!

Tóth Balázs

KatalógusnévTóth Balázs

Könyvei 5

Tóth Balázs – Csányi Vilmos: Hiedelmeink
Bodnár György – Tóth Balázs: Az előkészítés
Bodnár György – Borzák B. Béla – Tóth Balázs: Állnak a falak!
Bodnár György – Tóth Balázs: Már csak a tető hiányzik!
Tóth Balázs: Magyarország nagylepkéinek határozója

Kapcsolódó sorozatok: Építem a házam · Összes sorozat »

Fordításai 1

I. Peltz: Eszter és a halál

Antológiák 2

Garabonciások
Merkl Ottó – Dedák Dalma (szerk.): Tíz év rovarai

Népszerű idézetek

Fiammetta P>!

Néhány éve neurofiziológiai vizsgálatok feltárták, hogy a társas fájdalom és fizikai fájdalom esetén erős átfedés mutatkozik az aktiválódó agyi területeken (Eisenberger 2012). […] Igaznak tűnik hát a kifejezés, hogy „belesajdul a lelkünk az elutasításba”. […] Mivel az evolúció meglévő alkatrészekből dolgozik, a társas fájdalomért felelős neurális hálózat valószínűleg a fizikai fájdalomért felelős rendszerből fejlődött ki. Erre szolgál bizonyítékul, hogy társas kirekesztés hatására, illetve annak lehetőségére az immunrendszer olyan készültségi állapotba kerül, ami a friss sebesülésekkel és az esetleges fertőzésekkel való megbirkózást segíti (Slavich és mások, 2010).

92-93. oldal

Tóth Balázs – Csányi Vilmos: Hiedelmeink Az emberi gondolatok építőkövei

Fiammetta P>!

Visszatérő gondolat korunk filozófiai írásaiban, vagyis a modern világ egyik térhódító hiedelemrendszere, hogy a természetfeletti létét elutasító ateizmus magával hozta azoknak a hiedelmeknek a megjelenését, amelyek szentesítik az emberi testet. […] Az emberi test sokoldalú jelentést nyert, s a médiát uraló küllemkultúra láttán nem túlzás azt mondani, hogy imádat tárgyává vált. Ebben a gondolati keretben fogalmazódik meg az a feltételezés is, hogy a méregtelenítés populáris hiedelmére tekinthetünk úgy is, mint egy olyan világi hiedelemegyüttesre, amely a vezeklés vallásos komponenseit hordozza.

136-137. oldal

Tóth Balázs – Csányi Vilmos: Hiedelmeink Az emberi gondolatok építőkövei

Ágh_Nóri>!

A közösségek kialakulásának négy feltétele van: a közös akció, közös hiedelmek, közös konstrukciók és a hűség.

166. oldal

Tóth Balázs – Csányi Vilmos: Hiedelmeink Az emberi gondolatok építőkövei

Robertaiixiix>!

Sokan az oktatást tartják a propaganda legjobb ellenszerének, de Ellul szerint ez éppen fordítva van, az oktatás teremti meg a propaganda előfeltételeit. Minél több, egymásnak ellentmondó politikai vagy gazdasági hiedelem birtokában van valaki, annál érzékenyebb a propagandára. A sok hiedelem közt mindig akad olyan, amiből azt szűrheti le az egyén, hogy a személyes problémája igazából társadalmi probléma – ez teszi politikai cselekvésre szíthatóvá az embereket. A legnagyobb veszélynek az értelmiségi réteg van kitéve. Ez az amely a legnagyobb mennyiségű, másodkézből jövő információt fogyasztja, és kifejezetten szükségét érzi, hogy állást foglaljon a jelen ügyeivel kapcsolatban, emellett az a hiedelme magáról, hogy az ítélőképessége megbízható.

Tóth Balázs – Csányi Vilmos: Hiedelmeink Az emberi gondolatok építőkövei

Ágh_Nóri>!

Az egyén szerveződési szintjén a hiedelmek „szabadok”: azt hiszek, amit akarok, és ebben a legkeményebb diktatúra sem tud megakadályozni. Az apró, egyéni hiedelmek kavargása, gyors összegződése viszont olyan globális folyamatokat indíthat el, amelyek az egyén szintjén fel sem merülnek, a bolygó szintjén azonban végzetesek lehetnek.

209. oldal

Tóth Balázs – Csányi Vilmos: Hiedelmeink Az emberi gondolatok építőkövei