!

Mark Buchanan amerikai

KatalógusnévBuchanan, Mark

Könyvei 2

Mark Buchanan: Itt és mindenütt
Mark Buchanan: Nexus, avagy kicsi a világ

Kapcsolódó kiadói sorozatok: Talentum Tudományos Könyvtár Akkord


Népszerű idézetek

eeszter>!

A „tudomány” egyszerűen a mindig sikeres receptek összgyűjteménye. Minden egyéb már irodalom. (Paul Valéry)

33. oldal

Epilógus>!

Egy-egy nagy felfedezés után a kutatók hirtelen mindenütt meglátják azt, amit addig sohasem láttak.

113. oldal (Akkord Kiadó, 2004)

Epilógus>!

[…] mégis egy lépés a mélyebb tudás felé, ha felismerjük, hogy az emberiség útjának kanyargása nem valami mélyen rejlő gonoszságból fakad, hanem a közönséges emberi természetből és némi egyszerű matematikából.

265. oldal (Akkord Kiadó, 2004)

4 hozzászólás
virrasztó>!

…ha az emberek többé-kevésbé véletlenszerűen kapcsolódnak össze, egy embernek átlagosan nagyjából minden kétszázötvenmillió embertársa közül csupán egyet kell ismernie ahhoz, hogy a világ egész népessége egyetlen teljesen összekapcsolt társadalmi hálózatot alkosson. Mindent összevetve ez körülbelül huszonnégy ismerőst jelent mindannyiunknál, ami aligha túl nagy szám.

2. A gyenge kötelékek ereje

Mark Buchanan: Nexus, avagy kicsi a világ A hálózatok úttörő tudománya

Khimaira>!

A szegények általában minden hitelintézet számára nagy kockázatot jelentenek. Nehezen kapnak kölcsönt, hogy vállalkozásba kezdhessenek, egyetemre járjanak vagy bármilyen lépést tehessenek szegénységük enyhítésére. Yunas ötlete abban állt, hogy az embereket fürtökbe kapcsolta – aki kölcsönt kíván felvenni, belép egy öttagú hitelfelvevő csoportba. A csoport együttesen vállal feleősséget, hogy bármely tagjának kölcsönét visszafizeti, és senki nem kaphat újból hitelt, ha a csoport kudarcot vall.
A tagok kiépülő kapcsolatai, akik közül egyesek már jóval azelőtt ismerhették egymást, hogy egyáltlaá kölcsönre gondoltak volna, sokkal erősebbek, és jórészt bizalomra, tapasztalatokra, kölcsönös értékekre alapulnak. Ezek a kapcsolatok sokkal erőteljesebbek és tartósabbak, mint amilyen valószínűleg bárkit egy hitelintézethez fűz. Mi több, a tagok közti szabad és bensőséges információcsere azt jelenti, hogy ha bárkinek van egy jó ötlete a csőd elkerülésére és a hitel sikeres visszafizetésére, azt a többi is fel tudja használni. A fürtökbe rendeződő csoport srű szövésű szerkezete révén több részeinek összegénél, és ez Bangladesben oda vezetett, hogy a hitel-visszafizetési arány 97 százalékra emelkedett.

226. oldal

Mark Buchanan: Nexus, avagy kicsi a világ A hálózatok úttörő tudománya

Khimaira>!

Például mi a faji elkülönítés eredete? Az Egyesült Államokban a faji szegregáció továbbélését többnyire a kormány vagy az ingatlanüzlet rasszizmusának és előítéletes gyakorlatának tulajdonítják. Pedig egy kevésbé nyilvánvaló tényező éppoly lényeges szerepet játszhat benne.
Schelling kiindulásképpen olyan társadalmat képzelt el, amelyben a legtöbb ember igazán kiegyensúlyozott és faji szempontból jól beilleszkedő közösségekben szeret élni, egyetlen apró kikötéssel: a legtöbben nem szeretnek olyan környéken lakni, ahol szélsőségesen szűk kisebbséghez tartoznának. Egy fehér embernek lehetnek fekete barátai és kollégái, boldogan élhet túlnyomórészt fekete környezetben. Ugyanakkor valószínűleg nem szeretne egyetlen fehér emberként élni ott. Ez az attitűd aligha rasszista – valójában feltehetőleg igen sokan, fehérek, feketék, latin-amerikaiak, kínaiak osztoznak benne. Az ember természete szerint szeret hasonló ízléssel, háttérrel, értékekkel rendelkező emberek közt élni.
Mindenesetre az ilyen ártatlan emberi kívánságok néha ijesztő eredményekre vezetnek. Schelling úgy jött rá erre, hogy négyzethálót rajzolt egy papírra és egy tanulságos játékba kezdett. Ezen a hálón először találomra egyforma sok fekete és fehér bábút helyezett el, egy olyan összeszokott közönséget próbált ábrázolni, ahol a két faj egyenletesen keveredik egymással. Ezután azzal a feltételezéssel élt, hogy egyik bábú sem szívesen lakna mondjuk 30 százaléknál szűkebb kisebbségben. Így aztán egyenként vette a figurákat, és megnéztem, nem véletlenül 30 százaléknál kevesebb szomszédja hasonló színű-e. Ha pedig ez volta helyzet, a figura átvándorolhatott a legközelebbi nyílt mezőre. Aztán annyiszor ismételte újra meg újra ezt az eljárást, amíg végül már senki sem lakott 30%-osnél szűkebb kisebbségben. Meglepetésére Schelling azt fedezte fel, hogy eddigre a figurák nem hogy nem keveredtek egyenletesen, hanem kifejezetten külön enklávékba rendeződtek. Más szóval az, hogy az ember valamivel kevésbé szeret szűk kisebbségben élni, olyan paradoxnak tűnő, ám kikerülhetetlen következménnyel jár, hogy a vegyes közösségek teljességgel megszűnnek.

204-205. oldal

Mark Buchanan: Nexus, avagy kicsi a világ A hálózatok úttörő tudománya

5 hozzászólás
virrasztó>!

A véletlen gráfok egy elképzelhető világot írnak le, de nem a valóságos világot.

Mark Buchanan: Nexus, avagy kicsi a világ A hálózatok úttörő tudománya