!

Váncsa István magyar

1949. június 11. (Biharnagybajom) –

Tudástár · 2 kapcsolódó alkotó · 1 film

KatalógusnévVáncsa István
Nemférfi
Életrajz

Könyvei 14

Váncsa István: Váncsa István szakácskönyve
Váncsa István: Lakoma
Váncsa István: Lakoma 2.
Váncsa István: Lakoma 3.
Váncsa István: Körutazás Amnéziában
Para-Kovács Imre – Farkasházy Tivadar – Váncsa István: Az Orbánság aranya
Váncsa István: Hírvilág
Váncsa István: Évszakok ízei
Váncsa István: A szállodai minibár földerítésének fontosságáról
Kovács Zoltán – Megyesi Gusztáv – Váncsa István: Első oldal IV.

Fordításai 1

Őszentsége a XIV. Dalai Láma: Tibeti buddhizmus

Antológiák 4

A hévízi hajószakács
Kövi Pál: Erdélyi lakoma újratöltve
Alexander Brody (szerk.): Evés-ivás
Alexander Brody (szerk.): A királynő főztjétől a pincér lábáig

Népszerű idézetek

agisajt>!

Kuszkuszt manapság az európai háziasszony is rendszeresen készít, méghozzá pontosan úgy, ahogy a haladó szellemű marokkói családanyák művelik, azaz tálba teszi a celofánzacskóban árult instant kuszkuszt, leönti forró vízzel, öt perc múlva kész. Persze itt is elválik, ki tud főzni, ki nem, ugyanis aki nem tud, ügyetlenül bontja kis a celofánzacskót, és a kuszkusz jó részét széjjelszórja, továbbá nem tesz sót a vízbe, vagy nagyon is sokat tesz bele, miáltal is az eredmény a kelleténél kevésbé lesz ínycsiklandó.

140. oldal

Váncsa István: Lakoma A görög, török, ciprusi, libanoni, egyiptomi, marokkói, tunéziai, máltai konyhák legfinomabb ételeiből

3 hozzászólás
tgorsy>!

Kenyérnek – a mi fogalmaink szerint – csakis az tekinthető, ami az abált tokaszalonnának megfelelő kíséretet ad.

85. oldal

Váncsa István: Lakoma A görög, török, ciprusi, libanoni, egyiptomi, marokkói, tunéziai, máltai konyhák legfinomabb ételeiből

ntGyörgy>!

Pontos mennyiségeket a receptekben nem mindig írok, vagy ha mégis, a kedvem ellenére teszem, szerintem ugyanis az ember a konyhában nem szokott méricskélni, ennek értelme sem volna, hiszen a felhasználandó alapanyagok mennyisége vagy egymáshoz viszonyított aránya a konkrét anyagok konkrét minőségétől is függ, továbbá a szakács ízlésétől, az időjárási viszonyoktól, a planéták állásától, a politikai helyzettől és még annyi mástól. Azt se szívesen adom meg, hogy mennyi ideig süssünk, mondjuk, egy egész libát. Addig süssük, ameddig kész nincs.

6. oldal

tgorsy>!

Némelyek szerint a cukor függőséget okozó halálos méreg, a modern civilizáció rákfenéje, az emberiség első számú gyilkosa. Rosszabb, mint a heroin, rosszabb, mint a radioaktív eső. (Már csak azért is, gondolom én, mert a radioaktív esőre nem lehet rászokni.) Biztosan így van, de azért vegyük figyelembe, hogy a cukorfogyasztás Európában a tizenkilencedik század folyamán kezdett általánossá válni, aztán vagy száz éven át folyamatosan emelkedett. Ezzel összevetve 1876 és 1880 között a születéskor várható átlagos élettartam nem érte el a harminc (!) évet, száz évvel később pedig meghaladta a hatvanat.
Ha tehát a cukor méreg, akkor láthatólag teljesen hatástalan.

251. oldal

Váncsa István: Lakoma A görög, török, ciprusi, libanoni, egyiptomi, marokkói, tunéziai, máltai konyhák legfinomabb ételeiből

2 hozzászólás
csillagka>!

Természetesen az olla és a paella is cserépedény, ahogy a tazsin is az, mert csakis a cserépből készült lábas vagy fazék méltó arra, hogy róla ételt nevezzenek el. Megjósolom, hogy teflon nevű fogás soha nem lesz.

107. oldal

Váncsa István: Lakoma A görög, török, ciprusi, libanoni, egyiptomi, marokkói, tunéziai, máltai konyhák legfinomabb ételeiből

Kapcsolódó szócikkek: teflon
janetonic>!

SERTÉSHÁLÓ Más néven receháj, a disznó hashártyája. Tudományos neve peritoneum. Keressünk valakit, akinek saját húsfeldolgozó üzeme van, férkőzzünk a bizalmába, vigyünk neki apró ajándékokat, és egy idő után kérjünk tőle sertéshálót. Ha tudunk ennél jobb megoldást, értesítsük a szerzőt.

679. oldal, Kislexikon

Váncsa István: Lakoma 2. Az itáliai konyhák legfinomabb ételeiből

ntGyörgy>!

Az alábbi recept némiképp meglepő összetételű, mustár és banán együtt, ámde nem azért születtünk erre a világra, hogy egész életünkben paprikás krumplit faljunk, hanem hogy kísérletezzünk és gondolkozzunk, amint ezt már Öveges professzor is megmondta.

218. oldal Szentsügér mustármártásban, vele sült banánnal

ntGyörgy>!

Ha látunk egy lapos fejű, bugyirózsaszín állatot, nagy szemekkel és enyhén sértődött arckifejezéssel, süssük meg sóban, abból baj nem lehet.

225. oldal Vörös durbincs sóban sütve

morcos>!

A népesség fennmaradó kilencvennyolc százalékának nincs összefoglaló megnevezése, ők vadon tenyésznek, mint a katángkóró. Klinikai értelemben többnyire normálisak – amit az igazi amnézekről korántsem lehet egyértelműen kijelenteni – , sőt sokkal bölcsebbek az átlagos európai vagy amerikai polgároknál. Ez utóbbiak tudniillik az együgyűségig naiv hittel nézik a világot, egész gondolkodásukban egy primitív kauzalitás érvényesül, amely úgy példázható, hogy ha most megnyomom a villanykapcsolót, akkor szükségképpen felhevül, ennélfogva szükségképpen fényt bocsát ki, összefoglalva: szükségképpen égni fog a villany. Az amnéziai lakos ezzel szemben azt mondja, most megnyomom a villanykapcsolót, de hogy utána mi lesz, azt az Isten se tudja, letartóztatnak, felrobban a ház, leváltják a polgármestert, sőt még az is lehet, hogy meggyullad a villany.

7. oldal, Körutazás Amnéziában (Mécs László, 1993)

1 hozzászólás
ntGyörgy>!

Guacamole

Alapvető jelentőségű táplálék, részint a szegény mexikóiak, részint az egészségmániás és gazdag európaiak fogyasztják; állítólag csökkenti a koleszterinszintet, regenerálja az érfalakat, elmulasztja a szürkehályogot, a lúdtalpat és az impotenciát, továbbá a tőzsdekrach, az autóbaleset és az adóhivatal ellen is védelmet nyújt.

21. oldal