Jack McDevitt (született 1935 április 14,) a kortárs amerikai irodalom kiemelkedő képviselője, akinek regényei sikeres kísérletet tesznek, hogy kontaktust teremtsenek a világegyetemet betöltő és meghódító értelemmel való kapcsolatteremtés és a régészet közt. A két fő sorozata a Alex Benedict-sorozat és a Priscilla Hutchins sorozat.
McDevitt első megjelent történet „The Emerson Effect”, amely a The Twilight Zone Magazine egyik 1981-ben kiadott számá ban jelent meg, majd öt évvel később követte első regénye: A Hercules szöveg , amely egy idegen intelligencia jelzésének felfedezése, s amelynek következményei veszélyeztetik az emberi civilizációt. Ez a regény adta alaphangját McDevitt további regényeinek, amelyekben a kapcsolatteremtésre összpontosított. Gyakran ez a téma, keverve régészeti tárgyak utáni kutatás izgalmas kalandjaival ismeretlen naprendszerekben, miközben bemutatja a világegyetem csodáit is.
McDevitt bevezette az elképzelést, hogy a világegyetem, a múltban és az ábrázolt jövőben is tele volt/van intelligens élettel, de amelynek számos alkalommal csak elhagyott tárgyaikat találják a színen megjelenő emberek.
Magyarul először az Alex Benedikt sorozat 6 kötete jelent meg, majd a Priscilla Hutchins sorozat kezdődött – két kötetet is olvashatunk már, s közben egy független önálló regényben, az Ősi partokban izgulhattunk végig egy sajátságos nyomozást.
McDevitt regényei gyakran kérdéseket vetnek fel, amelyekre nem mindig kapunk kielégítő válaszokat, legfeljebb egy lehetséges alternatívát. A szerző felkelti az olvasó érdeklődését, színpompás képeket villant fel a lehetséges jövőből, s számos dolgot az olvasó fantáziájára bíz.
A McDevitt által felvázolt jövőbeli világ, a háttér annyira jól átgondolt és részletgazdagon ábrázolt, hogy valósnak tűnnek főszereplőink törekvéseikkel, érzelmeikkel, de realisztikusak a kisebb karakterek is. Elegendő információ áll mögöttük, hogy az olvasó is szinte filmszerűen lássa a történetet, a könyv fő cselekményét.
Írásait már többször jelölték rangos elismerésekre, s az Elveszett kolónia, az Alex Benedict sorozat egyik darabja 2006 –ban a legjobb fantasztikus regény Nebula-díját nyerte el.
Drakula, amennyire tudjuk, egyetlen regényben szerepelt, de a neve fennmaradt. Az adatok alapján orvos lehetett. Neve összefonódott a vérvétellel. Ha ijesztően is hangzik, nem szabad elfelejtenünk, hogy Drakula egy olyan korban praktizált, amelyben az invazív beavatkozások mindennaposak voltak.
– Sohasem tudtuk hogyan keltsünk vágyat a tudás iránt a gyerekeinkben. Egyes szülők néha rájöttek a dolog nyitjára. De az intézmények? Emberemlékezet óta katasztrofális hatékonysággal működtek.