1814 időpont

Simon Schama: Polgártársak
Bart István: Walter Scott világa
Julia Quinn: A vikomt, aki engem szeretett
Vadász Sándor (szerk.): 19. századi egyetemes történelem – 1789–1914
Széchenyi István – Wesselényi Miklós: Feleselő naplók
Daniele Del Giudice: Imbolygó láthatár
Konsztantyin Pausztovszkij: Északi történet
James Hawes: Németország legrövidebb története

Idézetek

Lélle P>!

Jane Austen pedig 1814 szeptemberében így ír nővérének: „Mi dolga Walter Scottnak a regényírással; hogy merészel még regényeket is írni, mi több, jó regényeket? Ez nem tisztességes eljárás. Épp elég híre meg haszna van költőként is, miért veszi el más elől a kenyeret?! Nem szeretem Scottot, és eltökéltem magam, hogy hacsak egy mód van rá, a Waverley-t sem fogom szeretni, de tartok tőle, hogy mégiscsak kénytelen leszek.”

164-165. oldal

Kapcsolódó szócikkek: 1814 · Jane Austen · Walter Scott
Anikó_Kádár P>!

A versenyhelyzetnél semmi sem hozza ki férfiból a legrosszabbat…
Lady Whistledown társasági lapja, 1814. május 4.

Kapcsolódó szócikkek: 1814
2 hozzászólás
Creusa>!

Hogy a hunok legvalódibb fajtájából származhatom, arra is elég bizonyíték, hogy a legszebb Alpok közt Svájcban vagy Itália legbujább völgyeiben és tájain nem vagyok képes oly forrón, lelkesen és rajongón érezni és élni, mint hazám pusztáin és síkságain.
1814. november 21.

6. oldal (Helikon)

Kapcsolódó szócikkek: 1814 · Alpok · Svájc
estherlamm P>!

A McMurdo-bázison vagyunk; egy amerikai hadnagyról kapta a nevét, aki 1814-ben feltérképezte a területet, de én inkább Amudsen–Scott-bázisnak hívom, a két felfedező után, akik először jutottak el a földrajzi Déli-sarkra. A versengés Amudsen előnyével és Scott expedíciójának tragédiájával végződött.

14. oldal

Kapcsolódó szócikkek: 1814 · Déli-sark · Roald Amundsen
kaporszakall>!

Kiszeljov öntelt ember volt, és nem tűrte a nyakaskodást. Részt vett a napóleoni háborúkban, de nemhogy sebet, hanem még egy karcolást sem kapott soha. „Énnekem még nem öntötték ki a golyót” – mondogatta kérkedve.
Beszélték, hogy 1814-ben, Párizs elfoglalása után, egyszer egy kis párizsi csapszékben üldögélt. Öt francia lépett be. Egy üveg pezsgőt kértek és öt poharat. Kiszeljov erre tüstént öt üveg pezsgőt hozatott és egy poharat, fenékig ürítette mind az öt üveget, és szilárd lépésekkel távozott a csapszékből, a részeg vendégek hangos tapsainak közepette.

545. oldal (Északi történet)

Kapcsolódó szócikkek: 1814
M_Milán>!

1814 és 1846 között egy gipszelefánt állt a Bastille helyén.

(első mondat)

Kapcsolódó szócikkek: 1814 · 1846 · Bastille · gipsz
M_Milán>!

Napóleon első 1814-es vereségét követően Britannia és Oroszország még gyorsabban összezördült, mint Amerika és Oroszország 1945-után Ennek nagy haszonélvezője ebben az esetben Poroszország volt

113

Kapcsolódó szócikkek: 1814 · Poroszország
M_Milán>!

A görög diaszpóra titkos szervezetei pedig a kivitelezésen dolgoztak. A felkelést közvetlenül előkészítő szervezet az 1814-ben Odesszában megalakult Philiki Etairia volt, amely orosz segítséggel akarta létrehozni a görög államot. A titkos társaság tagjai kapcsolatban álltak a korfui születésű Jóannész Antoniusz Kapo- disztriásszal, a keleti ügyekkel foglalkozó orosz külügyminiszterrel, aki egyébként lebeszélte őket az önálló vállalkozásról, s egy orosz-török háború keretében akarta megoldani a görög ügyet.

36

Kapcsolódó szócikkek: 1814 · Odessza