

Mihail Bulgakov orosz
← Михаил Афанасьевич Булгаков, Mikhail Bulgakov, Michail Bulgakow, Michail Boelgakov, Michail Bulgakov, Mikhaïl Boulgakov
1891. május 15. (Kijev) – 1940. március 10. (Moszkva)
Teljes név | Mihail Afanaszjevics Bulgakov |
---|
Képek 6
Könyvei 42
Kapcsolódó kiadói sorozatok: POKET zsebkönyvek POKET Publishing, Sztalker Csoport · A Világirodalom Remekei Európa · Európa Zsebkönyvek Európa · Magvető Zsebkönyvtár 2.0 Magvető · Európa Diákkönyvtár Európa · Horizont könyvek Kriterion · Populart Füzetek Interpopulart · Európa Zsebkönyvek Európa · Lektúra könyvek Kriterion · Életreszóló olvasmányok Kossuth · Klasszik Alinea · Populart füzetek – világirodalom Interpopulart · A Színház folyóirat drámamellékletei · Nagy siker volt General Press · Dráma Európa · Mihail Bulgakov Európa · Drámák Kriterion · Nemzeti Színház Színműtár · Európa Diákkönyvtár Európa · Vintage Classics Vintage
Antológiák 9
Róla szóló könyvek 4

Kiemelt alkotóértékelések
Népszerű idézetek





Ahol nincs, ott ne keress.
213. oldal, 1. könyv, 15. fejezet - Nyikanor Ivanovics (Európa, 2005)





Igazat mondani könnyű és kellemes.
Második fejezet





A tégla magától sose esik senkinek a fejére.
Első könyv - Első fejezet (Woland és Berlioz párbeszéde)




[…] mivé lenne az általad képviselt jó, ha nem volna gonosz, és hogyan festene a föld, ha eltűnne róla az árnyék? Hiszen árnyékot vet minden tárgy, minden ember kivétel nélkül. Itt van például a domb árnyéka. Csak nem akarod megkopasztani a földgolyót, hogy eltávolítsál róla minden fát, minden élőlényt, csak azért, hogy fantáziád kielégítsd, és elgyönyörködhess a kopár fényben? Ostoba vagy.
452. oldal, 2. könyv, 29. fejezet - A Mester és Margarita sorsa beteljesül (Európa, 2005)




A kandúrnak ehhez is volt hozzáfűznivalója:
– De én igazán olyan vagyok, mint egy hallucináció. Nézze meg a profilomat holdfényben! – Azzal pózba vágta magát a holdfénypászmában, és folytatni akarta mondókáját, de leintették, s erre csak annyit mondott: – Jó, jó, elhallgatok. Néma hallucináció leszek.
Második könyv - Huszonnegyedik fejezet - A Mester kiszabadítása




– […] Mondhat akármit: de valami nincs rendben az olyan férfival, aki nem iszik, nem játszik, kerüli a szép nők társaságát meg az asztali beszélgetést… Az ilyen ember vagy súlyos beteg, vagy titokban gyűlöli embertársait.
Tizennyolcadik fejezet




Nyikolaj Ivanovics rémülten nézett körül, de amikor megszólalt, kérése erélyesen, nyomatékosan hangzott:
– Szíveskedjenek nekem igazolást adni arról, hogy hol töltöttem az éjszakát.
– Milyen célra? – kérdezte a kandúr szigorúan.
– Rendőrségnek és házastársnak való bemutatás céljából – válaszolta keményen Nyikolaj Ivanovics.
– Igazolást általában nem szoktunk kiadni – mondta a kandúr szigorúan –, de az ön kedvéért ez egyszer kivételt teszünk.
És mire Nyikolaj Ivanovics kettőt pislogott, a pucér Hella már írógép előtt ült, és a kandúr már diktálta is a szöveget:
– Ezennel igazoljuk, hogy jelen írásunk bemutatója, Nyikolaj Ivanovics az éjszakát a sátán bálján töltötte szállítóeszköz minőségében… tegyél zárójelet, Hella, és a zárójelbe írd be, hogy „ártány”. Úgy, ni. Aláírás: Behemót.
Második könyv - Huszonnegyedik fejezet - A Mester kiszabadítása