!

Gilles Néret francia

Tudástár · 3 kapcsolódó alkotó

KatalógusnévNéret, Gilles

Könyvei 20

Gilles Néret: Salvador Dalí
Gilles Néret: Gustav Klimt
Robert Descharnes – Gilles Néret: Dalí
Gilles Néret: Auguste Rodin szobrai és rajzai
Gilles Néret: Delacroix
Gilles Néret: Peter Paul Rubens 1577–1640 – A festészet Homérosza
Gilles Néret: Erotica Universalis
Gilles Néret: Édouard Manet
Gilles Néret: Michelangelo
Gilles Néret: Renoir

Kapcsolódó kiadói sorozatok: Taschen Basic Art

Szerkesztései 1

Gilles Néret (szerk.): Description of Egypt

Népszerű idézetek

olvasóbarát>!

Klimt merészen, minden elképzelhető helyzetben festette Évát, a nő prototípusát. Immár nem az alma a csábítás eszköze, hanem a test, melyet Klimt a maga teljességében ábrázol, nem rejt el egyetlen részletet sem – íme, a meztelen igazság: Nuda Veritas.

7. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Éva
olvasóbarát>!

Ugyanennek a motívumnak a továbbfejlődése megtalálható egy kicsit később a Klimt „arany korszaká”-nak csúcspontját jelentő műben, A csókban, ami a szecesszió emblémájává lett. Ez a változat a nemek összebékülésének és egyesülésének még világosabb szimbóluma. […] Az legalább világos, hogy a férfi uralja a helyzetet, és a csók aktusában ő a kezdeményező. A nő nem tanúsít ellenállást, ám a keze megfeszül és lábujjaival a sziklába kapaszkodik – a gyönyörtől vagy dühében? Klimt ismeri az örök Ádám és Éva alakja közötti kapcsolat kettősségét: Ádámjához ő maga volt a modell, és a kedvesét, Emilie Flögét tartja a karjában. Ám legyen akár meghitt, akár távoli az ölelés, az ábrázolás szexuális hatását az alakok ruházata árasztja. A színek döbbenetesen virtuóz egymás mellé rendelése díszes kelet-mediterrán kéziratokat idéz.

57. oldal

Kapcsolódó szócikkek: szecesszió
2 hozzászólás
berg>!

„Egy leláncolt Prométheusz a Kaukázus hegyen, amint egy sas a máját falja fel. (Eredeti, én festettem, a sast Snyders – 1,80 x 2,40 m): 500 forint.
Leopárdok a természetben, szatírokkal és nimfákkal. (Eredeti, én festettem, a pompás tájkép kivételével, melyet egy tájképfestő mester festett – 2,70 x 3,30 m): 600 forint.
Az utolsó ítélet, melyet egy tanítványom kezdett el festeni egy eredeti után, melyet én festettem Őfőméltóságának, Neuburg hercegének, sokkal nagyobb méretben, melyért 3500 forintot kaptam fizetségül fémpénzben; ez a kép befejezetlen, és én magam veszem kézbe, így egy eredetit készítek belőle: 1200 forint.
Vadászat lovasokkal és oroszlánokkal, egyik tanítványom kezdte el egy eredeti után, melyet én készítettem Őfenségének, a bajor hercegnek, de teljesen újrafestettem: 600 forint.”
Ez a leírás némi fogalmat ad Rubens műtermének 1620. évi árjegyzékéről. Dicsőségének magaslatán oly sok rendelés érkezett be hozzá, amennyit valószínűleg senki sem tudott volna egyedül teljesíteni.

43. oldal (Taschen/Vince Kiadó, 2005)

EBrody I>!

Így aztán a híres aktív módszeremet, a paranoia-kritikai analízist alkalmaztam a merő, passzív automatizmussal szemben és Meissonier ultrareakciós, szubverzív technikáját szegeztem szembe a Matisse és az absztrakt irányzatok iránt rajongókkal.

kisssan27 >!

Dalí azt szerette volna, ha a szürrealizmust a csoda fényudvara veszi körül …

58. oldal

berg>!

Egészségből és életerőből szinte túl sok jutott neki; művészetben mindezt felhasználva, szemmel láthatólag minden erőfeszítés nélkül uralkodik a természeten, s így az embert – és még inkább a nőt – a maga dominanciájában ábrázolja.

7. oldal (Taschen/Vince Kiadó, 2005)

berg>!

Ha hiszünk barátjának, Ambrogio Spinola tábornoknak, Rubens sokféle képességének a festészeti tudás csak egy része. „Sokoldalú tehetségét figyelembe véve – állapította meg Spinola –, a festészet a legkevésbé fontos.” És valóban, Rubens Európa-szerte jó hírnévre tett szert mint diplomata. Sikeres közreműködéséért az Anglia és Spanyolország között 1630-ban folyó béketárgyalásokon I. Károly angol király lovaggá ütötte. Tudós volt, keresztény humanista, irodalmár, aki szenvedélyesen rajongott az ókori klasszikusokért, amatőr építész, kitűnően írt latinul és franciául, a spanyollal is boldogult, és szükség esetén angolul is írt.

15-16. oldal (Taschen/Vince Kiadó, 2005)

Kapcsolódó szócikkek: 1630
Salgó_Oszkár>!

Minden felfedezése és találmánya szinte változtatás nélkül jelenik meg műveiben.

8. oldal