1835 időpont

Jules Verne: Utazás a Holdba
Szerb Antal: A királyné nyaklánca
Mark Twain: Önéletrajz
Gergely András (szerk.): Magyarország története a 19. században
Georges Duby (szerk.): Franciaország története I-II.
John Lewis Gaddis: Most már tudjuk
Fischer Ferenc: A kétpólusú világ 1945–1989
Eric Chaline: Ötven állat, amely megváltoztatta a történelmet
Pap Zoltán: Elsősegélynyújtás
Jorge Luis Borges: Tangó

Idézetek

kmaria>!

1910 volt a Halley-üstökös megjelenésének éve. Megjegyzem mellesleg, hogy az üstökös már 1835-ben, Mark Twain születésének évében is megjelent az égen. Mark Twain azt mondta, hogy addig nem fog meghalni, míg ez a fény, ez a csillogó por vissza nem tér az égre. És így is lett: 1910-ben visszatért a Halley-üstökös, és meghalt Mark Twain.

65-66. oldal

Kapcsolódó szócikkek: 1835 · 1910 · Halley-üstökös · Mark Twain
Habók P>!

1835. november 30-án születtem Floridában, egy majdnem észrevehetetlenül pici városkában, Missouri állam Monroe megyéjében. Szüleim a harmincas évek elején költöztek Missouriba; nem emlékszem, hogy pontosan melyik évben, mert akkor még nem születtem meg, és nem törődtem ilyesmivel. Hosszadalmas, viszontagságos és nagyon kényelmetlen utazás lehetett ez akkoriban. A városkának száz lakosa volt, és én egy százalékkal növeltem a lakosságát. A történelem sok nagy alakja nem mondhatja el, hogy ennyit tett egy városért. Talán szerénytelenség tőlem, hogy szóba hozom, de ez az igazság. Ilyen nagyszabású cselekedetet senkiről sem jegyeztek föl – még Shakespeare-ről sem. Én ezt tettem Floridával, és ebből az következik, hogy bármelyik várossal megtehettem volna: talán még Londonnal is.
Nemrég küldött nekem valaki egy képet Missouriból, a szülőházamról. Eddig mindig úgy emlegettem, mint valami palotát, de ezután óvatosabb leszek.

Előszó

Kapcsolódó szócikkek: 1835 · Florida, USA · Missouri állam
Rushka>!

A középkori királyok egzotikus állatokat, köztük oroszlánokat is gyűjtöttek magán állatkertjükben, melyekkel hatalmukat demonstrálták. az angol János király (1166-1216) 1204-ben a londoni Towerben rendezte be állatkertjét. Az állatokat ketrecekben helyezték el a Tower nyugati kapujánál lévő egyik épületben, melyet azóta Oroszlántoronynak hívnak. A gyűjteményt a XVI. században nyitották meg nagyközönség előtt. A XVIII. században a belépődíj 1,5 penny volt vagy egy macska, esetleg egy kutya az oroszlánok etetésére. Az állatkertet 1835-ben bezárták, és az állatokat az újonnan megnyílt londoni állatkertbe, a Regent's Parkba szállították.

155. oldal

Kapcsolódó szócikkek: 1204 · 1835 · oroszlán
Bla IP>!

A gazdagodás már XV. Lajos alatt megindult, a Hétéves Háború egy pillanatra megállította, azután XVI. Lajos alatt üteme meggyorsabbodott. Növekszik a vasbányák és kohók száma. Eddig Franciaország Angliából és Németországból kapta a vasat, amelyet feldolgozott; ezentúl maga állítja elő Elzász, Lotharingia és Nantes acélműveiben és főkép Amboise-ban. Óriási fejlődésnek indulnak a textiliparok, kiváltképen a gyapjúfonás. Sèvres porcellánnal, a Gobelins szőnyeggel, Saint-Gobain üveggel, Baccarat kristállyal, Rouen és Nevers fayenceszal látja el a világot. A gép elkezdi diadalútját. Marseille a világ egyik legfőbb kikötője lesz. A versaillesi béke után 1786-ban Angliával kereskedelmi szerződést kötnek, amely előnyös ugyan a francia mezőgazdaságra, de árt a kereskedelemnek és iparnak. De még így is Anglia után Franciaország a világ leginkább jómódú országa. A forradalom után csak 1835-ben érték el azt a kereskedelmi mérleget, amelynél 1787-ben tartottak. Talán itt említhetjük meg azt is, mint a gazdasági vérkeringés gyorsulásának jelét, hogy XVI. Lajos uralkodása alatt a tőzsdézés olyan arányokat öltött, hogy 1787-ben Mirabeau már szükségesnek látta felemelni ellene mennydörgő intő szózatát.

