!

Kriszten György

KatalógusnévKriszten György

Könyvei 6

Kriszten György: Szőlőlugas
Kriszten György: Tavasztól tavaszig a szőlőben
Kriszten György: A szőlő metszése
Kriszten György – Marcinkó Ferenc – Mikóczy István – Szkocsovszky István: Szőlősgazdáknak
Kriszten György: Gyakorlati fogások a szőlőtermesztésben
Kriszten György: A szőlő helybenoltása, döntése, bujtása

Kapcsolódó kiadói sorozatok: Kertünk, házunk, otthonunk Mezőgazdasági · Kertészkönyvtár Mezőgazda · Mezőgazdasági szakmunkáskönyvtár Mezőgazdasági · Kertészkedjünk okosan

Szerkesztései 1

Kriszten György (szerk.): Új magasművelési módok a szőlőtermesztésben

Népszerű idézetek

>!

Tavasszal, március közepén, az átmetszett vessző sebfelületén egy vízcsepp jelenik meg, amelyik egyre nő, majd később végigfolyik a vesszőn. A jelenséget könnyezésnek nevezzük. Ez a nedvkeringés megindulásának a jele. A nedvkeringés kezdete a talaj hőmérsékletétől függ. Akkor következik be, ha a talaj 20 cm mélységben 8 °C-ra melegszik fel, 50 cm mélységben pedig 6 °C-ra. Meleg időjárás esetén a könnyezés erősebb. A könnyezési nedv sokféle ásványi anyagot tartalmaz. A keletkező tápanyagveszteség gyakorlati szempontból nem jelentős, mivel csak kis mennyiséget tesz ki. A könnyezés hatására azonban a rügyek bevakulhatnak. A rügyekre ráfolyó nedvben nyálkagombák telepedhetnek meg. Bevonhatják a rügyet és annak pusztulását okozhatják.

16. oldal

1 hozzászólás
>!

Mi jellemzi a szőlőérés egyes szakaszait?

A bogyófejlődés folyamán a cukor és a sav mennyisége ellentétesen változik. Ennek mértéke szerint alakulnak ki az érés fokozatai. A zsendülés az érés kezdete. Az eddig zöld színű bogyó a fajtára jellemző színű lesz (fehér, piros, kék). A felületén viaszréteg alakul ki. A bogyóhús megpuhul. Ebben az időszakban igen gyors a cukoroldatok bevándorlása. A teljes érés időszakában már nem áramlik több cukor a bogyókba. A fajta elérte a területegységre számított legnagyobb cukormennyiségét. A túlérés folyamán a cukortartalom tovább nő, de ez már nem a beáramlás következtében jön létre, hanem a töppedő bogyók vízleadása folytán. Ilyenkor javul a minőség, de csökken a termés mennyisége. Az aszúsodás a túlérésnek az az állapota, amit a szürkepenész hatására fellépő töppedés idéz elő. Rendszeresen csak Tokaj-Hegyalján következik be. A fogyasztási érettség a csemegeszőlőknél használt megjelölés. Az az állapot, amikor a szőlő cukortartalma már elegendő ahhoz, hogy fogyasztható legyen. A zsendülés és a teljes érés közötti időszakban következik be.
Október hónap folyamán a levelek cukortermelő képessége egyre csökken, mert a zöld színtestecskék fokozatosan elbomlanak. Ennek külső jeleként a fehér és a piros bogyójú fajták levele megsárgul, a kék bogyójúaké vörös színű lesz.

40. oldal

>!

Könyvünkben elsősorban a metszés, a művelésmódok és a zöldmunkák témájával foglalkozunk.

(első mondat)

>!

A rügyfakadás után a hajtások eleinte lassan növekednek. Kb. május 5-10. között azonban már „sorlik” a szőlő, ami azt jelenti, hogy a 10-15 cm-es hajtások megzöldítik a sorokat.

20. oldal

2 hozzászólás