!

Karsai László magyar

Tudástár · 3 kapcsolódó alkotó · 1 kapcsolódó könyv

KatalógusnévKarsai László
Nemférfi
Életrajz

Képek 1

Könyvei 6

Karsai Elek – Karsai László: A Szálasi per
Karsai László: Holokauszt
Karsai László: Szálasi Ferenc
Karsai László: Flamandok és vallonok
Karsai László: A nemzetiségi kérdés Franciaországban
Karsai László: A cigánykérdés Magyarországon 1919–1945

Szerkesztései 5

Karsai László (szerk.): Kirekesztők
Karsai László – Molnár Judit (szerk.): Az Endre-Baky-Jaross per
Karsai László (szerk.): Befogadók
Karsai László – Molnár Judit (szerk.): Küzdelem az igazságért
Karsai László – Molnár Judit – Simándi Irén (szerk.): A magyar Quisling-kormány

Antológiák 2

Szálasi Ferenc: Szálasi Ferenc naplói
Balázs Eszter – Koltai Gábor – Takács Róbert (szerk.): Homoklapátolás nemesércért

Népszerű idézetek

Kuszma>!

„A helyzet világos: nem az a fontos, hogy valaki szellemileg felkészült-e vagy nem, tárgyismeretekben gazdagabb vagy szegényebb, lelki élményekben mélyebb vagy sekélyebb, hanem elsősorban az, hogy van-e hite abban az igazságban, amelyet hirdet, mert ha van, tud hitet fakasztani, még akkor is, ha buta, vagy ostoba tanultság, felkészültség, tudás szempontjából, mert ha hite van, mindig hit szerint, tehát jól cselekszik, és hitből való cselekvésre tudja serkenteni mindazokat, akik az ő nagy hitén keresztül kapták meg a saját hitüket is.”
Szálasi naplója, „B-füzet”

107. oldal, Szálasi Ferenc, a programalkotó ideológus

Kapcsolódó szócikkek: hit · Szálasi Ferenc
10 hozzászólás
Kuszma>!

Szálasi nem volt hajlandó komolyan venni a nyilas pártszolgálatosok és a nyilaskeresztes karszalagot és fegyvert szerzők önkényeskedéseivel, rablásaival, gyilkosságaival kapcsolatos információkat. Az 1945. január 18-i Nemzetvezetői Csúcson kijelentette: „…mindenben a Párt-nak (sic!) ad igazat, még akkor is, ha valamit helytelenül cselekedtek, mert azok, ha rosszul is, de legalább dolgoznak. Ezért minden, a minisztertanácson a Párt ellen elhangzott kijelentést személye elleni sértésnek vesz.”

332. oldal

Kapcsolódó szócikkek: 1945 · Szálasi Ferenc
38 hozzászólás
Kuszma>!

„Az igazság birtokába kerültek, és ez a tudat felszabadította őket. Ez a bizonyosság és a vele járó kérlelhetetlenség olyan ellenállhatatlanul nyilvánult meg, akár egy természeti jelenség […] Delejes és félelmetes a meggyőződésből származó erő” – írta Ungváry Rudolf szélsőbaloldalivá lett hajdani barátairól, és leírása pontosan illik Szálasira is. Pawel Jasienica lengyel történész a politikai rendszer egyik fő feladatának nevezte, hogy megvédje a társadalmat azoktól, akik túl sok dologban biztosak. Az ilyen embereknek, írta Jasienica „[a]z a meggyőződésük, hogy az abszolút igazság birtokában vannak, a kísértés, hogy egyszer és mindenkorra beszabályozzák a történelem csikorgó gépezetét, szükségszerűen arra ragadtatja őket, hogy szélsőségesen radikális eszközökhöz folyamodjanak, és egyúttal fölmenti őket minden felelősség alól. A céljuk megvalósításának legfőbb feltétele a teljes, semmivel sem korlátozott hatalom. Aki egyszer magához ragadta, az egyedüli igazság birtokában attól sem riad vissza, hogy mindent félresöpörjön, ami az üdvözítő, mindent megmagyarázó és csalhatatlan ideológia útjában áll.”

102-103. oldal, Szálasi Ferenc, a programalkotó ideológus

Kapcsolódó szócikkek: Szálasi Ferenc
1 hozzászólás