

Polányi Károly magyar
Tudástár · 2 kapcsolódó alkotó
Teljes név | Pollacsek Károly |
---|
Képek 2
Könyvei 6
Kapcsolódó kiadói sorozatok: Társadalomtudományi Könyvtár Gondolat
Róla szóló könyvek 1
Népszerű idézetek




Nem kell sokat magyarázni, hogy ha túl gyorsnak ítélünk egy irányíthatatlan változási folyamatot, akkor – amennyiben lehet – le kell lassítani a közösség jólétének megóvása érdekében.
45. oldal, Franklin Nyomda és Kiadó Kft., 1997




A gépi termelés egy kereskedői társadalomban gyakorlatilag nem kisebb átalakulást tételez fel, mint a társadalom természeti és emberi szubsztanciájának átalakítását áruvá. A következtetés bár hátborzongató, elkerülhetetlen: annak a zökkenőnek, amelyet az ilyen eszközök okoznak, darabokra kell törnie az ember kapcsolatait, és megsemmisüléssel kell fenyegetnie természetes élőhelyét.
56. oldal, Franklin Nyomda és Kiadó Kft., 1997




Egy és csak egy dogma volt, amelyben mindenki egyetértett, bármely ország polgára, bármely osztály tagja, bármely vallásfelekezet híve és bármely társadalomfilozófia követője volt, nevezetesen, hogy az aranystandard szükséges ahhoz, hogy a korszak nemzetközi gazdasági rendszere működjék. Ez volt a láthatatlan valóság, amelybe az élni akarás belekapaszkodott, amikor az emberiség nekigyürkőzött, hogy kikúrálja magát.
37. oldal, Franklin Nyomda és Kiadó Kft., 1997




Végső soron ezért van a társadalom egész szervezetére kiható következménye annak, hogy a gazdasági rendszert a piac irányítja: ez nem kevesebbet jelent, mint hogy a társadalom a piac függelékeként működik. Ahelyett, hogy a gazdaság lenne beágyazva a társadalmi viszonyokba, a társadalmi viszonyok vannak beágyazva a gazdasági rendszerbe.
74. oldal, Franklin Nyomda és Kiadó Kft., 1997




Nem ismerték fel, hogy a piacok rendkívüli erejű önszabályozó rendszerré való összekapcsolódása nem a piacok valamilyen belső burjánzási tendenciájának eredménye, hanem igencsak mesterséges élénkítőszerek hatása, amelyeket azért adtak be a társadalomnak, hogy megfeleljen egy olyan helyzetnek, amelyet a gép nem kevésbé mesterséges jelensége teremtett.
74. oldal, Franklin Nyomda és Kiadó Kft., 1997




A munkaerő állítólag a piacon találja meg az árát; minden más, nem így megállapított ár gazdaságtalan. Amíg a munkaerő alkalmazkodik ehhez a kötelezettséghez, addig a „munkaerőáru” kínálatának egyik elemeként fog viselkedni, és nem lesz hajlandó elkelni az alatt az ár alatt, amelyet a vevő még meg tud fizetni. Következetesen végiggondolva a dolgot ez azt jelenti, hogy a munkaerő fő kötelezettsége a szinte folyamatos sztrájk. Az állítás tökéletesen abszurd, ám mindössze a munkaerőáru-elmélet logikai következménye. Az elmélet és a gyakorlat összeegyeztethetetlenségének természetesen az a forrása, hogy a munkaerő nem áru, és ha a munkaerőt pusztán azért tartanák vissza, hogy megbizonyosodjanak pontos áráról […], akkor a társadalom nagyon hamar felbomlana a létfenntartás lehetetlensége miatt. Figyelemre méltó, hogy ezt a megfontolást nagyon ritkán említették a sztrájkprobléma tárgyalásakor a liberális közgazdászok.
290. oldal




Ami a tényeket illeti: Adam Smith állítása az első emberek gazdasági pszichológiájáról éppolyan téves volt, mint Rousseau-é a vadember politikai pszichológiájáról.
73. oldal




Arisztotelész, amikor határtalan és korlátlan, s „az ember számára nem természetes” elvként kárhoztatta a nyereségért való termelés elvét, a legfontosabb problémát vette célba, nevezetesen a gazdasági indíték elválását minden konkrét társadalmi kapcsolattól
[…]
[E]gészen a nyugat-európai feudalizmus végéig minden általunk ismert gazdasági rendszer a reciprocitás, a redisztribúció, a családi önellátás, vagy e három valamilyen kombinációja alapján szerveződött meg.
85. oldal