

Ivan Szergejevics Turgenyev orosz
← Ivan Turgenev, И. С. Тургенев, Иван Тургенев, Иван Сергеевич Тургенев, Turgenyev Sz. Iván, Turgenjev
1818. november 9. (Orjol, Oroszország) – 1883. szeptember 3. (Párizs)
Tudástár · 23 kapcsolódó alkotó
Teljes név | Ива́н Серге́евич Турге́нев |
---|---|
Nem | férfi |
Képek 4
Könyvei 62
Kapcsolódó kiadói sorozatok: A Világirodalom Remekei Európa · Horizont könyvek Kriterion · A világirodalom klasszikusai Kossuth · Orosz Remekírók · A világirodalom klasszikusai · Fehér Holló Könyvek Magvető · Helikon klasszikusok · Szerző válogatott művei Európa · Halhatatlan könyvek · Olcsó könyvtár Franklin-Társulat · Magvető Remekírók · Egyetemes Regénytár · Kis Remekművek Könyvtára · Milliók könyve · Magyar Helikon minikönyvek · Magyar könyvtár · Magyar könyvtár · Nagy írók kis könyvei · Világ Regénytár · Tolnai regénytára · Halhatatlan könyvek Dante · Aurora · Orosz remekírók · A Magyar és Világirodalom Kincsestára · Kner orosz írók · Genius Könyvtár · Olcsó regény · Tolnai regénytára · Penguin Classics Penguin · A világirodalom klasszikusai · Janus Kétnyelvű könyvek Európa
Antológiák 18
Róla szóló könyvek 9
Népszerű idézetek




38.
KIVEL VITATKOZZUNK…
Vitatkozz a nálad okosabbal: le fog győzni… de hasznot húzhatsz a vereségedből.
Vitatkozz a veled egyenlővel: akárki győz is, elégedettséggel tölthet el a viadal.
Vitatkozz a nálad butábbal… ne a győzelem kedvéért; segítségére lehetsz.
Vitatkozz akár az ostobával is; se dicsőségedet, se fölényedet nem öregbíti; de néha jól jön egy kis szórakozás.
Csak Vlagyimir Sztaszovval ne vitatkozz soha!
88. oldal
Ivan Szergejevics Turgenyev: Senilia Prózaversek




11.
EGY ELÉGEDETT EMBER
Fiatalember rohan, szökdécsel a fővárosi utcán. Derűsek, elevenek a mozdulatai; csillog a szeme, fülig szalad a szája, kellemes pír lepi az ellágyult arcot. Az egész ember csupa elégedettség, csupa öröm.
Mi történhetett vele? Örökölt? Előléptették? Légyottra siet? Vagy csak jól bereggelizett – és az egészség, a táplálékhoz jutott erő érzése pezseg a tagjaiban? Netán szép, nyolcágú keresztedet akasztották a nyakába, Szaniszló lengyel király?
Nem. Rossz hírét költötte egy ismerősének, szorgosan terjesztette a rágalmat, aztán visszahallotta egy ismerősétől – és maga is elhitte!
Ó, milyen elégedett, sőt, milyen jó ebben a pillanatban ez a kedves, ígéretes fiatalember!
31. oldal
Ivan Szergejevics Turgenyev: Senilia Prózaversek




– De hát mi úgysem fogjuk megérteni egymást, legalábbis nekem nincs szerencsém érteni önt.
– No persze! – vágott vissza Bazarov. – Az ember mindent képes megérteni – hogyan vibrál az éter, mi megy végbe a nap felszínén; de az, hogy valaki miért máshogyan fújja ki az orrát, mint ő, már meghaladja a felfogóképességét.
206. oldal, XXIII. fejezet (Helikon, 2019)




– (…) Az imént a „boldogság” szót említettem. Mondja csak, miért van az, hogy még amikor például a zenét, a szép estét, a nekünk kedves emberek beszédét élvezzük is, miért van, hogy mindez inkább csak valamilyen mérhetetlen, valahol máshol létező boldogságra emlékeztet bennünket, s nem arra a valódira, amelyben nekünk magunknak is részünk lehet? Miért van ez? Lehet, hogy maga sosem érez ilyesmit?
– Ismeri a mondást: „Mindenhol jó, de legjobb ott, ahol nem vagyunk” – felelte Bazarov.
146. oldal, XVIII. fejezet (Helikon, 2019)