!

Ősi János

KatalógusnévŐsi János

Könyvei 6

Ősi János: A Lovagkirály keresztje
Ősi János: Kard és kódex
Ősi János: A Lovagkirály öröksége
Ősi János: Aranyménes
Ősi János: A hágó
Ősi János: Trianon Noir

Kapcsolódó sorozatok: Szent László regénye · Összes sorozat »


Kiemelt alkotóértékelések

bölcsasszony>!

Ősi János

Alkotóértékelés

Dr. Ősi Jánosnak, az 1965-ben született magyar-történelem szakos középiskolai tanárnak öt év alatt öt regénye jelent meg. 2014-16 között A Lovagkirály keresztje, a Kard és kódex, A Lovagkirály öröksége trilógia, 2017-ben az Aranyménes, 2018-ban A hágó. Mind remekmű.
Az író nagyon otthonosan mozog I. Géza, Szent László és Könyves Kálmán korában, de a két világháború idején is. Regényeiben mindig törekedik a hiteles és életszerű ábrázolásra a történelmi tények és a korabeli mindennapok messzemenő figyelembevételével. A tények iránti nagy tisztelete mellett azonban kiváló történetmesélő, akinek főhősei egytől-egyig karakteres emberek: nem mentesek azonban a bűnöktől és ösztöneik csapongó világától sem. Éppen ezért a regényalakok hitelesek, gondjaik átélhetők, könnyen lehet azonosulni velük. Mivel kiforrott jellemmel rendelkeznek – vagy eljutnak odáig – ezért a katarzis minden könyv esetében garantált. Másrészről viszont ezek a főhősök nagyon is modernek abban az értelemben, hogy olyan krízisekkel kell megküzdeniük, amik bizony a mai ember sajátjai is. Egyben ez a titka a regények népszerűségének.
Miért jó még Ősi János regényeit olvasni? A fordulatos, magával ragadó események árjában minden főhőst a megnyilatkozásai is jellemeznek. Ezek a stilizált, mégis szókimondó megszólalások egyszerre szókincsbővítők, de érthetők, és kiváló jellemrajzok is, legyen szó egy bölcs királyról vagy egy hitvány katonatisztről. Az író nagy mestere a mondatok és bekezdések szerkesztésének, nem idegen tőle az ironikus, balladás, szimbolikus vagy allegorikus nyelvezet sem: ezt sokoldalúan felhasználja, mint hangulatfestő eszközt.
A szerző nemcsak általában törekszik a történelmi események megismertetésére, bizonyos korok és történelmi személyek népszerűsítésére, de emléket állít a számára kiemelkedő jelentőségű személyeknek, vagy szülőföldje történelmi eseményeinek. Regényeit érdemes el- majd újraolvasni.


Népszerű idézetek

bölcsasszony>!

Amikor észrevették a lány eltűnését, a gépész meg a felesége biztosra vették, hogy Rebeca a lóistállóhoz ment. Mindenki tudott már az uradalomban a lovak iránti rajongásáról, amiben Mechwart sem látott semmi kivetnivalót. Noha a lány és a birtokkormányzó néhány nappal korábbi közös lovaglását helytelenítette. Ezúttal azonban az ünneplő sokaság előtt ilyesmi szóba sem jöhetett. A gépész inkább azért ingatta a fejét, mert Rebeca megint nem úgy öltözködött, ahogy a pusztán szokás. Szoknya helyett nadrágot, blúz helyett férfias inget viselt.

90. oldal

Sue_Dylen I>!

A háború Sátánja pedig, aki ezen az őszön teljhatalmat nyert a Duna mentén, jót kacagott a magasban. Tetszett neki, hogy két tizenhét éves fiú megízlelte a vért, ami először mindenkinek elviselhetetlenül fanyar.

209. oldal

bölcsasszony>!

Dezső érsek és Gyula nádor munkája eredményesnek bizonyult. Táboruk napról napra nőtt. Május végén a legtöbben már Lászlót akarták a trónon látni. A sikerhez azonban valami még hiányzott. Meg kellett győzni a herceget, hogy fogadja el a koronát, ha az országgyűlés felajánlja neki.

96. oldal

bölcsasszony>!

-Láttad Lucifert. Micsoda paripa! Persze, a ménes se a miénk, de a lovakat mi neveljük, mi gondozzuk. Az erejük, a gyorsaságuk, a szépségük a mi munkánkat dicséri. Nem hagyhatjuk, hogy a németek elvigyék és elpusztítsák őket.

118. oldal