!

Lukács Csaba magyar

KatalógusnévLukács Csaba

Könyvei 2

Lukács Csaba: Diktátorok könyve
Bayer Zsolt – Lukács Csaba: Haza a magasban

Róla szóló könyvek 1

Járai Judit: Szavak kapaszkodnak

Népszerű idézetek

Amapola P>!

Tisztázni kell mindenekelőtt az ország nevét is: 1989 óta hivatalosan Mianmar, de mivel a hatalmat 1988 óta birtokló jelenlegi katonai junta döntött a névváltozásról, parlament pedig soha nem hagyta jóvá, sok ország – köztük Amerika – és a helyi ellenzék nem fogadja el a változtatást, hanem következetesen a régi nevet, Burmát használja.
Külföldi nem látogathatja az ország 80 százalékát, sem az új adminisztratív fővárost. Újságíró nem vagy csak nagyon ritkán és különleges feltételekkel kap bebocsátást, egyedül a turistákat várják nagy szeretettel és minél több itt elköltött amerikai dollár reményével, de őket is csak a látványosságok közelében engedik szabadon.

80. oldal, Burma

5 hozzászólás
Amapola P>!

Fidel Castro, a hatalomból négy éve önként távozott elnök épp ottlétem alatt ismerte be egy amerikai újságírónak – némiképp meghökkentő módon –, hogy az általa bevezetett kubai gazdasági modell már náluk sem működőképes.

143. oldal, Kuba

Amapola P>!

A hatalom különben néha abszurdba hajló döntéseket hoz: a nyolcvanas évek végén például azt találták ki Burma vezetői, hogy minden gazdasági baj forrása a tízes szám, ezért kivonták a forgalomból a tízes és százas címletű bankjegyeket. Helyettük bevezették a kilencvenes bankót és váltótársát, a negyvenötöst; az akció mellesleg arra is jó volt, hogy az emberektől elvegyék vagyonukat, mert mindenkinek meghatározott árfolyamon kellett át váltania a pénzét.

Most már megint van százas, viszont az új fővárosba, Najpidóba költözést újra a számmisztikának rendelték alá: az akkor még csak félig kész településre való áthurcolkodás az asztrológusok által javasolt napon, 2005. november 6-án kezdődött meg. A nagy hullám 11-én 11 óra 11 perckor indult el, amikor 1100 katonai jármű vitte a tizenegy minisztérium és tizenegy hadtest bútorait és iratait. Jó tudni azt is, hogy a burmai katonaság a világ 15. legjobban finanszírozott hadserege, miközben az ENSZ által összeállított human development index (HDI) rangsorán tavaly a 135. helyet foglalta el az ország. (A HDI, az emberi fejlődés indexe, olyan mutatószám, amely a világ országainak összehasonlítását teszi lehetővé a várható élet tartam, az írástudás, az oktatás és az életszínvonal alapján.)

93. oldal, Burma

Kapcsolódó szócikkek: katonai jármű
Amapola P>!

Egyetlen dolgot lehet szinte mindenhol kapni – erre láthatón nagy figyelmet fordít az állam: a helyben termelt cukornádból készített rumot. Már kora reggel is tántorognak az emberek az utcán, miközben az alkoholizmus hivatalosan nem is létezik, így nyilván nem is okoz problémát.

153. oldal, Kuba

Amapola P>!

Tanultam egy új közmondást: ne várj körtét a tölgyfától.

58. oldal

1 hozzászólás
Amapola P>!

Tóásó Előd és Mario Tadić egyforma feliratú trikót visel, magyarra nehezen lefordítható képes szójátékkal. Egy galamb van rajta (amelynek spanyol neve egyben férfi nemi szervet is jelent), és alatta a szöveg, első tagja idézőjelben: „Fegyverrel” születtünk (utalás arra, hogy férfiak), de nem vagyunk terroristák!

62. oldal, Bolívia

Amapola P>!

A szemtanúk elmondásából egyértelmű: a 20. század végének egyik legismertebb diktátora halott. Hogy a tények ellenére miért terjedtek el annyira a vele kapcsolatos különböző mítoszok, legtalálóbban Sorin Rosca Stánescu újságíró fogalmazta meg: a huszonöt évnyi terror alatt a diktátornak sikerült majdnem minden emberben felnevelnie egy kicsi Ceauşescut. Ez a törpe mindenkiben benne van, és nem engedi elhinnünk, hogy pár puskalövéssel véget lehet vetni ekkora hatalomnak.

177. oldal, Románia

Kapcsolódó szócikkek: Nicolae Ceaușescu
Amapola P>!

– Húsz évvel vagyunk a rendszerváltás után, de még mindig Kelet- és Nyugat-Európáról beszélünk.
– Ez nekem is furcsa, ódzkodom is ezektől a kifejezésektől. De nincs mit tenni, a fejekben még mindig létezik a berlini fal és a vasfüggöny, és azt sem szabad elhallgatni, hogy gazdasági értelemben sem sikerült a felzárkózása ennek a régiónak.

195. oldal

2 hozzászólás
Amapola P>!

Morales zuhanó népszerűségén már az sem segített, hogy a szilveszter előtti utolsó munkanapon visszamondta a január ljétől tervezett 70 százalékos (!) üzemanyagáremelést, de az is csak szemernyit javított a megítélésén, hogy előbányászott egy ősrégi konfliktust, és hadüzenettel felérő nyilatkozatban követelte Chilétől, hogy biztosítson számára kijutást a Csendes-óceánra. (Bolívia egy 123 évvel ezelőtti háborúban veszítette el partvidéki területeit Chilével szemben, és azóta célja, hogy ezeket a területeket valamiképp visszaszerezze.)

69. oldal, Bolívia

Amapola P>!

A 9,6 milliós lakosságú Bolíviában az emberek 55 százaléka őslakos (ez a legmagasabb arány Közép- és Dél-Amerikában), és további 30 százalék vallja magát részben indiánnak. Számukra hozott reményt az új elnök, és hatalomra kerülése óta kétségkívül ért el fontos eredményeket. Egyik első intézkedéseként több mint felével csökkentette saját fizetését (jelenleg havi 1 875 USA dollárnak megfelelő boliviano a javadalmazása), és nála senki sem kereshet többet az állami szektorban. (Korábban egyes állami cégek vezetői havi tízezer dollár értéket is meghaladó fizetést vettek fel.

41. oldal, Bolivia