!

Shlomo Avineri izraeli

1933. augusztus 30. (Bielsko-Biala, Lengyelország) – 2023. december 1.

Tudástár · 5 kapcsolódó alkotó

Teljes névשלמה אבינרי / Jerzy Wiener
KatalógusnévAvineri, Shlomo
Nemférfi

Könyvei 4

Shlomo Avineri: Herzl
Shlomo Avineri: Karl Marx
Shlomo Avineri: Karl Marx (angol)
Shlomo Avineri: A modern cionizmus kialakulása

Kapcsolódó kiadói sorozatok: Századvég könyvtár - Történelem Századvég


Népszerű idézetek

LuPuS_007>!

Herzl 1902-ben úgy látta, hogy víziója 1923-ra megvalósítható lehet. Noha tisztában volt az Osztrák-Magyar Monarchia sérülékenységével és a hosszú európai békét fenyegető veszedelmekkel, egy 1902 és 1923 között bekövetkezett döntő fontosságú eseményt nem láthatott előre – a Ferenc Ferdinánd trónörökös elleni szarajevói merényletet. A gyilkosság a régi nemzetközi berendezkedés végét jelentett, és egyben a nyitánya volt egy új világrendnek, amely egészen más volt, mint az előző, és amely nagyságrendekkel fokozta a zsidók szenvedéseit a Habsburg, az Orosz és a Német Birodalom romjai alól felemelkedő országokban. S merényletről kiderült, hogy az út, amelyet megnyitott, végső soron a holokauszthoz vezetett. De az 1914-ben Európára rontó rettenetes háború a zsidók számára a remény kapuját is feltárta. A Török Birodalom széthullása, a Balfour-nyilatkozat és Palesztina mandátumi területté nyilvánítása felkínálta a cionista mozgalom számára azt a történelmi lehetőséget, amelyre Herzl mindig várt, de amely az ő életében nem következett el. A történelem útjai kifürkészhetetlenek.

275-276. oldal

Shlomo Avineri: Herzl Theodor Herzl és a zsidó állam alapítása

Polonius>!

A tizenkilencedik század végén két utópista regény volt különösen népszerű. Az elsőt az amerikai szocialista regényíró, Edward Bellamy írta, aki 1888-ban jelentette meg Visszapillantás: 2000-ből 1887-re című művét. Bellamy könyvének nagy olvasóközönsége volt Európában, és számos nyelvre lefordították. Éppen két évvel később jelent meg a Neue Freie Presse közgazdasági rovatvezetőjének, Theodor Hertzkának a könyve. A szintén budapesti születésű bécsi zsidó újságíró Freiland (A szabadok országa) címmel adta ki szocialista szellemiségű utópiáját.

230. oldal, 7. fejezet - Altneuland - tervrajz és nem fantazmagória (Corvina, 2015)

Shlomo Avineri: Herzl Theodor Herzl és a zsidó állam alapítása

Polonius>!

Az Ősújország valóban eltér attól az utópisztikus hagyománytól, melyhez látszólag Herzl is csatlakozik ezzel a művével. A hagyomány 1516-ban vette kezdetét, amikor Morus Tamás kiadta Utopia című müvét. Morus Tamás egy eszményi társadalmat ír le, amelyben az emberek a legmagasabb erkölcsi elvek szerint élnek. Az Utopia lett az előképe tucatnyi más könyvnek, mely valamely ideális társadalmat ábrázol, és a tökéletes állam mintájául kíván szolgálni. Az egyik leghíresebb ezek közül a La Città del Sole (A Napváros), a tizenhetedik századi olasz dominikánus filozófus és teológus, Tomasso Campanella műve. A felvilágosodás idején is sokan alkottak ebben a műfajban, majd szocialista és kommunista szerzők is írtak olyan, a jövőben játszódó regényeket, melyekben az általuk kívánatosnak tartott társadalmat írták le. A leghíresebbet ezek közül a francia radikális gondolkodó, Étienne Cabet írta, akinek Utazás Ikariába című könyve 1840-ben jelent meg. Marx nem sokra tartotta ezeket a szocialistákat, és a Kommunista kiáltványban azt írja róluk, hogy „csupán utópisták”.

229-230. oldal, 7. fejezet - Altneuland - tervrajz és nem fantazmagória (Corvina, 2015)

Shlomo Avineri: Herzl Theodor Herzl és a zsidó állam alapítása

Kapcsolódó szócikkek: Étienne Cabet · Karl Marx · utópia