!

Lechner Judit

KatalógusnévLechner Judit

Könyvei 3

Lechner Judit: Fűszeres-virágos kalendárium
Lechner Judit: Fűszerek, gyógynövények a magyar biokertekben
Lechner Judit: Virágok világa

Népszerű idézetek

tschk P>!

„Ne gyűjtsetek magatoknak kincset a földön…”
Nagyapám meglehetősen szó szerint vette ezt az intelmet! Nem volt vagyona, csak négy lánya meg öt holland tulipánhagymája, ahogy emlegették a családban kissé lenézően. Az első világháborúból, az olasz frontról néhány íriszgumóval a hátizsákjában került elő, ez volt a hadizsákmány.

Unokáit már nem ismerhette, de valahonnan bizonyára elégedetten szemléli, ahogy komoly levelezések és telefonbeszélgetések folynak közöttük ragyogó hajnalkákról, pompás szegfűkről, és arról, kinél hány virágot hozott az idén a piavei írisz!

42-43. oldal

Kapcsolódó szócikkek: szegfű
tschk P>!

Péchy Lukács könyvecskéje, „Az keresztény szűzeknek tisztességes koszorúja” 1591-ben jelent meg, amiből hosszú évszázadokon át tanulhatták a koszorúkötés mesterségét a leányok. De itt az egyes virágok sajátos jelentést hordoznak, erkölcsnemesítő célzatú időtöltés a kerti virágok ilyen felhasználása.

20. oldal

tschk P>!

Lippay János, a kedves jezsuita a XVII. században a Pozsonyi kert három kötete közül mindjárt az elsőt szentelte a virágoskertnek. Ehhez a fényűzéshez azért az akkori vészterhes időkben magyarázatra, mentegetőzésre is szükség volt, és nem kisebb pártfogót talált, mint a Mindenható Istent, így magyarázva a Teremtés könyvét:

„-És minekutána hallották volna az Úr Istennek szavát, ki a Paradicsomban sétál vala délután a szellőn, el-bújának Ádám és az ő felesége az Úr ábrázattya elől” (Ter. 3.8)
„-Ha azért az Úr Isten legalkalmatossabb szellőzni való helyet nem másutt, hanem a paradicsombéli kertben akart magának szerezni, miért keresnének az emberek is, kik az Úr Isten követésére teremtettenek, magoknak alkalmatossabb helyet a kertnél?”

Így érvel tehát Lippay…

10. oldal

tschk P>!

Ám a sok tudós férfiú gyűjtőmunkája nem sokat érne Csapody Vera csodálatos rajzai nélkül! Az Iconographia Florae Hungaricae, a magyar flóra képekben megjelenített gyűjteménye…
Akkoriban, a gazdasági válság közepén, a trianoni tragédia után pár évvel a könyv mégis fogyott szépen…
Az én ereklyeként őrzött példányom nagyapámtól maradt rám. Hogy a nagymama mit szólt hozzá … arról nem szól a családi legenda…

30-31. oldal