!

Szokolay Katalin magyar

KatalógusnévSzokolay Katalin

Könyvei 3

Szokolay Katalin: És a varsói gettó felkelt…
Szokolay Katalin: Lengyelország története
Szokolay Katalin: Az osztrák-magyar kormány lengyel politikája az első világháború idején

Kapcsolódó kiadói sorozatok: Népszerű történelem Kossuth · Értekezések a történeti tudományok köréből Akadémiai

Fordításai 2

F. Bernas – J. M. Bernas: Merénylet Hitler ellen
Sz. Goncsaruk: A kételkedéstől a tudásig

Népszerű idézetek

M_Milán>!

Kosáry Domokos a fő különbséget a külső erők szerepében látja: „Míg Magyarország esetében a fő külső hatóerő, a Habsburgok, felvilágosult abszolutikus reformjaikkal fel akarták számolni a hagyományos rendi struktúrát, addig Lengyelországban a fő külső hatóerő, az orosz cári hatalom éppen ellenkezőleg, mindenáron fenn akarta tartani ezt a struktúrát és a vele járó hagyományos, nemesi anarchiát, mivel így jobban tudta a maga hatalmi befolyását érvényesíteni.” Tegyük hozzá, hogy Poroszország részéről hasonló törekvések voltak tapasztalhatók. Érdekes az is, hogy ilyen eltérő külső hatások ellenére mégis mennyi hasonlóság mutatkozott a két ország helyzetében.

83

Kapcsolódó szócikkek: Kosáry Domokos
Hermux>!

Meglepő talán, hogy ma már milyen keveset beszélünk azokról a szenvedésekről, amelyeket az embermilliók a második világháború idején átéltek.

(első mondat)

M_Milán>!

Európában egyedül Balatonbogláron volt lengyel anyanyelvű gimnázium, de létezett lengyel elemi iskolai oktatás is több helyen az országban, és nagy volt a lengyel diákok száma egyetemeinken is.

183

Kapcsolódó szócikkek: Balatonboglár
M_Milán>!

A litván kálvinistákat és a porosz városok védelmét élvező (főleg Gdansk) lutheránusokat nem érte támadás, sőt volt, ahol még előnyökhöz is jutottak (Torun, Elbl^g, Gdansk).

73

M_Milán>!

A Hmelnyickij-felkelés idején súlyos atrocitásokat szenvedtek a zsidó közösségek, főleg Ukrajnában. Ennek ellenére a zsidó lakosság a lengyel nemesi köztársaságban 150-170 ezerről közel 500 ezerre nőtt a következő évszázadra. Ez volt Európa legnagyobb zsidó közössége. A zsidóság, az uralkodók jóvoltából, széles körű autonómiával, vallásukat, iskoláikat és a bíráskodást tekintve pedig önkonnányzattal rendelkezett. Ez a helyzet kedvező hatással volt kulturális fejlődésére, kiemelkedő tudós rabbijaik európai hírnévnek örvendhettek. Ez persze nem jelenti azt, hogy sokan közülük nem estek áldozatul a rituális gyilkosság vádjának vagy a boszorkányüldözésnek.

73

M_Milán>!

A bécsi döntés eredményeképpen megalakult Lengyel Királyság (Kongresszusi Len­gyelországnak is szokás nevezni) alkotmányos királyság volt, perszonálunióban Orosz­országgal. Az I. Sándor által a „Királyság”-nak adományozott alkotmány, amelyet Adam Czartoryski dolgozott ki, fő vonásaiban a drezdai alkotmányra épült, a Codex Napoleon több tétele fennmaradt benne, bár szerzője igyekezett a nemesi demokrácia modernizált elemeit is belevenni. Több előírása a század végéig, sőt a XX. század köze­péig érvényben volt.

100

M_Milán>!

A konföderáció egyszerre volt disszidensellenes, királyellenes és oroszellenes. Ezért aztán szembetalálták magukat az orosz hadsereggel és a Ksawery Branicki vezette királyi hadsereggel is. Kemény harcok után az életben maradtak Moldvába menekültek. A harcok kimeneteléhez hozzájárult, hogy Ukrajnában Ivan Gonta és Makszim Zseleznyak vezetésével parasztlázadás tört ki, némi orosz támogatással, akik azzal ijesztgették őket, hogy a vallási unió újra kötelezővé válik. Kiváltója és erjesztője a jobbágymajorságok terjedése és a robot növelése volt a Dnyeper partján. A felkelés véressé vált. A felkelők különös kegyetlenséggel mészárolták le a nemeseket, a papokat és a zsidó bérlőket. Igen kétes hírnévre tett szert ebből a szempontból Human városka, ahol több mint húszezer ember pusztult el. De a felkelés leverése sem volt kevésbé kegyetlen.

84

M_Milán>!

A hitlerista hadsereg támadása a Szovjetunió ellen a lengyelek számára újabb drámai időszakot, a szenvedések újabb gyehennáját hozta.

185

Kapcsolódó szócikkek: lengyel · Szovjetunió
M_Milán>!

1572. július 7-én meghalt az utolsó Jagelló. Az egzekúciós mozgalom nem volt felkészülve a Jagelló-ház kihalására. Jan Zamoyski királyi titkár javaslatára – akinek karrierje ekkor indult – az egész nemesség részvételével megejtendő királyválasztásra került sor. A nemesség erős kezű királyt kívánt, olyat, aki nem tör abszolút hatalomra.

53 A soknemzetiségű "rzeczpospolita". A XVI-XVIII. század

M_Milán>!

A kétéves interregnum alatt számos trónigénylő jelentkezett, köztük a legerősebbek a Habsburg-, a Valois- és a Rurik-dinasztia képviselői (ez utóbbi esetében Rettegett Iván vagy a fia) voltak. A nemesség véleménye megoszlott, végül az alkudozásból a francia Valois-házból származó Henrik (Henryk Walezy) került ki győztesen. Az új király azonban alig pár hónap után visszaszökött Franciaországba, ahol bátyja halálát követően elfoglalta a francia trónt.

53