Kapcsolódó szócikkek: 1786 · 1787 · 1835 · Franciaország · Rouen · Sévres · XV. Lajos
M_Milán>!

1830 után egyszerre támogatta Laffitte-ot és Casimir Perier politikáját; belügyminiszterként letartóztattatta Berry hercegnét, amit a legitimisták sohasem bocsátottak meg neki, s ő szavaztatta meg a republikánus sajtót alaposan megcsonkító 1835. szeptemberi törvényeket is. Ennek ellenére két (1836-os, illetve 1840-es) miniszterelnöki periódusa a liberális és parlamentáris kormányzás időszakát hozta.

810 Franciaország története. I. A kezdetektől a Bourbon-restaurációig (2005)Dinasztiák és forradalmak 1348 és 1852 között 21. A romantikus és polgári

Kapcsolódó szócikkek: 1835
Hanging_Moss_9102>!

Alexis de Tocqueville jóslata, 1835:
„Jelenleg két nagy nép van a földön, az oroszok és az angol-amerikaiak, amelyek azonban különböző kiindulópontról, de mégis egy azonos cél felé haladnak…az amerikai a természet ellenállását győzi le… az oroszok ellenfelei emberek. Az első a vadonnal harcol, az utóbbi a civilizációk ellen. Az elsőt a szabadság vezérli, az utóbbit a szolgaság. Mégis a gondviselés titkos előrelátása folytán arra hivatottak, hogy egy nap a világ felének sorsát a kezükbe vegyék.”

Kapcsolódó szócikkek: 1835 · Alexis de Tocqueville
Hanging_Moss_9102>!

Alexis de Tocqueville, 1835:
Jelenleg két nagy nép él a Földön, melyek, különböző okokból kiindulva, egyazon cél felé látszanak haladni: az orosz és az amerikai… és mintha mindegyiküket a gondviselés titkos szándéka ösztönözné, hogy egy napon a kezében tartsa a világ felének a sorsát.

John Lewis Gaddis: Most már tudjuk A hidegháború történetének újraértékelése

Kapcsolódó szócikkek: 1835
M_Milán>!

Az 1825-ben alapított Lótenyésztő Egyesületből alakult meg 1835-ben az Országos Magyar Gazdasági Egyesület, amely ebben a korszakban elsősorban az ismeretek terjesztését tekintette fő feladatának. Folyóirata, aMagyar Gazda is ezt a célt szolgálta.

46. oldal

Kapcsolódó szócikkek: 1825 · 1835
M_Milán>!

Az I. Ferenc halála (1835) után következő V Ferdinand maga nem volt képes döntésekre — helyette kellett dönteni.
Az e pozíciókért folytatott belső harc 1836-ban kompromisszummal végződött. Nem egyetlen személy döntött a császár helyett, hanem új, legfelsőbb „tanácsadó” szervet létesítettek, amely valójában döntéshozó szervként működött.
Ez volt az Allamértel^ezlet (Staats- Konferenz), amelynek négy állandó tagja volt: Metternich államkancellár a külügyek, Kolowrat államértekezleti miniszter a belügyek legfőbb irányítójaként; továbbá Ferenc Károly trónörökös és Lajos főherceg.

16

Kapcsolódó szócikkek: 1835 · 1836
MissWenut>!

Az elsősegélynyújtás irodalmának első jelentős magyar művelője Flór Ferenc, az 1848-as szabadságharc tábori egészségügyi szolgálatának hírneves szervezője. 1835-ben megjelent könyvének címe: „Tetszholtak Felélesztésökről Szóló Tanítás”. Flór felismerte, hogy a halálfolyamat lényege a szervezet oxigénhiánya. Ezért az életmentő beavatkozások között kiemelkedő fontosságúnak tartotta a légutak felszabadítását, és leírta a befúvásos lélegeztetést. Könyvében sürgette mentőintézmények országos szervezését.

10. oldal (1991)

Pap Zoltán: Elsősegélynyújtás Egészségügyi szakközépiskolák és szakiskolák tankönyve

Kapcsolódó szócikkek: 1835 · elsősegélynyújtás · Flór Ferenc