!

Gerő András magyar

András Gerő

1952. október 7. (Budapest) – 2023. január 10. (Budapest)

Tudástár · 5 kapcsolódó alkotó

KatalógusnévGerő András

Könyvei 35

Gerő András: Ferenc József és a magyarok
Gerő András: Dualizmusok
Gerő András: Ferenc József, a magyarok királya
Gerő András: Az elsöprő kisebbség
Gerő András: Liberális látószög
Gerő András: Se nő, se zsidó
Gerő András: Képzelt történelem
Gerő András – Hargitai Dorottya – Gajdó Tamás: A Csárdáskirálynő
Gerő András: Civilizációs kiáltvány
Gerő András – F. Dózsa Katalin – Tolnayné Kiss Mária – Tóth Antal: Erzsébet, a magyarok királynéja

Kapcsolódó kiadói sorozatok: Magyarország Krónikája Adams

Szerkesztései 13

Gerő András (szerk.): Sorsdöntések
Gerő András(szerk.): Merénylettől hadüzenetig
Gerő András – Nagy Beatrix (szerk.): Mária Terézia – A magyarok királynője
Gerő András (szerk.): A Monarchia kora – ma
Gerő András (szerk.): Kompromisszumok
Gerő András (szerk.): Budapest, 1896
Gerő András (szerk.): A polgári átalakulásért
Gerő András (szerk.): Skandalum
Gerő András – Varga László – Vincze Mátyás (szerk.): Antiszemita közbeszéd Magyarországon 2000-ben / Anti-Semitic Discourse in Hungary in 2000
Gerő András – Varga László – Vincze Mátyás (szerk.): Antiszemita közbeszéd Magyarországon 2001-ben / Anti-Semitic Discourse in Hungary in 2001

Antológiák 1

Dénesné Mészáros Anita – Miklósi László (szerk.): Civil történelem

Népszerű idézetek

csillagka>!

Radnóti Miklóst, a XX. századi honi irodalom egyik legkiválóbb költőjét a korabeli antiszemita magyar állami politika zsidónak tartotta. Zsidónak tartották azok a zsidók is, akik a származás erejében hittek. Csak éppen Radnóti Miklós nem tartotta magát zsidónak.

Előszó, 10. oldal

Ninácska P>!

Tisztelt Ügyosztályvezető úr!
[…]
A Közterület Felügyelet adott esetben miért nem képes legalább sajnálkozni? […]

99. oldal (A demokrácia esztétikája)

Ninácska P>!

Tisztelt Miniszter úr, kedves Draskovics Tibor!

Egy tízezer forintos bírsággal járó parkolási szabálysértés ügyében írok. Semmit nem kérek, egyszerűen szeretném a tudomásodra hozni, hogy a magyar jogszabályi környezet egy ilyen esetben hogyan vezet el a miniszteri székig.
[…]

103. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Draskovics Tibor
Amapola P>!

A polgárosodó világ a XIX. század 80-as, 90-es éveitől kezdve erősen felértékelte a színészt, a színjátszást, a „művész” szerepét. Míg a század közepének leghíresebb színésznője, Déryné szinte éhen halt, addig a századvég, századelő „sztárja”, Blaha Lujza már többet keresett, mint a miniszterelnök.

95. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Blaha Lujza · Déryné
Barbár>!

Másfelől az önreflexivitás-mentesség azt mutatja, hogy az értelmiség az a speciális emberfajta, amely eszmeileg teljes meggyőződéssel képes hirdetni valamit, ami tökéletesen ellentmond az általa megélt életnek.

248. oldal

Gerő András: Mozaik Magyar jelenidő és történelem

Amapola P>!

A polgár nem egyszerű lény. … Léte egyszerre alapozódik a teljesítményre és a teljesítmény hasznával elnyert korlátlan lustaságra.

20. oldal

Ninácska P>!

…aki megengedhette magának a jugoszláv szekrénysort, az már felért a csúcsra.

66. oldal (A múlt jelene)

Barbár>!

A baj az – és ez nagyon furcsa következményekhez vezet –, ha egy áldozati csoport a jelenben is úgy gondolja, hogy ugyanazt szenvedi el, amiért egykor ténylegesen és bizonyíthatóan megkülönböztetett volt. Tehát nem az áldozatiság, hanem a folyamatosan fenntartott, az egykori jogfosztással ma már nem terhelt, de a jelenben is az egykor voltat bizonygató, állandónak és változatlannak vélelmezett áldozati státusz a probléma.

328-329. oldal

Inimma>!

135 évvel ezelőtt koronázták királlyá Magyarországon az addig törvénytelennek tekintett uralkodót, Ferenc Józsefet, illetve feleségét, Erzsébet királynét. A középkori ceremóniákra emlékeztető külsőségek mögött nagyon összetett politikai csatározások rejlettek. Hogy ki tegye Ferenc József fejére a koronát, vagy hogy ki kapott meghívót, s ki nem – ez mind kényes politikai játszmák eredményeként dőlt el. Voltak gyakorlatiasabb problémák is, így pl. a fejméret. A korona belső kerülete 65 cm. volt, míg a király fejének kerülete csak 56 cm. Ezért ki kellett bélelni a koronát, amit egy kalapos mester, Pörfi Ferenc vállalt el, s parafával és szattyánbőrrel töltötte ki a hiányt, így a koronát már stabilan Ferenc József fejére helyezhette a miniszterelnök – Andrássy Gyula – és az esztergomi érsek. A zenei hátteret Liszt Ferenc koronázási miséje nyújtotta. Voltak, akik tiltakozásképp nem jelentek meg az ünnepi eseményen, közéjük tartozott a kiegyezés vezéralakja, Deák Ferenc is.

Kovács_Laci>!

De akik igazán függetlenek voltak, azok bizony távol maradtak. Úgy gondolták, nem tudnának szót érteni a teljhatalmú császárral. A nép pedig… A korabeli -a közhangulatra jellemző- anekdota szerint Ferenc Józsefet felültették Debrecen városának híres ötösfogatára. A kocsis az országos hírű Kallós Pista volt. A hortobágyi kocsikázás lassan indult, s az ötösfogat mellett ott poroszkált a császár kísérete. Az uralkodó megfenyegette Kallóst: leszállítja, ha nem hajt gyorsabban. A spanyol etikettben kissé járatlan kocsis hetyke sértettséggel hátraszólt: Vittem én már nagyobb Urat is! Kit? -kérdezett vissza meglepődve az utas. Hát -Kossuth Lajos őfelségit!- hangzott a válasz, ami nem biztos, hogy túlzottan megnyugtatólag hatott az utas hangulatára. Mindenesetre Kallós megeresztette a gyeplőt, s az öt ló elkezdett vágtatni. A kíséret persze elmaradt. A kissé borzolt kedélyű utas első meglepetéséből felocsúdva -igen szellemesen- feltette a váratlan kérdést. Hol a kíséretem? A kocsis katonásan közölte: elmaradtak a németek!

103. oldal, VII. fejezet-Eduárd és a velsziek (Pannonica, 1999)

Kapcsolódó szócikkek: Debrecen · I. Ferenc József · Kossuth Lajos