1876 időpont

Umberto Eco: A Foucault-inga
Jared Diamond: Háborúk, járványok, technikák
Carl Sagan: Broca agya
Jules Verne: A dunai hajós
Vladimir Nabokov: Pnyin professzor
Jules Verne: Bombarnac Klaudius
Vass Virág: Vulévu
Fiorella Nicosia: Gauguin
Rédey Judit: Hideg nyalat és spanyol tekercs
Vadász Sándor (szerk.): 19. századi egyetemes történelem – 1789–1914
Mózes Mihály: Az ipari forradalmak kora
Ortutay Gyula (szerk.): A magyar folklór
Sellyei Tamás Ottó (szerk.): Torockó
Libba Bray: The Diviners – A Látók
Szini Gyula: Napoleon tüneményes élete
Pásztor Cecília (szerk.): Salgótarjáni zsidótörténet
Bartos Erika: Budapest rajzban
Kristof Magnusson: Használati utasítás Izlandhoz
Fabian Lenk: Aranyláz a vadnyugaton
Milos Mijatovic: Írók
Lucy Cooke: Meghökkentő állatvilág

Idézetek

ppeva P>!

Izlandon, ahol soha nem is léteztek gazdag kolostorok és igazi városok, a képzőművészetet évszázadokon át mindössze néhány faliszőnyeg és díszes faragás jelentette. Zenei hagyomány egyáltalán nincs. 1876-ban, „A Nibelung gyűrűje” ősbemutatójának évében jegyezték fel az első olyan eseményt Izlandon, ahol két izlandi egyszerre játszott hangszereken. Előtte a monoton és gyakran trágár regölésen kívül nem létezett zenei kultúra.

80. oldal

Kapcsolódó szócikkek: 1876 · Izland
Kek P>!

1876. augusztus
Jókai Mór Torockóra látogat. Itt ismerkedik meg Zsakó Istvánnal, akiről az Egy az Isten című regény főhősét, Adorján Manassetet mintázza.

6. oldal, Történelem

Kapcsolódó szócikkek: 1876 · Jókai Mór · Torockó
14 hozzászólás
Cheril>!

– Mégis mit gondolsz, miért vagyok ilyen fáradt? Ha bárki szeretne a világon bármit tudni erről a városról 1876-ból, kérem, emelje fel a kezét! Senki? […]
Will bácsi összevonta a szemöldökét.
– Az iskoládban nem tanították meg, hogyan állj neki a kutatásnak?
– Nem. De el tudom szavalni a The Battle Hymn of the Republicot, miközben martinikat keverek.
– Siratom a jövőt.
– Onnan jön a martini. – Evie ásított és nyújtózkodott. – Valahogy úgy képzeltem, a kutatás kellemesebb elfoglaltság. Leadok a könyvtárosnak egy titkos kódot, ő pedig átadja nekem azt az egy könyvet, amire szükségem van, és megsúgja a kívánt oldalszámot. Mint egy dugi italmérés. Csak könyvekkel.
– Nem látok nálad egy könyvet sem – szólt Will bácsi gyanakodva.
– Minden itt van – mutatott Evie a fejére. – És itt – tette hozzá, megpaskolva a táskáját.

380. oldal, Megidézheti az ördögöt

Kapcsolódó szócikkek: 1876 · Evie O'Neill · Will Fitzgerald
apple_pie >!

