Hírcsatorna

Mobilalkalmazás helyett

>!

A Molyhoz annak idején készítettünk egy androidos alkalmazást, amelyik valójában csak egy egyszerű konténer volt: belül ugyanúgy a weboldal elemeit használta, mint a böngészőben megnyitott Moly. Ennek megvolt az az előnye, hogy a rendszer fejlesztései azonnal megjelentek mobilon is (például az elmúlt 365 napban 1232 változtatás került a verziókezelőnkbe), és nem kellett semmilyen jóváhagyási procedúrára várakoznunk. A hátránya az volt, hogy nem tudtunk élni az olyan mobilos képességekkel, mint a push üzenetek küldése.

De valójában soha nem is akartunk push üzeneteket küldeni senkinek, a Molyt egy eszköznek szántuk arra, hogy az emberek eleget (általában többet) olvassanak, ezért eszünk ágában sincs arra rávenni őket, hogy helyette a mobiljukat nézzék. Viszont érthető a tagok vágya, hogy egy ikonon keresztül gyorsan elérjék a Molyt.

Úgyhogy egy apró fejlesztés révén a régi alkalmazás helyett a Moly webes változatát is ki lehet rakni ikonként a telefon főképernyőjére. (Úgy fest, hogy ez a funkció automatikus lesz a Google Chrome idén megjelenő későbbi változatában, szóval minden weboldalból lehet majd alkalmazást készíteni.)

Nyisd meg a Molyt a böngésződben, és lépj be az oldal menüjébe, majd válaszd ki az
„Alkalmazás telepítése” vagy a „Főképernyőre” opciót. (Ez Chrome alatt működik így, de más böngészőkkel is hasonló lehetőséget kapunk.)

Nyomj rá a Telepítés gombra.

Voilá, máris telepítve lett a Moly, amely megszólalásig ugyanúgy működik, mint a régi alkalmazás.

Moly-díj 2024 – íme a shortlistek!

>!

Február 29-éig lehetett leadni a jelölteket a 2024-es Moly-díjra, és mostanra elkészültünk az összesítéssel, így a Moly-díj oldalán már megtekinthetők a shortlistek.

A 14 kategóriába a legtöbb jelölést kapott 10-10 könyv került be, a listában ábécérendbe szedtük őket. A könyvcímek mellett zöld pipa jelzi, ha olvastuk a könyvet vagy annak eredetijét/fordítását, ezekre a kötetekre tudsz majd szavazni. (Ha egy könyvnek az eredeti és a magyar nyelvű változatát is lehetett jelölni, a jelölések a magyar változathoz számítódtak, illetve ha valaki mindkét változatot jelölte, úgy a jelölése csak egynek számított.)

Úgy döntöttünk, hogy a szavazás csak április elején veszi kezdetét, addig mindenki tud még olvasni a shortlistekről, így kevesebb előnyt élveznek a szavazásnál a korábban már olvasott kötetek. Az egyes listákra csak azok szavazhatnak majd, akik legalább két könyvet olvastak róla. A shortlistre került kötetek több mint 4800 tag várólistáján és több mint 2300 tag éves tervében várakoznak, most egy újabb okot adunk nekik, hogy ezeket előrébb vegyék a sorban.

Ismét jól működik a Facebook-megosztás

>!

Az elmúlt napokban több hibajelzést is kaptunk, hogy a Facebook-on megosztott tartalmak nem jelenítenek meg semmilyen nézőképet. Mivel mi nem nyúltunk hozzá a rendszernek ehhez a részéhez, nekiláttunk utánajárni, hogy vajon a Facebook működésében milyen változás történhetett.

A hibavadászat sikerrel zárult: bár a Facebook beolvasta ezeket az adatokat, mégis úgy vette, hogy ezek használata le van tiltva számára. Úgyhogy most kifejezetten engedélyeztük a robotuk számára, hogy használhassa ezeket továbbra is, így szerencsére ismét rendesen működik a Facebook-megosztás.

Új könyvek feltöltéséről

>!

A szerkesztőkhöz jelenleg naponta 150-200 új könyvadatlap érkezik elbírálásra, ami ebben a rendszerben kezelhetetlen, így le kellett ülnünk átbeszélni a lehetőségeinket. Felmerült további szerkesztők bevonása a munkába, de kérdésessé vált, hogy egyáltalán van-e értelme ilyen rengeteg könyvadatlappal bővíteni az adatbázist. Kiderült ugyanis, hogy ezek jelentős részét (40%-át) soha senki nem olvassa, nem szerzi meg, vagy váró-, illetve kívánságlistázza.

