1871 időpont

Albert Schweitzer: Életem és gondolataim
Galántai József: Az első világháború
Samuel P. Huntington: A katona és az állam
Bódy Zsombor – Ö. Kovács József (szerk.): Bevezetés a társadalomtörténetbe
Vadász Sándor (szerk.): 19. századi egyetemes történelem – 1789–1914
Mózes Mihály: Az ipari forradalmak kora
Andrássy Gyula: Diplomácia és világháború
Rosa Luxemburg: Levelek a börtönből
Németh István: A porosz mítosz

Idézetek

Chöpp >!

A leprások is sok munkát adnak. A leprát bacilus okozza, amely a gümőkór-bacilusnak rokona; Hansen norvég orvos fedezte fel 1871-ben. A bélpoklosok elkülönítésére nálunk még csak gondolni sem lehet. A kórházban néha négy-öt leprás fekszik a többi beteg között.

261. oldal Az őserdő peremén

Kapcsolódó szócikkek: 1871 · lepra
Ninácska P>!

Rosa Luxemburg 1871 március 5-én született egy lengyel kisvárosban. Gyermekkori élményeinek döntő szerepük volt abban, hogy egész életét az elnyomás elleni harc szolgálatába állította. Közgazdaságtani tanulmányai, amelyeket csak külföldön folytathatott, a modern társadalom mozgástörvényeinek tudományos felismerésére vezették.
Már a kilencvenes években ott küzdött az imperialista korszak beköszöntésével a munkásosztály előtt felmerült problémák körül folyó harc első sorában. Ezeket a problémákat elméletileg és gyakorlatilag, a legvégső konzekvenciákat is levonva, egyedül Lenin lángesze oldotta meg. De Rosa Luxemburg – minden tévedése és elméleti hibája ellenére, amelyek bizonyos területeken komoly károkat okoztak a német munkásmozgalomnak – mégiscsak úgy vonult be a történelembe, mint az opportunizmus és a jobboldali szociáldemokrata árulás elleni harc legnagyobb alakja a nyugateurópai munkásmozgalomban, mint a német militarizmus és az imperialista háború elleni harc egyik zászlóvivője, mint a Németországi Kommunista Párt egyik megalapítója. Érdemei halhatatlanok.

Kapcsolódó szócikkek: 1871 · Rosa Luxemburg
Inimma>!

1914. szeptemberében a németek Franciaország ellen támadtak – ez köztudott dolog. Annál kevésbé ismert, hogy miként készültek egy lehetséges támadásra a francia tábornokok. 1871 óta számos, egymástól lényegesen különböző haditervet is kidolgoztak, egy dologban azonban mind azonos volt: lényegi elgondolásuk egy Elzász és Lotharingia visszaszerzését célzó, támadó hadművelet. A támadás során egészen a Rajnáig kívántak eljutni. 1911-ben felmerült a módosítás igénye (XVI. terv), s Michel tábornok tervét fogadták el, mely már egy angol-belga-francia haderőt is elképzelt Belgium közepe táján. Idővel azonban ezt elvetették, mert defenzív jellegű volt, viszont – mint mondották – a francia katonától idegen a védekezés, a francia hadsereg csakis támadó harcmodort alkalmazhat. A támadó szellemű francia stratégia egyik fő képviselője a Katonai Akadémia igazgatója, Foch marsall volt. Végül a XVII. terv, melyet 1913 májusában fogadtak el, mind az öt hadsereget a Németország elleni támadásra kívánta felvonultatni, s még védekezésre alkalmas nehézfegyverzettel sem tartotta szükségesnek ellátni a francia hadsereget. Igaz, ekkorra már összehangolták terveiket szövetségeseikkel, többek között az orosz hadsereggel.

159. oldal

Kapcsolódó szócikkek: 1871 · 1911 · 1913 · 1914 · első világháború · Franciaország
M_Milán>!

1871-ben a Német Birodalom megalakulásával megváltoztak a hatalmi struktúrák a kontinensen. Európa szívében egy csapásra gazdasági és katonai óriás keletkezett.

107

Kapcsolódó szócikkek: 1871
M_Milán>!

A kiegyezés korának jogtörténészei között tartjuk számon Ladányi Gedeon (1824-1886) debreceni jogakadémiai történelemtanárt, aki 1871-ben kétkötetes munkát írt A magyar királyság alkotmánytörténete a szatmári békekötésig címmel. Műveiben főleg Szalay László és Horváth Mihály történelmi munkáira és Kovachich Márton György kutatásaira támaszkodott.

633

Kapcsolódó szócikkek: 1871 · Horváth Mihály · Ladányi Gedeon · Szalay László
LuPuS_007>!

1871.évi vereséget követően a francia tisztek nem hivatalosan szervezkedni kezdtek, hogy önmaguk oldják meg a katonai szakismeretek tanulását, vagyis ugyanazt tették, mint 1807-ben a porosz tisztek.

50. oldal

Samuel P. Huntington: A katona és az állam A civil és a katonai szféra viszonyának elmélete és politikája

Kapcsolódó szócikkek: 1807 · 1871
M_Milán>!

A francia—porosz háború befejezte a német egyesítést, melynek kikiáltására 1871. január 18- án került sor a versailles-i palota tükörtermében (a délnémet államok még 1870 végén beléptek az Eszaknémet Szövetségbe).

53

Kapcsolódó szócikkek: 1870 · 1871
MissWenut>!

A Versailles-i palota tükörtermében 1871. január 18.-án kikiáltották a Német Császárságot.

83. oldal

Kapcsolódó szócikkek: 1871 · Versailles
NB14>!

A kívánatos feltételeket megadja a háború oka. Ha igaza van Clausewitz azon ismert mondásának, hogy a háború fegyveres folytatása azon politikai küzdelemnek, mely az összeütközéshez vezet, úgy igaz az is: hogy a béketárgyalásnak a fegyveres erőkifejtés logikus folytatásának kell lennie. A céloknak e három fázisban ugyanazoknak kell maradniok, csak az eszközök változnak. Néha ugyan a győzelem lehetővé teszi, hogy a háború eredeti céljain messze túlmenjenek a béke föltételei, de ritkán helyes politika túllőni az eredeti akaraton s a követeléseket teljesen az eredményekhez szabni. I. Napóleon fátumává vált, hogy a katonai zsenije által megszerzett lehetőségeket mind meg akarta valósítani. Ezért lett minden háborúja egy új háború okává, míg végül egy állandóan fenn nem tartható birodalmat hozott létre s annyi ellenséget szerzett magának, hogy nem bírt megmérkőzni azoknak erőfeszítéseivel. Bismarck nagy érdeme, hogy 1866-ban Poroszország követeléseit az eredeti hadi célok keretei között tudta megtartani és nem ragadtatta el magát a győzelem nyújtotta lehetőségek által. 1871-ben tovább ment, mint eredetileg kontemplálta (tervezte) és tulajdonképpen akarta, de ez nem vált nemzetének előnyére.

Kapcsolódó szócikkek: 1866 · 1871 · Poroszország