Ez a könyv, csakúgy, mint valószínűleg az összes többi nyomtatott dokumentum, amely olvasóm kezében megfordult, QWERTY billentyűzeten íródott, nevét a billentyűzet bal felső sarkában elhelyezkedő hat betűről kapta. Bármily hihetetlenül is hangzik, ezt a billentyűkiosztást 1876-ban a technika egyik antivívmányára tervezték. Megalkotásakor egy sor alattomos fortélyt alkalmaztak, azzal a céllal, hogy a lehető legjobban lelassítsák a gépírót. Szétszórták a billentyűzeten a leggyakoribb betűket, és főleg bal oldalra helyezték (hogy a jobbkezesek az ügyetlen bal kezüket legyenek kénytelenek használni). Ezek mögött a nyilvánvalóan hátráltató jellemzők mögött az áll, hogy az 1873-ban gyártott írógépek billentyűi beragadtak, ha két szomszédos billentyűt gyors egymásutánban ütöttek le, úgyhogy a gyártóknak valahogy le kellett lassítaniuk a gépírókat. Amikor az írógépek minősége javult, és a billentyűk már nem ragadtak be, egy gondosan megtervezett billentyűzettel 1932-ben végzett kísérletek kimutatták, hogy az új billentyűkiosztás megkétszerezné a gépelés sebességét, és 95%-kal megkönnyítené a gépelést. Ám a QWERTY billentyűzetek pozíciója addigra már nagyon erős volt. A több százmillió QWERTY gépíró, gépírástanár, írógép- és számítógép-kereskedő és a gyártók érdekeltsége immár több mint 60 éve nyom agyon minden olyan próbálkozást, amely növelné a gépelés hatékonyságát.

248-249. oldal (Typotex, 2010)

Kapcsolódó szócikkek: 1873 · 1876 · 1932 · billentyűzet
janetonic>!

1876-ból származik az első fagylaltadagoló-kanál szabadalom.

21. oldal

Rédey Judit: Hideg nyalat és spanyol tekercs A fagylalt, a jégkrém és a parfé története

Kapcsolódó szócikkek: 1876 · szabadalom
Szelén>!

Az ebédet szúnyoghálós verandán szolgálták fel. Pnyin Bolotov mellé ült, és tejfölt kevert a piros céklalevesbe, amelyben rózsaszín jégkockák csilingeltek, s közben automatikusan folytatta a korábban megkezdett beszélgetést.
– Megfigyelhetjük – mondta –, hogy jelentős különbség van Levin szellemi ideje és Vronszkij fizikai ideje között. A történet folyamán Levin és Kitty egy teljes évvel marad el Vronszkij és Anna mögött. Amikor 1876 májusában egy vasárnap este Anna a tehervonat alá veti magát, a regény kezdete óta már több mint négy évet élt meg, Levinék esetében viszont ugyanez alatt az idő alatt, tehát 1872 és 1876 között alig három év telt el. Az irodalomban a relativitásra ez a legjobb példa, amit ismerek.

147. oldal (Magvető, 2005.)

Kapcsolódó szócikkek: 1876 · céklaleves · tejföl
danlin>!

A pszichoanalízis alapító atyja a Bécsi Egyetem tizenkilenc éves diákjaként 1876-ban kezdte meg első kutatási munkáját, amikor megérkezett az adriai tengerparton fekvő Trieszt zoológiai kutatóállomására. A feladata az volt, hogy találja meg az angolnák heréit.

34. oldal

Lucy Cooke: Meghökkentő állatvilág Igazságok és félreértések állatsereglete

Kapcsolódó szócikkek: 1876 · angolna
btunde P>!

A Tom Sawyer kalandjai, az első regény, amit írógéppel írtak, 1876-ban jelent meg.

25. oldal

Kapcsolódó szócikkek: 1876 · írógép · Tom Sawyer
latinta P>!

1876-ban, képességeiben jobban bízva úgy döntött, hogy elküldi egyik vásznát a Salonra (az akadémikus festészet hivatalos fellegvárának kiállítására). Az egy évvel korábban, nyáron készült Cserjés Viroflay-ben című képet a Salon kiállításra méltónak ítélte.

22. oldal

Kapcsolódó szócikkek: 1876
>!

Úgy várakozott, ahogy – mióta Bell feltalálta a távbeszélő készüléket – nem tanácsos várni. A makacs sóvárgás lefékezi a hangsebességet. A nők többsége nincs tisztában ezzel a törvényszerűséggel, talán ezért várnak 1876 óta ostobán a férfiak hívásaira. És mert egyre csak félnek. Hogy nem szerzik meg, amit akarnak. Vagy hogy elveszítik, amijük van. A pánik állapotában várakozni a legnehezebb.

4. oldal

Kapcsolódó szócikkek: 1876