!

Koppány György

KatalógusnévKoppány György

Könyvei 4

Koppány György: Felhők
Koppány György: Az időjárás hosszútávú előrejelzése
Koppány György: Lakható marad-e a Föld?
Koppány György: Előrelátás, jövőbelátás és a meteorológia

Kapcsolódó kiadói sorozatok: Búvár Zsebkönyvek Móra · Gyorsuló idő Magvető

Fordításai 3

Walter Gellert – Rainer Gartner – Herbert Küstner – Gerard Wolf (szerk.): Természettudományi kisenciklopédia
Földrajzi és csillagászati fogalomtár
Matematikai és fizikai fogalomtár

Fotózásai 1

Pluhár István – Szepesi György: Szerelmünk a mikrofon

Népszerű idézetek

lenne P>!

Lenyűgöző látvány, amikor a nyári égbolton megjelennek a magasba törő, hatalmas, kelvirágra emlékeztető tornyos gomolyok, majd a fejlődés csúcsán kialakuló zivatarfelhő. Ha ilyenkor néhány percen át figyeljük a felhőket, észrevehetjük, milyen gyorsan növekednek: 20-30 perc alatt a gomolyok csúcsa elérheti a 6-7 km magasságot! Elképzelhetjük, hogy milyen viharosan tör a magasba a levegő a felhők belsejében. Éppen ezért még a nagy utasszállító repülőgépek is igyekeznek elkerülni a tornyos gomolyokat és a zivatarfelhőket. Ha mégis belerepülnek egy-egy kiálló felhőtoronyba, a gép utasai úgy érzik, jókora hullám kapta a hátára őket: hirtelen fölfelé, majd lefelé tartó dobást éreznek. A felhő felső részében található túlhűlt vízcseppek más veszélyt is rejtenek: a kormányzófelületekre fagyott jégpáncél akadályozza a repülőgép irányítását.

60. oldal, XXIX.tábla

lenne P>!

A zivatarfelhőt mindig heves, fölfelé irányuló légmozgások hozzák létre. Heves föláramlások alakulnak ki egyebek között olyankor, amikor az erősen fölmelegedett levegőt az odaérkező hidegfront a magasba kényszeríti.

34. oldal, XVI. tábla

4 hozzászólás
serengeti>!

A repülőgép ablakából figyelve a felhőket szokatlan, meseszerű világ tárul a szemünk elé. A 8-10 km-es magasságból nézve alattunk hullámzik a réteges gomolyfelhők takarója, mellettünk emelkedik a zivatarfelhők tornya, fejünk felett csak elvétve láthatunk finom rajzolatú cirruszokat. A felhők birodalma a légkör alsó 10-12 km-es rétege: a troposzféra. E fölött kezdődik a sztratoszféra, ahová felhők csak ritkán hatolnak fel.

4. oldal

lenne P>!

Cumulonimbus capillatus, incus – borzas zivatarfelhő üllővel. A kumulonimbusz felső része cirrusszerű, azaz határozottan rostos képződményeket mutat; gyakran üllő alakú (incus), máskor többé-kevésbé alaktalan hajgubancra emlékeztet.

32. oldal, XV. tábla