!

Hahner Péter magyar

Tudástár · 1 kapcsolódó alkotó · 1 kapcsolódó könyv

KatalógusnévHahner Péter
Nemférfi

Könyvei 21

Hahner Péter: 100 történelmi tévhit
Hahner Péter: Újabb 100 történelmi tévhit
Hahner Péter: A régi rend alkonya
Hahner Péter: A Vadnyugat
Hahner Péter: 13 diktátor
Hahner Péter: Az USA elnökei
Hahner Péter: A nem létező rejtély
Hahner Péter: Legújabb 100 történelmi tévhit
Hahner Péter: Az Egyesült Államok elnökei
Hahner Péter: 33 szerelmi háromszög a történelemben

Kapcsolódó kiadói sorozatok: Így élt… Móra · Népszerű történelem Kossuth · Maecenas történelem Maecenas · 100 történelmi tévhit Animus · Hadtörténelem fiataloknak Zrínyi · Doktori Mestermunkák

Szerkesztései 1

Hahner Péter (szerk.): A Nagy Francia Forradalom dokumentumai

Fordításai 9

Alexis de Tocqueville: A régi rend és a forradalom
Charles Sellers – Henry May – Neil R. Mcmillen: Az Egyesült Államok története
Robert M. Utley – Joseph E. Brown: A lándzsa és a pajzs – Ülő Bika élete és kora / A szent pipa
Geoffrey Barraclough – Norman Stone (szerk.): Világtörténelem
Andrew Shennan: De Gaulle
Tony Judt – Timothy Snyder: Gondolatok a 20. századról
François Furet: Gondoljuk újra a francia forradalmat
Charles A. Beard: Az Egyesült Államok alkotmányának gazdasági értelmezése
Leszek Kołakowski: A civilizáció a vádlottak padján

Antológiák 4

Vadász Sándor (szerk.): Tanulmányok a francia forradalom történetéből
Jakab András – Körösényi András (szerk.): Alkotmányozás Magyarországon és máshol
Vitári Zsolt (szerk.): Globális vetületek
Dénesné Mészáros Anita – Miklósi László (szerk.): Civil történelem

Kiemelt alkotóértékelések

Balázs_Pető>!

Hahner Péter

Örök példakép a szenvedélyes, igazságkereső történészek számára és jó ízlésű, nagy tudással bíró könyvszerző az átlagolvasók számára. Nagy szeretettel ajánlom!


Népszerű idézetek

Kuszma>!

„Az erőszak gyakorlata, mint minden akció, megváltoztatja a világot, de a legvalószínűbb változás egy erőszakosabb világ lesz.”
Hannah Arendt

22. oldal

Kapcsolódó szócikkek: erőszak
1 hozzászólás
Kuszma>!

Amikor bemutatták neki [Che Guevarának] a bank új, harminckét szintes épületének tervrajzát, kijelentette, hogy a liftek feleslegesek, ha ő az asztmájával tud lépcsőzni, akkor más is tud. A vécék számát is felére kívánta csökkenteni. „Az emberek a forradalomban ugyanolyan gyakran járnak a mosdóba, mint előtte!” – mondta az építész. Guevara így válaszolt: „De nem az új ember! Ő tud áldozatokat hozni!”

308. oldal

10 hozzászólás
Kuszma>!

Néha epileptikus rohamok törtek rá [Trockijra], s elveszítette az eszméletét. A Punch című, humoros brit újság 1920-ban így írt róla: „Kétórás szónoklatának megtartása után Trockij egy gyűlésen elájult. Egy humánusabb ember előtte ájult volna el.”

225. oldal

Kuszma>!

„De nem hallgathatok gyakran zenét, hat az idegeimre, ilyenkor szeretnék kedves butaságokat mondani, és megsimogatnám azoknak az embereknek a fejét, akik a szennyes pokolban élve ilyen szépségeket tudnak alkotni. Pedig ma senkinek a fejét nem lehet megsimogatni, mert leharapnák az ember kezét –, hanem ütni kell a fejeket, irgalmatlanul ütni, holott mi elméletileg ellenzünk minden emberellenes erőszakot. Hm-hm, pokolian nehéz a mi dolgunk!”
(Lenin Gorkijnak szóló leveléből)

208. oldal

2 hozzászólás
Alvarando P>!

Sohasem hangzott el a szájából a híres mondat: „Az állam én vagyok” – sőt, halálos ágyán éppen az ellenkezőjét mondta: „Én elmegyek, de az állam örökre itt marad”.

112. oldal

Alvarando P>!

A magyarok francia elnevezésére, az honrois névre vezethető vissza több francia szó: hongre (herélt ló), hongreline(rövid télikabát), hongrolerie (egy bőrkikészítési eljárás), sőt egyesek szerint ebből alakult ki a francia népmesék egyik szörnyetegének, az ogre-nak a neve is, de ez valószínűleg inkább egy római démon nevéből (Orcus) származik.

39. oldal

Alvarando P>!

A Bastille-ban egyébként mindössze hét fogoly tartózkodott, négy hamisító, két őrült és egy nemesember, akit erkölcstelensége miatt saját családja kérésére börtönöztek be. Egyik sem volt politikai fogoly. Mégis mindenki meg volt győződve róla, hogy a nép a „zsarnokság börtönét” foglalta el, s hamarosan elfeledkeztek róla, hogy már maga a királyi kormányzat is tervbe vette a feleslegessé vált erőd lebontását. Egy vállalkozó hét hónap alatt eltüntette az erődöt; köveiből és egyéb maradványaiból elképesztő mennyiségű emléktárgy készült, amelyeket jó pénzért értékesített.

141. oldal

Alvarando P>!

Egyes történészek a forradalmat hatalmas kohóhoz hasonlították, amelyben az utóbbi két évszázad politikai eszmerendszereit kovácsolták ki.

159. oldal

Alvarando P>!

Pompás udvara már ekkor a nemesség „megszelídítésének” eszköze volt: a király úgy vélte, jobb, ha a főurak mellette kergetik a vadat és a szépasszonyokat, mintha összeesküvéseket szőnek ellene a tartományokban.

71-72. oldal

Alvarando P>!

VII. Károlyt Bourges királyának csúfolták, mert e jelentéktelen városkában kellett letelepednie udvarával. Igaz, így is kétszer vagy háromszor nagyobb jövedelme volt ellenfeleinél, csakhogy nem hitt önmagában, győzelmes lehetőségében, s még törvényes születésében is kételkedett. Önbizalmát egy ismeretlen, tizenéves parasztlány állította helyre.

57-58. oldal