!

Marco Polo olasz

Tudástár · 15 kapcsolódó alkotó · 4 kapcsolódó könyv

KatalógusnévPolo, Marco
Nemférfi

Képek 2

Könyvei 6

Marco Polo: Marco Polo utazásai
Rubruquis – Marco Polo: Középkori ázsiai utazók
Marco Polo: Mallorca
Marco Polo: A nagy Kán birodalmában
Marco Polo: Travels in the Land of Serpents and Pearls
Marco Polo: Travels in the Land of Kubilai Khan

Kapcsolódó kiadói sorozatok: Téka Kriterion · Világjárók – Klasszikus útleírások Gondolat · Officina Könyvtár Officina · Ifjúsági Iratok Tára Franklin-Társulat · Penguin Little Black Classics Penguin angol · Penguin Great Ideas Penguin

Róla szóló könyvek 1

Zsolnai Margit: Marco Polo

Népszerű idézetek

Olympia_Chavez>!

A georgiai határ felé egy olajhoz hasonló forrás buzog fel a földből nagy bőséggel, olyannyira, hogy egyszerre száz hajórakományt lehetne vele megtölteni. Ez az olaj étkezéshez nem használható, de jól ég, és amellett alkalmas rühes emberek és tevék bedörzsölésére, mert elmulasztja a fekélyeket és kiütéseket. Az emberek messze földről eljönnek az olajért, mert a környező országokban olaj sehol sem található.

56. oldal, Első könyv, 3. fejezet - Nagy Örményország leírása (Gondolat, 1963)

Kapcsolódó szócikkek: gyógyítás · kőolaj · Örményország · teve
9 hozzászólás
Olympia_Chavez>!

Most pedig azt mondom el, hogy utazás előtt miképpen vizsgálják meg, vajon egy hajó szerencsével jár-e, vagy sem. A hajó legénysége vesz egy fűzfavesszőfonadékból készült nagy lapot, s ennek minden sarkára és minden oldalára egy kötelet köt, vagyis összesen nyolc kötelet, melyek egy közös kötélben futnak össze. Aztán fognak egy hülye, vagy holtrészeg embert, és rákötik a fonadékra; józan vagy értelmes ember ugyanis nem kockáztatna meg ilyet, mert a próbát viharos szélben végzik el.
A fonadékot a szél ellenében állítják, mely azt az emberrel együtt égbe ragadja. Ha a levegőben a fonadék oldalt billen, megrántják a tartókötelet, hogy ismét egyenesen álljon, s a kötélen is eresztenek egyet, így a fonadék emelkedik. Ha újra bukik, megint rántanak a kötélen, hogy újra emelkedjék, s még hosszabb kötélre veszik; ha a kötél elég hosszú, a fonadék olyan magasra felszáll, hogy látni is alig lehet. A próba értelme ennyi: ha a fonadék egyenesen repül fel az égbe, a hajó melynek kedvéért a kísérletet végezték, gyorsan és szerencsésen teszi meg útját; amire a kereskedők tüstént elfoglalják benne helyüket. De ha a fonadék lenn marad, egyetlen kereskedőnek sincs kedve erre a hajóra szállni, mert véleményük szerint nem ér célba, és sok baj éri útközben; úgyhogy abban az évben a hajó ki sem mozdul a kikötőből.

285. oldal, III. könyv, 1. fejezet - Manzi kereskedelmi hajói, melyek az Indiai-tengeren úsznak

Kapcsolódó szócikkek: hajó · jóslás · Kína · részegség
11 hozzászólás
Olympia_Chavez>!

