1330 időpont

Martin Lunn: A Da Vinci-kód megfejtése
Klaniczay Gábor (szerk.): Európa ezer éve: a középkor I-II.
Bíró Szabolcs: Ötvenezer lándzsa

Idézetek

Ferger_Jolcsi P>!

Nicolas Flamel szül. kb. 1330-ban, valószínűleg a franciaországi Pontoise-ban, mh. kb. 1418-ban, Párizsban.
Nicolas Flamel volt a Sion-rend első olyan nagymestere, aki nem áll rokoni kapcsolatban a többi nagymesterrel. A neve talán ismerős a Harry Potter-rajongóknak. Flamel dolgozott együtt a Roxfort igazgatójával, Albus Dumbledore professzorral alkímiai kérdésekben, például az ólom arannyá változtatásában. Halálon túli hírneve az életében a mágikus tudományok iránt tanúsított érdeklődéséből ered, és vannak, akik biztosak benne, hogy nem is halt meg! A Harry Potter és a bölcsek köve szerint 665 éves. Ez az életkor többé-kevésbé elfogadható is, ha feltételezzük, hogy 1330-ban született. Iniciálékkal díszített szöveget másolt és könyvekkel kereskedett Párizsban. Flamel azokból a könyvekből képezte magát, amik átmentek a kezei között. Állítólag egyszer álmot látott, amiben egy angyal jelent meg előtte, s megmutatott neki egy könyvet, ami mintha vékony fából állt volna, s vékony rézlapokkal lett volna bekötve. Azonban nem tudta átvenni a könyvet az angyaltól, mert felébredt.
Ugyanakkor nem ez volt az utolsó ilyen alkalom, s az álommal elkezdődött életének egy új, mindent megváltoztató szakasza.
Valamivel később egy idegen lépett oda standjához, akinek sürgősen pénzre volt szüksége. Egy könyvet ajánlott fel eladásra. Flamel felismert néhány görög betűt a rézborításon, a lapok pedig mintha nem a megszokott pergamenből, hanem fából készültek volna. Flamel azonnal megvette a könyvet, mert nagyon hasonlított arra, amit álmában látott. A könyv az Ábrahámnak, a zsidónak, a zsidók Isten haragja által a gallok között szétszórt törzse fejedelmének, papjának, levitájának, asztorlógusának és bölcsének könyve címet viselte.
Akkoriban nem éltek zsidók Franciaországban, ugyanis mindannyiukat kiűzték az országból. Flamel rájött, hogy csak egy zsidó tudós segítségével fordíthatja le a könyvet, ezért lemásolt néhány oldalt, és 1382-ben elindult a szomszédos Spanyolországba. Eleinte nem járt szerencsével, mert a zsidók gyanakodva fogadták közeledését. Már épp vissza akart térni Franciaországba, amikor véletlenül találkozott egy Canches mester nevű kikeresztelkedett zsidóval, aki Leonban élt. Kezdetben Canches is bizalmatlanul fogadta, míg Flamel meg nem említette, hogy a könyvet a zsidó Ábrahám írta. Canches lefordította a Flamelnél lévő néhány oldalt, de nem tarthatott vele Franciaországba, hogy a többit is lefordítsa, mert túl idős volt már az utazáshoz. Ugyanakkor az immár érthető oldalaknak köszönhetően Flamel január 17-én délben állítólag végrehajtotta az első sikeres alkímiai transzmutációt. Nem sokkal ezután váratlanul meggazdagodott, és vagyona jelentős részét jótékony szervezetek, például kórházak és templomok alapítására fordította.

Martin Lunn: A Da Vinci-kód megfejtése A világsiker mögött rejlő igazság

Kapcsolódó szócikkek: 1330 · 1382 · 1418 · Albus Dumbledore · Nicolas Flamel · Pontoise · Sion-rend
1 hozzászólás
M_Milán>!

Lajos 1328-ban bevonult Rómába, hogy a városi comune kezéből átvegye a császári koronát, XXII. János pápát nyomban eretneknek nyilvánította és megfosztotta trónjától. Helyébe sebtében rögtönzött szertartás keretében Pietro da Corvara ferences barátot ültette, aki az V. Miklós nevet vette fel. Ám az ellenpápa 1330-ban nyilvánosan meggyónta bűneit és lemondott. Utóda nem akadt, így a császár provokálta egyházszakadás egyelőre elodázódott.

176

Kapcsolódó szócikkek: 1328 · 1330 · Róma · XXII. János pápa
M_Milán>!

Ám az ellenpápa 1330-ban nyilvánosan meggyónta bűneit és lemondott. Utóda nem akadt, így a császár provokálta egyházszakadás egyelőre elodázódott.

176

Kapcsolódó szócikkek: 1330
M_Milán>!

Havaselve (Havasalföld) már 1324-ben Basarab nevű fejedelme alatt nem állt többé magyar hűbéri függésben. 1330-ban Károly Róbert ezért hadjáratot is vezetett ellene, de az egyik kárpáti szorosban a havaselvi sereg győzelmet aratott. Basarab után Miklós Sándor uralkodott (1352-1364), akinek a tatárok ellen kellett harcolnia. A konstantinápolyi pátriárka engedélyével metropoliát hozott létre. I. Vladislav (Vlaicu, 1364-1374) harcba keveredett sógora, Sztracimir vidini fejedelem védelmében Nagy Lajos magyar királlyal, akinek a seregei mintegy tíz éven át megszállva tartották a nyugati bolgár államot.

251

Kapcsolódó szócikkek: 1324 · 1330
KingucK P>!

Az Úr 1330. éve
Mindszent havának eleje
Szörényi bánság, Havasalföld
Mire a kis kompánia Szörényvár alá ért, a levélhullató, borongós ősz végérvényesen beköszöntött. A szörényi erősségen akkor már Anjou-lobogókat lengetett a szél, a vár tövében pedig egy akkora haditábor állt, hogy Szilárdnak tátva maradt a szája, amikor messziről meglátta.
– Mekkora sereg lehet ez? – kérdezte. – Tizennégy-tizenötezer fős?
– Úgy valahogy, ha mindenkit beleszámolunk – hagyta rá Péter. – És látod, ez még mindig nem akkora, mint amilyen Trencsén alatt volt…

Kapcsolódó szócikkek: 1330 · Anjou-lobogó · Havasalföld · Mindszent hava · Péter · Szörényvár · Trencsén