Végül úgy döntöttünk, hogy megpróbálunk rávenni minden tagot, hogy csak azokat a könyveket töltsék fel, amiket használnak is valamire, és ennek megfelelően hozunk új szabályokat.

Első nekifutásra tagonként heti 5-re csökkentjük a feltölthető könyvadatlapok számát.
Bízunk benne, hogy ez lefedi azt a mennyiséget, ami az oldal használatához szükséges, és hatékonyan fel is tudjuk majd dolgozni. Akinek esetleg ez a korlát mégis gondot okoz, írjon üzenetet a Molynak, vagy írja meg javaslatát a meta.moly.hu oldalon.

Kérünk mindenkit, hogy ne töltsön fel olyan könyvadatlapokat, amiket aztán nem használ semmire. Nem törekszünk teljes adatbázisra, nincs szükség minden könyv minden nyelven megjelent kiadására. A cél az, hogy mindenkinek gyorsan jóvá legyen hagyva az adatlapja, és használhassa.

Aki dupla profillal próbálja kikerülni a rendszert, továbbra is ki lesz tiltva az oldalról.
Ha változtatásra lesz szükség, a változásokkal újabb bejegyzésben jelentkezünk!

Új árak a pro tagsághoz és automatikus pro a Snitten

>!

Utoljára 2022 novemberében igazítottuk a pro tagság árát a Frei Café cappuccinójának árához, és mire odáig jutottunk, hogy egy inflációs év végén újra meglépjük ezt, a pro tagság alapárául szolgáló kávéféleség 750 Ft-ról 990 Ft-ra nőtt ára máris továbbugrott 1090 Ft-ra.

Ekkora emelést azonban nem szeretnénk bevállalni, így a havi pro tagság ára a korábbi, azaz a 990 Ft-os ár lesz. Ha valaki fél éves tagságot vesz, akkor kerekítve 1 hónap van ingyen (4990 Ft), ha egy egész évest, akkor csaknem 3 hónap (8990 Ft).

Snitt-tagok figyelmébe: a molyos pro tagság mostantól a Moly filmes kistestvérén, a Snitten is érvényes! Ha a Molyon adott nap pro tag vagy, akkor arra a napra a Snitten is pro tag leszel (ha ugyanazzal az emailcímmel regisztráltál, és jóvá is hagytad).

Moly-díj 2024 – még egy hét van hátra a jelölésből!

>!

Február 29-éig lehet még jelölni a 2023-ban debütált olvasmányaid közül a Moly-díjra, keresd a trófea ikont a könyvek adatlapjainak tetején, illetve a profilod jobb oldali menüjében a Moly-díj-jelölések linkre kattintva az összes olyan könyvet megtalálod, amelyet nevezhetsz a megmérettetésre.

És a válasz egy gyakori kérdésre: mi lesz ugyanazon kötet eredeti nyelven és magyar fordításban megjelent változatával? A jelöléseket összevonjuk, és a magyar fordításhoz adjuk. A szavazásnál így erre tudod majd letenni a voksodat, akkor is, ha te az eredeti kötetet olvastad. (A profiloldaladon ugyanakkor továbbra is az eredeti kötetre leadott jelölésed fog látszódni.)

Megszűnt a Twitter-bejelentkezés

>!

Év elején már írtunk róla, hogy egy 15 éves rendszernél már óhatatlanul vannak olyan részek, amelyek „idáig elhoztak, de tovább már nem visznek”. Az egyik ilyen volt a Twitter-bejelentkezés, amely még abból a korból ered, amikor úgy tűnt, hogy ez a szolgáltatás sokkal nagyobb népszerűségre tesz majd szert Magyarorzágon. Végül nem így lett, így aztán a Moly filmes kistestvérébe, a Snittbe, és a játékokkal foglalkozó testvéroldalába, a Gremlinbe már be se építettük.

Tavaly már volt egy időszak, amikor a Twitter (illetve azóta X) tulajdonosváltásához köthető fejlesztések miatt nem volt elérhető, és nem szeretnénk a rendszerben egy olyan komponenst benne hagyni, amelynek a megbízható működésével kapcsolatban kétségeink vannak, és mindeközben nem is jár kézzelfogható előnnyel. Az aktív tagok közül, akik használták ezt a bejelentkezést, mindenki be tud lépni az emailcímével és a jelszavával, illetve ha valaki az egygombos megoldásokat kedveli, a Google- és Facebook-bejelentkezés továbbra is működik.

Moly-díj 2024 – keressük a tavalyi év legjobb könyveit!

>!