A városok népe különös szokást követ a házasságban; rögtön elmondom milyet. Az ország egyetlen férfia sem venne feleségül semmi áron olyan lányt, aki szűz, mert azt mondják, a nő semmit sem ér, amíg nem volt jó néhány férfinak ágyastársa. És valóban, úgy tartják, hogy az olyan nőt, akinek még nem volt dolga férfival, rossz szemmel nézik az istenek; nem törődnek tehát velük, sőt kerülik őket; viszont azokat, akikre isteneik kegyes szemmel néznek, kívánják és szeretik.
[…] Az a szokás dívik náluk, hogy mikor utasok érkeznek más országból, és sátrat vernek valamelyik tanya vagy falu közelében, mert a bennszülötteknél nem szívesen vesznek szállást, a helység öregasszonyai felkészülnek, magukkal viszik eladó hajadon lányaikat és azok lányismerőseit, az áthaladó idegen elé járulnak, és rimánkodnak, hogy itt-tartózkodása idejére vegye magához együtt hálásra azt a fiatal nőt, amelyik megtetszik neki.

209. oldal, II. rész, 45. fejezet - Tebet tartományról

Kapcsolódó szócikkek: házasság · Tibet
1 hozzászólás
Szürke_Medve>!

Tudjátok meg, hogy akik mégis elvetődtek a még délebbre fekvő nagyszámú szigetekre, melyeket a hajók az erős tengeráram miatt saját önszánjukból már nem látogatnak, azt beszélik, hogy arra találhatók a rettentő griffmadarak, helyesebben: dél felől szállva ott bizonyos évszakokban megjelennek. Leírásuk azonban teljességgel különbözik a mi történeteink és képeink ábrázolásától, melyeken félig madárnak, félig oroszlánnak tűnnek. Mert azok a személyek, kik arra jártak és látták őket, úgy mesélték el messire Marco Pólónak, hogy mindenképpen földi madarak: két lábuk van, sashoz hasonlítanak, csupán roppant nagyok; akkorák, hogy kiterjesztett szárnyuk harminc lépés, tollaik pedig tizenkét lépés hosszúak, és testük vastagsága is ezzel arányos. Olyan erősek, hogy karmaikkal az elefántot is elbírják, felviszik a magasba és leejtik, hogy összezúzódjék. Miután így megölte, a griff lecsap rá, és kedve szerint lakmározik belőle, így hát nem is tudom biztosan, vajon valóban griffről van-e szó, vagy pedig más nagy madárfajtáról. De azt biztosra vehetitek, hogy nem felerészben oroszlánok és madarak, mint történeteink eladják, mert alakjuk sas, csupán mérhetetlenül nagyok.
Ezt állítják ama hajósok is, akik saját szemükkel látták ezeket a madarakat.

A Nagy Kán kutatókat küldött, hogy járjanak utána a különös dolognak. A küldöttségnek fel kellett továbbá kutatnia egy másik csoportot is, amely idejött, de fogságba esvén nem tudott visszajutni; mind a két társaság visszatérésekor rengeteg csodálatos dolgot mesélt a Nagy Kánnak ama különös szigetekről és az említett madarakról. Úgy mesélik, hogy elhozták a Nagy Kánnak ama ruk madár egy tollat, mely, miként jómagam, Marco Polo is megnéztem, kilencven arasz hosszú volt, míg a toll száras részének két tenyér a kerülete, ami valóban
csodálatos. A kánnak nagy gyönyörűsége telt benne, és megajándékozta azokat, akik hozták….

De térjünk vissza még egy kissé a griffmadárhoz. A szigetlakók csak ruknak hívják, más nevét nem ismerik; hogy milyen valójában a griff, arról mit sem tudnak. Én azonban úgy vélem, ha igaz, amit nagyságáról mondanak, csak ez lehet a griff, és semmi más.

33. Fejezet - Madeigaszkár szigetéről

Kapcsolódó szócikkek: Rukh madár
1 hozzászólás
Nokimaki>!

Egyes tatárok elismerik Krisztus Urunkat, azonban gőgös úrnak tartják, mert nem hajlandó közösködni más istenekkel, hanem az egész világon mindenki felett uralkodni akar.

Kapcsolódó szócikkek: Jézus Krisztus
Olympia_Chavez>!

