!

Rényi Pál Dániel magyar

KatalógusnévRényi Pál Dániel

Könyvei 1

Rényi Pál Dániel: Győzelmi kényszer

Népszerű idézetek

Wilhuff_Tarkin>!

A foci Orbán számára nem elsősorban társas játékot vagy szórakozást jelent; őt egészen kiskorától fogva a küzdelem vonzotta. Hogy miként lehet felülkerekedni a másikon. Az ő világában a futball és a politika egyaránt harc, amiben nem az ügyesebbek vagy a szerencsésebbek győzedelmeskednek, hanem azok, akik jobban akarnak az ellenfélnél. Az igazi harcos pedig hajthatatlan, nem lehet tekintettel sem az ellenfélre, sem más körülményre, hiszen a túlélésért harcol.

7. oldal

Rényi Pál Dániel: Győzelmi kényszer Futball és hatalom Orbán világában

Kapcsolódó szócikkek: Orbán Viktor
Wilhuff_Tarkin>!

Orbán ledobja ugyan magáról a politikát a stadionokban, de futball- és politikafelfogása mégis szinte azonos. A kettő számára valójában ugyanannak az éremnek a két oldala. A futballban és a politikai arénában is állandóan ki-ki meccseket játszik, minden pillanatban és minden idegszálával a győzelemre tör. Akármelyik pályára kapcsol is épp, folyamatosan irányítani, sőt uralni igyekszik a játékot.

6. oldal

Rényi Pál Dániel: Győzelmi kényszer Futball és hatalom Orbán világában

Wilhuff_Tarkin>!

Az igazi szurkoló fanatikus. Ahogy Esterházy Péter írja, „mindent tud, nem hülye, legbelül tudja a reális esélyeket, csak éppen ettől eltekint". Az igazi szurkolót azonban nemcsak ez a vakhit jellemzi, hanem az önként vállalt kiszolgáltatottság is. A szurkoló engedi, hogy a csapatán keresztül részévé váljon egy nagyobb egésznek, hogy feloldódjon és osztozzon a győzelemmel járó dicsőségben és a vereséggel járó bosszúságban egyaránt. Szurkolni épp attól bizsergető érzés, hogy tétje van: egyszerre ígér orgazmikus mámort, és fenyeget fájdalmas csalódással.

34. oldal

Rényi Pál Dániel: Győzelmi kényszer Futball és hatalom Orbán világában

Kapcsolódó szócikkek: Esterházy Péter
Wilhuff_Tarkin>!

A szurkoló fogoly; vagy ahogy Esterházy fogalmaz: van neki egy „saját örökléte", a szurkolásnak ugyanis része egyfajta megadás; behódolás a magasabb rendű erő és hatalom, a megváltoztathatatlan előtt. A szurkoló körbeutazza a fél világot csapata után, torkaszakadtából üvölt a lelátón, okoskodik, kalkulál, de valójában tehetetlen; nincs ott a pályán, hogy gólt szerezzen, nem tud az utolsó pillanatban felmenni bólintani, és nem tudja felrúgni az ellenfél egy az egyben kilépő csatárát. A szurkoló, miközben mindenét felteszi a győzelemre, védtelen: mindig és teljesen ki van szolgáltatva saját csapatának. Nem pártolhat el. Lehet elégedetlen, bírálhat, dühünghet is akár, felgyújthat stadiont, megkergetheti akár saját csapata játékosait is – de nem cserélheti le őket.

34-35. oldal

Rényi Pál Dániel: Győzelmi kényszer Futball és hatalom Orbán világában

gesztenye11>!

A ragaszkodás feltétel nélküli, nem igényel magyarázatos, és időtálló. A csapat: örök. A hű szurkoló számára pedig a győzelem nem egyszerűen fontos, hanem az egyetlen dolog, ami számít.

204. oldal - Megnyerni egy évszázadot

Rényi Pál Dániel: Győzelmi kényszer Futball és hatalom Orbán világában

Kapcsolódó szócikkek: győzelem · ragaszkodás · szurkoló
NB14>!

Senki nem gyakorolt akkora hatást Orbánra ebben az időben, mint Berlusconi, akit azóta is az identitáspolitika első európai hírnökeként emleget a külpolitikai szaksajtó. Berlusconi egyszerre volt elsöprően magabiztos, harsány és ellenállhatatlan. A Foreign Policy 2019-ben egyenesen azt írta róla, hogy újpopulista politikájával évtizedekkel megelőzte a modern autokratákat, és már a kétezres évek elején utat mutatott utódainak, többek között Donald Trumpnak, Boris Johnsonnak, Jair Bolsanarónak és Orbán Viktornak is.
Médiabirodalmán keresztül Berlusconi tömegeket heccelt fel a régi elit ellen, önmagát pedig a múlt áldozataként igyekezett feltüntetni.

Rényi Pál Dániel: Győzelmi kényszer Futball és hatalom Orbán világában

Kapcsolódó szócikkek: 2019 · Boris Johnson · Donald Trump · Jair Bolsanaro · Orbán Viktor
NB14>!