A Snitten, a Moly filmes kistestvérén 2020 óta adjuk át a Snitt-díjat, és azóta foglalkoztatott minket a kérdés, hogy ha már egyszer készen van a rendszer hozzá, miért ne legyen a Molynak is saját díja? A válasz valójában nem is egyszerű. A Molyon nem láttuk értelmét egy ugyanolyan díjnak, mint akármelyik másik, főleg, hogy az oldal statisztikáiban ott van, hogy melyek a felhasználók által legjobbnak tartott könyvek. De még rá kellett jönnünk, miben szeretnénk mások lenni…

Az hamarabb megvolt, hogy milyen díjat nem akarunk: nem akartunk műfaj szerinti díjazást. Minden ilyen helyzetben először az Amish vámpírok az űrben jut eszünkbe. Na ezt hova raknánk?

A helyzet megoldásához végül a Steam „Sit Back and Relax Award” díja adta az ihletet: a Moly-díj szóljon az olvasói megélésekről! Így a „Gurultam a nevetéstől” kategóriába kerülhet YA és sci-fi is, ahogy az „Ez a csavar meglepett” lehet krimi vagy fantasy is. Miután ráérez az ember, nehéz megállni: összesen 14 kategóriát hoztunk létre. Nagyon kíváncsiak leszünk, hogy melyik lesz majd igazán jól használható a gyakorlatban.

A Moly-díj másik különlegessége, hogy mindenki szavazatai elérhetőek lesznek a profiloldalán (a profil jobb oldali menüjéből érhető el az Értékelések pont alatt), és be is kerülnek a Frissbe. Ha egy rakás romantikus könyvet olvastál tavaly, akkor az hasznos információ a figyelőidnek, hogy az „Erre a sírásra szükségem volt” kategóriában melyiket jelölöd ezek közül.

A menetrend

Az általad olvasott 2023-as, első megjelenésű könyvek adatlapján legfölül találsz egy serleg ikont, erre kattintva kell kiválasztani a megfelelő kategóriát és a Jelölés elküldése gombra kattintani. Egy könyvet több kategóriában is lehet jelölni, és akár idegen nyelvű könyvekre is lehet szavazni, viszont egy kategóriába legfeljebb öt könyvet tudsz nevezni.

Jelölni 2024. február 29-ig lehet.

Március elején tesszük közé a legtöbb szavazatot kapott 10-es shortlistet, amelyekre két hónapig lehet szavazni, utána hirdetünk eredményt. Ezidő alatt még mindenki bepótolhatja, ha úgy látja, valami fontos maradt ki neki a 2023-as megjelenések közül.

Eladási statisztika

>!

Az eladók már eddig is látták a magánkönyvárukban, hogy az adott hónapban mekkora összegben értékesítettek könyvet, de úgy tűnik, hogy az éves adatok is érdekesek többeknek (pl. adóbevallás készítéséhez).

Az Eladási statisztika egy új aloldalt kapott, amely a Magánkönyvtárban a További lehetőségek ikon alól érhető el.

A rendszer az aktuális és az előző hónap adatait mutatja (a számításba minden eladást beleszámol a rendszer, amelyet egyik fél sem von vissza), illetve alul az éves bontás kapott helyet.

Eltérítéses támadás felnőtt tartalmakra

>!

Az elmúlt napokban több jelzést is kaptunk, hogy a Moly használata során a látogató egyszercsak különféle felnőtt tartalmakat kínáló oldalon találja magát. Elég gyorsan sikerült kizárni, hogy sem a Moly rendszere nem fertőzött, sem a látogatók mobilja nem ludas a dologban. A probléma Európa-szerte jelentkezett, a netes források alapján a szakértők szerint vagy DNS hijacking, vagy valamelyik reklámszerver kompromittálódása állhatott. Mivel az első a hatáskörünkön kívül van, a biztonság kedvéért foglalkoztunk a másodikkal: 9-én 8:41-kor lekapcsoltuk mobilon a hirdetésmegjelenítést, miután jeleztük a problémát a szolgáltatónknál.

Mintegy órája érkezett jelentés a hirdetési szolgáltatótól, hogy „Amit biztosan tudunk, hogy az eltérítés nem hirdetési rendszerekből jön, az esetszámokból pedig az látszik, hogy ahogy felfutott, kezd is lecsengeni, így a hirdetések oldalból történő kivétele nem befolyásolja ezt.”, úgyhogy 10-én 20:45-kor visszakapcsoltuk a hirdetések megjelenítését.

Ha esetleg előre ittunk volna a medve bőrére, és mobilon mostantól ismét jelentkezik nálad a probléma úgy, hogy az elmúlt másfél napban nem fordult elő, akkor mindenképpen írj Üzenetet a Molynak (add meg, hogy pontosan hova térítettek el), hogy tudjunk róla.