!

Szekszárdi Miklós

KatalógusnévSzekszárdi Miklós

Könyvei 3

Szekszárdi Miklós: Az ezerarcú kór
Szekszárdi Miklós: Mi is emberek vagyunk
Szekszárdi Miklós: Betegágyak őrzői

Népszerű idézetek

Chöpp >!

Sokan azt a látszólagos paradoxont sem tudják megérteni, hogy az öngyilkosok jelentős része nem meghalni akar. Éppen ellenkezőleg: nagyon is élni szeretne. Csak nem úgy, ahogy él, mert azt nem tudja elviselni.

59. oldal A bennünk rejlő és körülöttünk lévő ismeretlenek

Kapcsolódó szócikkek: öngyilkosság
clarisssa P>!

Ha az ember meg akarja érteni, hogy mi a depresszió, akkor nem a pszichiátriai tankönyvet kell elolvasnia, hanem Arany Jánost például vagy Senecát, Márait. Nincs olyan depressziós tünet, ami a Hídavatásban ne lenne leírva. Érthetően benne van, szépen, tisztán, magyarul: az unalom, a közöny, a félelem vagy a rettegés. Sehol nincs szebben leírva a szorongás, az önvád, mint az Ágnes asszonyban, – hogy Arany János mellett maradjunk. Vagy a mindent elborító szerelem, ami még az ember agyát is rózsaszínűre festi: Paul Geraldinak a „Te meg én” című verseskötetében gyönyörűen le van írva. Vagy azok a fricskák, amiket az ember minden nap és mindenféle életben lát, ott vannak Karinthynál, Kosztolányinál, Krúdynál, Faludynál, Ancsel Évánál – hogy csak a hazai neveket említsem.

171. oldal, Dr. Pető Zoltán

Szekszárdi Miklós: Mi is emberek vagyunk Amikről hírek nem beszélnek – interjú húsz szegedi orvossal

Kapcsolódó szócikkek: Arany János · depresszió
Chöpp >!

Egy krónikus beteg számára a kezelőorvosa szinte külső családtagnak számít.

31. oldal Az ezerarcú kór

Chöpp >!

Az újságra a tulajdonjogi miheztartás végett felülre rá volt írva: Csák; de amikor én voltam szolgálatban, valami lator több esetben eléje írta, hogy 3,14. Micsoda emberek vannak, nahát…

107. oldal Hogyan lettem először forgalmista?

Chöpp >!

A sors azonban, úgy tűnik, rendszerint kétféle dologgal szembesít minket: azzal, amire nagyon vágyunk, és még gyakrabban félelmeink tárgyával. Minden más észrevétlenül továbbrohan a hétköznapok szürke forgatagában.

20. oldal Az ezerarcú kór

clarisssa P>!

Én alapvetően úgy vagyok ezzel, hogy szeretem a betegeket. A beteg az beteg, Panasza van, amit csak úgy lehet kezelni, ha megfelelő türelemmel fordulok felé. Mindig is azt mondtam, hogy a páciens másképpen nem gyógyítható, és ha pszichésen nem támogatjuk, akkor nem is fog gyógyulni. Az a véleményem, hogy a beteg gyógyulása attól függ, milyen az ápolás. Szerintem eleve ötven százalék múlik azon, hogyan ápolja az operált beteget az osztályos nővér. Húsz százalék az, amit mi csinálunk és harminc százalék, hogy a beteg akar-e gyógyulni vagy sem. Abban, hogy akarjon gyógyulni, abban azért mi is benne vagyunk: ha elmondunk neki mindent, tudja, hogy mire számíthat, elmondjuk a szövődményeket és elmondjuk neki az egyéb lehetőségeket. Ha a beteg ezzel mind tisztában van, akkor egészen biztos, hogy ő is gyógyulni akar, és akkor meg is fog gyógyulni. Ha nem akar meggyógyulni, akkor mi tehetünk akármit, sajnos… Én legalábbis így látom.

72. oldal, Dr. Pintér Olivér

Szekszárdi Miklós: Mi is emberek vagyunk Amikről hírek nem beszélnek – interjú húsz szegedi orvossal

Chöpp >!

Az élet legkegyetlenebb, de szükségszerű paradoxonja maga a halál. Az is megszenvedi, aki elmegy, és az is, aki marad. Aki marad, az a legjobban. Sokszor akkor éljük meg igazán, mit jelentett az életünkben valaki, amikor elveszítjük.

89. oldal Töfi elment

Kapcsolódó szócikkek: halál
Chöpp >!

Útban a klinikák felé, már csak egyszer oldódott a hangulat, amikor áthaladtunk az egyik, újonnan kiépített körforgalmon.
– Te! – fordult oda lelkendezve Gézához. – Ahogy most átjöttünk a körforgalmon, teljesen elmúlt a fájdalom!
– Miki, én még a te kedvedért sem tudok egész délutánig itt a körforgalomban keringeni – húzta mosolyra a száját az operatőr.

38. oldal Egy szívinfarktus margójára

Chöpp >!

Korlátozottságunk tudatában egyre érzékenyebbé válunk.

48. oldal Testünk börtönébe zárva

Chöpp >!

1987 januárja számára nem csak rosszkedve telét, hanem jobb oldali látászavart is hozott.

13. oldal Az ezerarcú kór