1782 időpont

Chantal Thomas: Sade
Moldova György: Tisztelet Komlónak
Jaroslav Hašek: Dekameron
Vadász Sándor (szerk.): 19. századi egyetemes történelem – 1789–1914
Tomáš Borec: Jó napot, Ampère úr!
Robert K. Massie: Nagy Katalin
Eric Chaline: Ötven állat, amely megváltoztatta a történelmet
Hudi József – Mezei Zsolt – Hermann István (szerk.): Várostörténet és közműveltség

Idézetek

Rushka>!

Amikor a Kongresszus 1782-ben, hatévi vita után a fehérfejű rétisast az Egyesült Államok szimbólumává tette, egyetlen ellenvélemény hangzott el. Benjamin Franklin (1706-1790) azt írta a lányának, hogy a sas elhibázott választás volt, mivel „rossz erkölcsi jelleme” van, hiszen más ragadozóktól lopja el az élelmet, ezzel szemben a pulyka a „bátorság madara, és nem habozna megtámadni a brit testőrség gránátosát, aki nem átallja elfoglalni a baromfiudvart.” Az az elképzelés, hogy az amerikai elnök repülőgépét egy pulyka díszíti, olyan kép, amelynél megéri elidőzni.

130. oldal

Kapcsolódó szócikkek: 1782 · Amerikai Egyesült Államok · Benjamin Franklin · pulyka · sas
1 hozzászólás
Bla IP>!

A mecseki szén első felhasználói valószínűleg azok a tűzzel dolgozó szegényebb kisiparosok voltak, akik nem tudták megfizetni az egyre dráguló faszenet, és inkább a kibúvásokon felszínre törő kőszenet szedegették üssze. Hamarosan megkezdődött a szervezett szénbányászat is, a Pécs-vidéki vonulaton már 1782-ben, Vasas térségében.

14. oldal

Kapcsolódó szócikkek: 1782 · szén
Chöpp>!

Volta sokat utazott, és személyes kapcsolatban állott kora kiváló tudósaival. 1782-ben az akkor Magyarországon is járt, ahol felkereste a selmecbányai bányászati főiskolát.

320. oldal Alessandro Volta

Kapcsolódó szócikkek: 1782
1 hozzászólás
Cicu>!

Az egyszer biztos, újra megírom,
amit elvettek meg elégettek…
A vinceness-i várban, 1782. november 20-án

Keserű öregségében Sade költötte ezt a reményvesztett sírfeliratot:
A minden rendszerben raboskodó D. A. F. Sade sírfelirata:

Vándor,
Térdelj le, és mondj egy imát
A világ legnyomorultabb emberéért.
Aki itt nyugszik, a múlt században született,
De ebben az újban halt meg.
És minden korszakban üldözte
A kíméletlen zsarnokság.
A királyság idején e gyűlöletes szörnyeteg
Az emberhez méltó élettől is megfosztotta.
A Terror alatt is folytatta az üldözést,
és Sade-ot a szakadék peremére taszította.
S még a Konzulátus alatt sem kegyelmezett neki:
Sade ennek a korszaknak is áldozata volt.

Hallgassunk mi is, az új évezred vándorai Sade, az örök bebörtönzött hívó szavára, aki szabadságával fizetett a gyönyörhöz való fanatikus ragaszkodásáért.

23. oldal

Kapcsolódó szócikkek: 1782
julicsenge IP>!

Január 25-én, 1782-ben hirdették ki a veszprémi megyegyűlésen II.József türelmi rendeletét. Örültek ennek a pápai reformátusok, mert már éppen 30 éve, mióta templomba Tevelre jártak, megépítették tehát az engedélyezett módon mai templomukat.

53. oldal (Pápa város történelmi naptára)

Kapcsolódó szócikkek: 1782
M_Milán>!

A krími háborút lezáró 1856-os párizsi kongresszusig az orosz külpolitikának ez a joga beavatkozási lehetőséget biztosított Konstantinápoly ügyeibe. Ez a változás elsősorban Londonban keltett nyugtalanságot, melyet tovább erősítettek II. Katalin (1762-1796) és II. József (1780-1790) 1782-ben kezdődött tárgyalásai a Balkánról.

17

Kapcsolódó szócikkek: 1782 · 1856
Araragat_Kasztór_Polüdeukész>!

A könyvet a müncheni püspöki nyomda adta ki 1782-ben. Ha belelapozunk, tüstént világos előttünk, mily fontos mű ez a különféle állatok jó hírnevének öregbítésére. A szent életű páter beavatja a hivő keresztényeket az állatok életének titkaiba, megemlékezik mindazokról a csodákról, amelyek a különféle fajtájú négy- sőt több lábúakkal történtek, mihelyt valamelyik szenttel találkoztak. Az állatok olyan csodákra voltak képesek, hogy az istenfélő bajor zarándok – a mű legújabb kiadását lapozva, amelyet a kolostorban viszonylag olcsó áron, három márka ötven pfennigért sóznak a nyakába – nem fogy ki az ájtatos keresztvetésekből, és istenfélelemmel gondol a megtévelyedett, de a szentek segítségével ismét helyes útra tért teremtményekre. Egy helyütt például szó van arról, ami Szent Eustachhal történt. Ez a derék férfiú az erdőben egy medvével találkozott. A medve gaz elvetemültségében már-már kezet, illetve mancsot emelt a szentre, hogy elfogyassza őt reggelire. Ha az megtörtént volna, a klerikális lapok nyilván úgy számoltak volna be az esetről, hogy egy szabadgondolkodó medve gyalázatos, elvetemült merényletet követett el az egyház hű fia ellen. A jó Eustach azonban nem ijedt meg a mackótól, nagyot húzott a hátára botjával, és ráparancsolt, hogy vigye el őt Rómába. A medve fejet és térdet hajtott, Szent Eustach a hátára ült, és szerencsésen el is jutott az örök városba. Megérkezése után a pápa különkihallgatáson fogadta a medvét, majd a derék állatot kitömték, és mindmáig mutogatják a vatikáni gyűjteményben.

Szentek és állatok

Kapcsolódó szócikkek: 1782
berg>!

1782-ben Sir Robert Keith, az ausztriai brit nagykövet, miközben egy sétát tett II. József császárral, feltette a kérdést: mi lehet igaz a [házasság kötésről szóló] szóbeszédből? „Nem úgy tűnik, felség, hogy Patyomkin herceg súlya és befolyása csökkent az utóbbi időben?” – kérdezte. „Nem, egyáltalán nem csökkent – felelte a császár. – Ennek az embernek valójában sosem volt akkora jelentősége, mint a világ gondolja. Oroszország cárnője nem akar megválni tőle, és ezer ok, számos szál miatt akkor sem tudna egykönnyen megszabadulni tőle, ha ezt akarná.”

476. oldal 59. fejezet - Katalin és Patyomkin: szenvedély (I.P.C., 2013)

Robert K. Massie: Nagy Katalin Egy asszony portréja

Kapcsolódó szócikkek: 1782