„Berlusconi volt az első, aki megértette, hogy a mai demokráciákban […] túlbecsülik a tisztességet és a feddhetetlenséget, a fiúöltözők világának stílusa több szavazatot garantál, mint a felvilágosodott érzékenység” – írta róla a világ legtekintélyesebb külpolitikai szaklapja, és ez volt az, amit Orbán már a ’90-es években is megérzett és megértett Berlusconiból.
Berlusconi nem próbálta meg egyesíteni a nemzetet, hanem elkötelezett szurkolói bázist épített. Tartotta magát ahhoz, amit már 1993-ban kijelentett: az újfasisztákkal is előbb szövetkezik, mint a baloldallal. Nem meghaladni, épp ellenkezőleg: döntéseivel és nyelvpolitikájával egyaránt élezni akarta az ideológiai és kulturális konfliktusokat, ezzel hevítve saját, mozgalmi alapon létrehozott támogatói körét.

Rényi Pál Dániel: Győzelmi kényszer Futball és hatalom Orbán világában

Kapcsolódó szócikkek: 1993 · Orbán Viktor · Silvio Berlusconi
NB14>!

[…] Később előkerültek életszerűbb magyarázatok is. Fáradtak voltak a magyarok, mert a meccs előtti este rézfúvósok játszottak hajnalig a csapat szállodája előtt. Puskás nem volt teljesen egészséges. Az esős időben felázott pálya a játékot tördelő németeknek kedvezett, akiknek ráadásul cserélhető (csavaros) stoplijaik voltak. Griffith partjelző tévesen intett lest Puskás egyenlítésénél. Hidegkútit semlegesítette Horst Eckel. Sebes, hiába volt fáradt több játékos, nem mert érdemben változtatni a kezdőcsapaton. És így tovább.
1957 januárjában Puskás eladta memoárjait a France Football magazinnak, és ebben azt állította, hogy amikor a finálé után látogatást tett a németek öltözőjében, több játékos a földön fetrengve nyögdécselt; volt, aki a mezét sem bírta levenni, és orvosság szaga terjengett a levegőben. Puskás máshonnét is hallotta már: a nyugatnémeteket tudtukon kívül doppingolták orvosaik. A vádból akkora balhé lett, hogy a magyar csatárt évekig nem látták szívesen Németországban – emiatt ki is kellett hagynia a Real Madrid 1959-es BEK-döntőjét, amit Stuttgartban rendeztek. Más kérdés, hogy 2012-ben a Humboldt és a Münsteri Egyetem kutatói kimutatták, hogy Puskásnak igaza lehetett, és az NSZK-s játékosokba C-vitamin helyett „Hitler-speed” becenevű pervitint (azaz tiszta amfetamint, a manapság kristálymetként emlegetett drogot) fecskendeztek be a meccs előtt.
De ezek a magyarázatok akkor és ott nem enyhítettek a fájdalmon. A magyar közvélemény évekig, sőt évtizedekig sem volt képes feldolgozni a berni tragédiát. A 0:2-ről elbukott döntő megmagyarázhatatlanságát legpontosabban talán Pálffy Aladár vezérszurkoló, a tüntetések egyik szervezője fogalmazta meg Surányi András 1982-es dokumentumfilmjében: „Ezt nem lehet megmérni, nem lehet szavakat találni rá, hogy miért. Ennek nincs miértje. Ennek csak vanja van.”

Rényi Pál Dániel: Győzelmi kényszer Futball és hatalom Orbán világában

Attila_Kriska>!

A labdarúgásról Orbán egészen máshogyan és más szókészlettel beszél. A futball szerinte „közelebb áll a kultúrához, mint társadalmi jelenséghez, semmint a gazdasági vállalkozásokhoz”, és mint ilyen, csak intenzív kormányzati beavatkozás mozdíthatja előre. Volt, hogy művészetként emlegette a labdarúgást. Máskor operaházhoz és színházakhoz hasonlította az egyesületeket, és művészekhez a futballistákat.

Rényi Pál Dániel: Győzelmi kényszer Futball és hatalom Orbán világában

Kapcsolódó szócikkek: Orbán Viktor
gb_>!

Orbán számára az MLSZ elnöki székének egyaránt fontos szimbolikus és politikai jelentősége is volt. Már a kilencvenes években úgy tekintett erre a posztra, mint az egyik legbecsesebb köztisztségre, amit vezető viselhet. Létfontosságú volt számára, hogy olyasvalaki irányítsa a szövetséget, aki az ő embere, akiben megbízhat, és aki meghallgatja a javaslatait akár az első osztályú bajnokság lebonyolításáról, akár a szövetségi kapitány személyéről. Miniszterelnökként Orbán dönthetett arról, hogy ki legyen az adóhatóság vezetője, a pénzügyminiszter, vagy akár az országos rendőrfőkapitány. Az MLSZ elnökét viszont küldöttközgyűlés, így erről a tisztségről nem dönthetett.
Ez azonban nem jelentett akadályt.

176. oldal

Rényi Pál Dániel: Győzelmi kényszer Futball és hatalom Orbán világában

Kapcsolódó szócikkek: akadály · Orbán Viktor