!

Eve Curie francia

1904. december 6. (Párizs) – 2007. október 22. (New York)

Tudástár · 9 kapcsolódó alkotó · 1 film

Teljes névÈve Denise Curie Labouisse
KatalógusnévCurie, Eve
Nem

Könyvei 3

Eve Curie: Madame Curie
Eve Curie: Marie Curie
Eve Curie: Madame Curie (angol)

Kapcsolódó kiadói sorozatok: Sikerkönyvek Gondolat · Világsikerek I. Révai


Népszerű idézetek

Bea_Könyvutca P>!

Egy a fontos: nem szabad engedni, hogy az emberek vagy az események földhöz vágjanak.

78. oldal

Bea_Könyvutca P>!

Talán akkor fog minden a legjobbra fordulni, mikor a legkevésbé várjuk.

110. oldal

Bea_Könyvutca P>!

[…] megpróbálom a hétköznapok egyhangúságából megtalálni a magam apró örömeit.

284. oldal

Bea_Könyvutca P>!

Én azt hiszem, az ember élete bármelyik korban lehet érdekes és hasznos.

251. oldal

Milli>!

Marie Curie unokahúgának, Hanna Szalaynak, 1913. január 6-án:
Azt írod, hogy száz évvel ezelőtt szerettél volna élni… Iréne viszont azt hajtogatja, hogy jóval később, századok múlva szeretett volna születni. Én azt hiszem, az ember élete bármelyik korban lehet érdekes és hasznos. Csak nem szabad elfecsérelni, hogy elmondhassuk: » Megtettem, ami tőlem telt.« Ez minden, amit önmagunktól elvárhatunk és az egyetlen, ami némiképpen boldoggá tehet.
Lányaim tavaly tavasszal selyemhernyót tenyésztettek. Én még nagyon beteg voltam és a kényszerű pihenés hetei alatt elnéztem a gubók fejlődését, mert végtelenül érdekelt. Ezek a hernyók olyan tevékenyen, szorgalmasan, annyi igyekezettel és kitartással dolgoznak, hogy mély hatást tettek rám. Ahogy elnéztem őket, úgy éreztem, én is közülük való vagyok – talán csak a munkámat nem szerveztem meg olyan jól, mint ők. Én is mindig kitartóan, egyetlen célra törekedtem. Egyáltalán nem voltam biztos abban, hogy megtaláltam az igazságot, de annak tudatában cselekedtem, hogy az élet mulandó és esendő – nyomtalanul múlik el és mások másként fogják föl, mint mi. Nyilván azért tettem így, mert valami kényszerített rá, ahogy a selyemhernyó is kényszerűségből szövi a maga gubóját. Neki, szegénykének el kell kezdenie a gubót, és akkor is szorgalmasan kell csinálnia, ha nem fejezheti be. És ha nem sikerül feladatát elvégeznie, átalakulás nélkül, eredménytelenül pusztul el.
Kedves Hanna, mindenki csak szője a maga gubóját, anélkül, hogy tudná, miért és mivégre.

251-252. oldal

Kapcsolódó szócikkek: 1913
Bea_Könyvutca P>!

Hinni kell, hogy van tehetségünk valamihez, és hogy ehhez a valamihez mindenáron el kell jutnunk.

110. oldal

>!

Az élet egyikünk számára sem könnyű. De nincs semmi baj, ha az embernek van kitartása s főleg önbizalma. Hinnünk kell abban, hogy tehetségesek vagyunk valamiben és hogy ezt a valamit bármi áron is el kell érnünk.

159. oldal

Bea_Könyvutca P>!

[…] mindenki csak szője a maga gubóját, anélkül, hogy tudná, miért és mivégre.

252. oldal

Milli>!

„Élénken emlékemben él ennek a szellemi és szociális barátsága rokonszenves légköre” – írja negyven év múlva Marie Curie. – „Az anyagi eszközök szegényesek voltak, és az elért eredmények nem lehettek jelentősek: mégis ma is meg vagyok győződve, hogy egyedül azok az eszmék hozhatnak igazi társadalmi fejlődést, melyek akkor bennünket vezettek. Nem lehet hinni egy jobb világban, ha nem javítjuk meg az egyént. Hogy ezt a vélt elérhessük, mindenkinek tökéletesíteni kell önmagát, hogy kivegyük részünket ezzel az Emberiség általános életében a reánk eső felelősségből – mert különös kötelességünk, hogy segítsük azokat, akiknek a legtöbbet használhatunk.”

52-53. oldal

>!

…A nő,még sokkal inkább mint a férfi, azért él, hogy éljen: a zseniális nők ritkák. Így, ha mi férfiak, titokzatos vágytól hajtva, valami olyan úton akarunk haladni, mely a természettől eltávolodik, ha minden gondolatunkat egy műre összpontosítjuk, amely a bennünket környékező emberiségtől elragad, mindíg a nőkkel kell harcolnunk. Az anya mindenek előtt a gyermeke szeretet után áhítozik, még akkor is, ha ez a gyermek lelki fejlődésére káros. A kedves is hatalmában akarja tartani a férfit, s természetesnek találná, ha a világ legnagyobb szellemét egy szerelmes óráért feláldoznák. A harc majdnem mindíg egyenlőtlen, mert az igazság a nők oldalán van: az élet és a természet nevében akarnak bennünket visszatéríteni.

112. oldal