!

Liptai Zoltán magyar

KatalógusnévLiptai Zoltán

Könyvei 57

Liptai Zoltán – Ruff István: Édességek Oreo kekszből
Liptai Zoltán – Lerner János: Edd körbe a világot
Liptai Zoltán: Házi készítésű tésztaételek
Liptai Zoltán – Csigó László: 33 partisütemény lépésről lépésre
Liptai Zoltán – Csigó László: Baba és a család
Megyeri Szabolcs – Liptai Zoltán: Zöldfűszerek a kertben és a konyhában
Liptai Zoltán: Farsangi fánkok
Liptai Zoltán: Édes és sós gombócok
Liptai Zoltán: Bögrés sütemények
Liptai Zoltán: Vendégváró finomságok

Kapcsolódó kiadói sorozatok: Receptek a Nagyitól · Házi praktikák Cser

Szerkesztései 4

Liptai Zoltán (szerk.): Rántott húsok, zöldségek
Liptai Zoltán (szerk.): Különleges köretek
Liptai Zoltán (szerk.): Erdélyi ételek
Liptai Zoltán (szerk.): Száz csodás házisütemény

Népszerű idézetek

Nienna001 P>!

Csípős Nyugat, tengerízű Dél

Kína nyugati területein terjedt el a szecsuáni konyha. Igen átgondoltan és bölcsen használják a fűszereiket, melyek közül kétségtelenül az apró csípős paprika a legfontosabb. Nyugat-Kínában régóta ismerik és nagy hozzáértéssel alkalmazzák a hagyományos tartósítási módszereket: a szárítást, a sózást, a füstölést és az ecetben való tartósítást. A hatalmas ország keleti felében, az alföldi részeken a sütéshez-főzéshez sertészsírt használnak, míg délen elsősorban gőzőléses főzést kedvelik. A tengerparton természetesen a halak és az apró tengeri állatok, csigák, kagylók ás rákok felhasználása kap nagyobb szerepet. Sokszor találkozni különleges ízpárosítássokkal, és nem kell meglepődnünk, ha a marhahúst hallal, vagy a sertésszeletet kagylómártással tálalják. Itt a világos szójamártás terjedt el, míg a húsmellé gyümölcsöt tálalnak. A kantoni rizs pedig már-már fogalommá vált – a világ minden kínai éttermének étlapján szerepel.

43. oldal Kína

Nienna001 P>!

Allah akarata

Az egyiptomi konyha az arab és a közel-keleti egyedülálló keveredéséből alakult ki, ám nagyvárosokban minden ázsiai és afrikai ételalapanyag is elérhető. A Nílus-deltában gyakorlatilag minden gabona- és zöldségféle megterem. Noha arrafelé sok a szarvasmarha, az állatokat nem a húsukért tartják, hanem elsősorban a munkavégzést szolgálják, szántanak és szekeret húznak. Az iszlám előírásainak megfelelően az egyiptomiak nem fogyasztanak sertéshúsből készült ételeket. A piacokon a birka-, kecske- és baromfihúson kívül a szamárból, esetleg tevéből készült kolbász is kapható. A bazárokban hihetetlenül gazdag a fűszerkínálat, a legnagyobb választék szezámmagból, köményből, csípős cseresznyepaprikából és gyömbérből kínálkozik.

23. oldal Egyiptom

1 hozzászólás
Nienna001 P>!

Tálalás

Indiában jellegzetes tálalási forma a tháli, amely valójában egy nagy, peremes, rozsdamentes fémtálca, melyen apró csészék, katórik sorakoznak. A különböző fogások és az édes-savanyú-ecetes pácban eltett savanyúságok a középen elhelyezett rizs körül sorakoznak fel. A savanyúságok olykor annyira erősek, hogy sokszor csak egy apró adag is elég belőlük. A thálín az előbbieken kívül még néhány zamatos gyümölcs, egy kis pörkölt mag, egy csésze joghurt és valamilyen – általában gyümölccsel, kókusszal és fahéjjal készült – desszert is előfordul.

39. oldal India

1 hozzászólás
Trudiz>!

A megfelelő mértékkel használt fűszerek kivételes ízekkel és illatokkal gazdagítják ételeinket, befolyásolják étvágyunkat, serkentik az emésztésünket, és különféle vitaminokat is tartalmaznak. Sok fűszernövénynek gyógyhatása is van szervezetünkre.

(első mondat)

Kapcsolódó szócikkek: fűszer · vitamin
Nienna001 P>!

Maté

Argentína legjellegzetesebb itala a teához hasonló maté, ám teljesen más az íze. A krisztustövisre emlékeztető örökzöld yerba cserje levelét leforrázzák, majd az így nyert folyadékot – olykor lehűtve – ezüst szívószálon keresztül szívják a külön erre a célra készített matés edényből. Az italt egy-egy korty után körbeadják, ezzel tisztelik meg egymást és a vendégeket.

20. oldal Argentína

Nienna001 P>!

Menő menük

Az átlag egyiptomi asztalára csak különleges alkalmakkor kerül hús, legtöbbször darálva vagy pörköltszerűen elkészítve főzik vagy sütik. Az ünnepi menüben bárány-, birka-, csirke- és galambhús fordul elő leggyakrabban. A roston sült galamb igazi egyiptomi csemege. A Földközi-tenger parti Alexandriában és a Vörös-tenger partján a tonhalat és a sügért leggyakrabban roston sütve tálalják. A nem húsételek között a bab, szezámmag és csicseriborsó a leggyakoribb. A saláta fokhagymás olajjal leöntve kellemes előétel, sokszor mentával, korianderrel fűszerezik.

23. oldal Egyiptom

Nienna001 P>!

Kifinomult Észak

Noha általában „kínai konyháról” szokás beszélni, ez az Európa méretű ország különböző részein természetesen eltérő ízekkel és eltérő étkezési szokásokkal találkozunk. Észak-Kínában a pekingi konyha az egykori birodalmiközpont udvari kifinomultságának jegyeit viseli. A térség konyhakultúrája a gyakori mongol hódítás is hatással volt, a bárány- és a birkahús a legfontosabb alapanyag, rizs helyett pedig a búza a legfontosabb gabona. És itt találhatók a nevezetes édes-savanyú mártás nagy mesterei is.

43. oldal Kína