtak, bámészkodtak, elborzadtak, szánakoztak egy kicsit, valaki megjegyezte, hogy az ilyesmi súlyos felelőtlenség, hiszen a néhai úr akár rá is eshetett volna egy járókelőre; aztán mentek tovább.

Békés Pál: Csikágó Gangregény

pwz I>!

Az Egri Bükk Osztály pedig 1929. szeptember 12-én avatta fel a Várhegyen épült 12 m magas „Szmrecsányi”-kilátót, melyet dr. Szmrecsányi Lajos egri érsekről neveztek el.

106. oldal, Ötven esztendő alkotásai – kilátók, források, emléktáblák, utak

Polgárdy Géza: Harcok, munkák és küzdelmek Tíz esztendő a magyar turista közelében (1934-1944)

Kapcsolódó szócikkek: 1929 · Eger
n P>!

A Korunk a Trianon utáni Erdély egyik legjelentősebb, ha nem a legjelentősebb folyóirata volt. Dienes László alapította 1926-ban, de 1929-től Gaál Gábor nevéhez fűződött a lap, melyben nem csupán Erdély, de az anyaország és a többi utódállam magyar baloldali írói, költői, tudósai is publikáltak. Talán még a mai fiataloknak is mond valamit pár név a sorból: József Attila, Déry Tibor, Sinkó Ervin, Fejtő Ferenc, az erdélyiek közül: Tamási Áron, Méliusz József, Szentimrei Jenő, Balogh Edgár. A lapot 1940-ben betiltották a hatóságok – nem a román, hanem a magyar hatóságok. A Kántor Lajos főszerkesztésével ma is élő lap 1957-ben kelt életre újból, ekkortól szerkesztette 1984-ig Gáll Ernő.

78. oldal, Zsákútinapló

7 hozzászólás
BoSziKa78>!

És szintúgy 1929-ben elolvas egy frissen megjelent regényt, a Berlin, Alexanderplatzot Alfred Döblintől, amit jelentősnek, emlékezetesnek és kiválónak talál, s ez arra ösztönzi, hogy további könyveket keressen Döblintől…

4 A gyilkosságok könyve

Anton_Gorogyeckij P>!

A változás szelének jele, hogy Karl Marx Das Kapital című műve 2008-ban képregény (manga) formájában jelent meg Japánban, míg az 1929-ben írt japán klasszikus proletár művet, a Kanikosent [Rákkonzervgyártó hajó] ugyanebben az évben újra kiadták, és nem várt sikert aratva, mintegy 600 000 példány kelt el belőle.

119. oldal (Antall József Tudásközpont, 2019)

Kapcsolódó szócikkek: 1929 · 2008 · Japán · Karl Marx · manga
danaida>!

„Kosztolányi jó gazda módjára megmutatja a házatáját. Felvezeti vendégeit a háztetőre… Karinthy el van ragadtatva, de szédül!” – írja a Délibáb 1929. július 13-án.

35. oldal (Littoria, 1992)

A Karinthyak Egy budapesti művészcsalád száz éve képekben

Kapcsolódó szócikkek: 1929 · Kosztolányi Dezső
Alvarando P>!

A katolikus egyház Olaszországban kissé kínos fegyverszünetet kötött Mussolinival, amelyet a felek az 1929-es lateráni szerződésben pecsételtek meg. Cserébe Vatikán Állam megalapításáért (a Pápai Állam korábban, Olaszország egyesítésének befejezésekor, 1870-ben megszűnt), és a katolicizmus Olaszország egyedüli államvallásaként való elismeréséért az egyház gyakorlatilag kötelezettséget vállalt a politikai passzivitásra, és – legalábbis Olaszországban – a fasiszta uralom eltűrésére. Az egyház nem emelt szót a fasiszta gengszterhadak erőszakos cselekményei ellen, majd később örömmel üdvözölte az etiópiai győzelmet, és nem kifogásolta a fajvédő törvények bevezetését sem. Akármilyen kellemetlen hálótárs is volt az olasz fasizmus, a kommunizmusnál mindenképpen kívánatosabb partnernek tartotta a klérus.

483. oldal

Kapcsolódó szócikkek: 1870 · 1929 · katolicizmus · Mussolini · Olaszország
janetonic>!

Ki volt Jansson?

A válasz a címben feltett kérdésre egyáltalán nem olyan könnyű. Néhányan úgy gondolják, hogy az étel Pelle Janzon (1844-1889) svéd basszistáról kapta a nevét. Mások azt állítják, hogy a név az Egyesült Államokból származik. Ott egy svéd illetőségű prédikátor, bizonyos Eric Jansson alapított szektát, aszkézist hirdetve az élet minden területén. Egy napon azonban az egyik szektatag rajtakapta, amint éppen a szardellás felfújtban gyönyörködik – Jansson prédikátor tehát kísértésbe esett. Érthető módon nagyon nagy volt a megrökönyödés a közösségben.
A legújabb információk szerint azonban az étel mégis inkább egy azonos című, akkoriban népszerű svéd filmnek köszönheti a nevét, melynek 1929-ben volt a bemutatója. Egy vendéglősnő és szakácsnője, akik szerint a „burgonya-szardella gratin” elnevezés nem volt elég csábító, a film megtekintése után átkeresztelték ezt az akkoriban már jól ismert ételt.

Jansson's frestelse – Jansson kísértése

1 kg közepes nagyságú burgonya
2 doboz szardellafilé
5 vöröshagyma
őrölt fehér bors
5 dl tejszín
2-3 ek. zsemlemorzsa
vajdarabkák

A megtisztított burgonyát vékony hasábokra, a meghámozott hagymát karikákra vágjuk. A szardellát lecsöpögtetjük, felaprítjuk (az olaját félretesszük).
A sütőt 200 C-fokra előmelegítjük.
Egy kizsírozott sütőformába rétegezzük a burgonyát, a hagymát és a szardellát úgy, hogy a tetejére egy réteg burgonya kerüljön. Közben minden réteget megszórunk fehér borssal. A tetejére csöpögtetünk kevés szardellaolajat, ráöntjük a tejszínt. Megszórjuk a zsemlemorzsával és a vajdarabkákkal. Lefedjük, és az előmelegített sütőben kb. egy órán át sütjük. Az utolsó 15 percben fedő nélkül ,hogy szép színt kapjon.

109. oldal, Svédország

Kapcsolódó szócikkek: 1929 · szuflé, felfújt