Az egész nép, vagy legalábbis nagy része bőrén tűvel szúrt jeleket visel, melyek oroszlánokat, sárkányokat, sasokat, darvakat és tudom is én, micsodát ábrázolnak, és ezek a képek úgy beleevődtek a bőrbe, hogy többé ki nem törölhetők. Ilyen jelekkel van tele arcuk, mellük, nyakuk, karjuk, kezük, hasuk is, egyszóval az egész testük; úgy csinálják, hogy először a kliens ízlése szerint való figurákat feketével rárajzolják az egész testre. Ezután kezét, lábát összekötözik, és két vagy három segéd megfogja; a mester pedig, kinek ez egyetlen foglalkozása, öt tűt vesz elő, melyek négyszög alakban vannak megerősítve, az ötödikkel a középen; ezekkel mindenhová odaszúr, ahol rajz van; közvetlenül ezután tintát öntenek a szúrásokra, amitől az előrerajzolt ábra megjelenik. Munka közben a kliens úgy szenved, hogy az felér a purgatórium kínjaival. Mégsem mondana le róla, mert ezt az előkelőség jelének tekintik, és azt csodálják legjobban, aki leginkább eléktelenítette magát. Sokan bele is halnak a festésbe, mert közben túl sok vért veszítenek.

229-230. oldal, II. rész, 56. fejezet - Beszámoló Kaudzsigu tartományról

Kapcsolódó szócikkek: tetoválás · Vietnam
ppayter>!

A sevillai Columbiana-könyvtárnak pedig féltve őrzött kincse az az Il Milione-kötet, amelyet világtörténelmi útjára Kolumbusz Kristóf vitt magával és széljegyzetelt észrevételeivel, kétségeivel és ujjongó megjegyzéseivel. Ez a példány Kubilájt mint Kubla kánt, de gyakran mint Kanibát emlegeti. Kolumbusz tehát haláláig azt hitte, hogy valahol a Marco Polo leírásaiban szereplő földeken vagy azok közelében járt. A nyugat indiai szigetvilág bennszülöttjei így lesznek Kaniba alattvalói, azaz kannibálok.

14-15. oldal - Milliók könyve-milliókról (Dáné Tibor bevezetője)

Kapcsolódó szócikkek: kannibál · Kolumbusz Kristóf · Kubiláj kán · Marco Polo
pelika_Bp>!

Közben gyönyörű datolyaerdők terülnek el, és lovagolva nagyon kellemes az út rajtuk keresztül. Ezekben nagyon jól lehet vadászni és solymászni, mert fogoly és fürj bőven van, és más vad is akad, úgyhogy az áthaladó kereskedők ideje csupa szórakozás. Találhatók itt még vadszamarak, amelyek igen csinos teremtések.

74. oldal (16. fejezet)

pelika_Bp>!

Az előkelő asszonyok azonban szövött kelmékbe öltöznek, és elmondom nektek, milyen a ruhájuk. Lábszárig érő gyapjú bugyogót viselnek, akárcsak a férfiak, amelyet a legfinomabb pézsmás gyapjúból vagy selyemből készitenek; a bugyogójuk belsejét pedig egy halom limlommal tömik tele. Vannak hölgyek, akik bugyogójukba száz könyök igen finom, hosszában a test körül csavart len- vagy selyemkelmét is beleraknak, némelyek csak nyolcvanat vagy hatvanat, ahogy anyagi erejük megengedi, úgyhogy valósággal dagadoznak a csipőjük körül. Igy akarnak minél kövérebbnek látszani, amit ennek a vidéknek a férfiai a nőknél igen szépnek tartanak.

92-93. oldal

SapphireSpirit P>!

A királynak tömérdek népe van, de senkivel sem visel háborút, és a népe nagy nyugalomban él. Rengeteg háziállatot, tevét, lovat, ökröt, birkát és egyebet tenyésztenek.

342. oldal