!

Gál Ferenc magyar

1915. március 14. (Pácin) – 1998. július 25. (Budapest)

KatalógusnévGál Ferenc
Nemférfi
Életrajz

Könyvei 23

Gál Ferenc: Dogmatika
Gál Ferenc: Pál apostol levelei
Gál Ferenc: A Jelenések könyve
Barsi Balázs – Gál Ferenc: Hozsannától Allelujáig
Gál Ferenc: A Szentlélek kiáradása
Gál Ferenc: János Evangéliuma
Gál Ferenc: Az Apostolok Cselekedeteinek olvasása
Gál Ferenc: Idő az örökkévalóságban
Bolberitz Pál – Gál Ferenc: Aquinói Szent Tamás filozófiája és teológiája
Gál Ferenc: Beszélgetések az evangéliumról

Kapcsolódó kiadói sorozatok: Szent István bibliakommentárok Szent István Társulat · Szent István könyvek Szent István Társulat

Fordításai 9

Biblia
Újszövetség
Újszövetségi Szentírás
Ószövetségi szentírás
Aurelius Augustinus: A Szentháromságról
Szent Pál: Levelek
Nagy képes Biblia
Szabó Ferenc – Puskely Mária: Ábrahámtól Jézusig
Franz König – Jacob Kremer: Régi igazság új köntösben

Antológiák 2

Péczely Dóra (szerk.): Szép versek 2011
Lukács László – Puskás Attila (szerk.): Karácsony titka

Róla szóló könyvek 1

Kránitz Mihály (szerk.): Istenkereső tudósok

Népszerű idézetek

loci93 I>!

A Lélek hatása természetfölötti, de a hitben tapasztalatot szerezhetünk róla. Ő osztogatja a karizmatikus adományokat (1Kor 12,7), ő tanít imádkozni (Róm 8,26), ő adja az istengyermeki öntudatot (Róm 8,16), ő hozza létre bennünk a lélek gyümölcseit: a szeretetet, örömet, békességet, türelmet, kedvességet, jóságot, hűséget, szelídséget és megtartóztatást (Gal 5,22). Mindez jól mutatja, hogy Isten felé irányít, de emberi környezetben az embertársi szereteten keresztül.

363. oldal, I. könyv (Szent István Társulat 1990)

loci93 I>!

Tanítványai a hatalmat fogták fel úgy, mint szolgálatot, nem pedig uralkodást.

304. oldal, I. könyv (Szent István Társulat 1990)

Kondorosi_Noémi I>!

A szabadság abban az emberben valósul meg, aki tudatosan az igazsághoz és a valódi értékekhez köti a sorsát. Amikor maradandóan elhatározza magát valamilyen nemes ügy szolgálatára, akkor érzi, hogy legyőzte az időt, az esetlegességet, és életének van igazi tartama. Jézus Krisztus ilyen értelemben mondta, hogy az ’igazság szabaddá tesz’ (Jn 8,32)

61. oldal

Kondorosi_Noémi I>!

Itt a földön érezzük, hogy természetünk nem halad együtt személyes döntéseinkkel. Bármilyen jóra határozzuk el magunkat, mindig marad bennünk valami ellentmondás. Ösztönös és érzelmi részünket úgy kell magunk után vonszolnunk, hogy egész személyiségünkkel beleállhassunk a személyes döntés irányába.

109. oldal

Kondorosi_Noémi I>!

Mivel Isten célt tűzött az emberi élet elé, amelyet azonban csak a túlvilágon lehet elérni, azért a halálnak, mint az örök életbe való átmenetnek van teológiai jelentősége.

159. oldal

loci93 I>!

A rómaiakkal megalkuvó papság azt hangoztatta, hogy Jézus felkavarja a nép nyugalmát, vallási mozgalmat szervez, s ez végül is majd politikai bonyodalomhoz vezet. De semmi sem mutatja, hogy a rómaiak ilyen nyugtalanságot elárultak volna. Ők Keresztelő János működését sem akadályozták, mert különbséget tettek a vallás és a politika között. Azt is bizonyára látták, hogy Jézus a zsidó partikularizmussal szemben az egyetemes szeretetet hangoztatja.

326. oldal, I. könyv (Szent István Társulat 1990)

Kapcsolódó szócikkek: Jézus Krisztus · Keresztelő Szent János · rómaiak · zsidók
loci93 I>!

A Jézus név héber alakja a Jesua, Jehosua, annyit jelent, mint Jahve a szabadító. Lukács (1,31; 2,21) és Máté (1,21) említi, hogy Mária és József kinyilatkoztatásból kapták a nevet, amelynek a megváltói küldetést kellett kifejezni.

292. oldal, I. kötet (Szent István Társulat 1990)

Kondorosi_Noémi I>!

A teológiai értelemben vett idő tehát az ember létén kívül életének értelmét is hordozza, s eléje tárja azt a felelősséget, amely az Isten előtt reá nehezedik.

54. oldal

loci93 I>!

Philo és Jesefhus Flavius leírásából tudjuk, hogy abba a függönybe, amely a jeruzsálemi templom két részét elválasztotta, csillagok voltak beleszőve. Ez takarta a belső szentélyt, amely úgy szerepelt, mint ahol a csillagokon túl lakó Isten trónol. Márk említi, hogy Jézus halálakor ez a függöny kettérepedt (15,38), utána arról beszél, hogy a felfeszítést irányító századosban megfogamzott a kijelentés: Ez valóban Isten fia volt. Az összefüggésből nyilvánvaló, hogy Márk az ószövetségi törvény megszűnésével és a pogányok megtérésével hozza kapcsolatba a kereszthalált.

343. oldal, I. könyv (Szent István Társulat 1990)

loci93 I>!

A próféták továbbra is vigyáznak arra, hogy a királyok ne utánozzák a keleti uralkodókat. Ne tartsák magukat az istenség megtestesülésének, hanem inkább az egész nép hódolatát nyilvánítsák ki Isten előtt azzal, hogy ragaszkodnak a szövetséghez és megtartják a törvényt.

309. oldal, I. könyv (Szent István Társulat 1990)

Kapcsolódó szócikkek: próféta