!

Edmund H. Harvey

Katalógusnév

Könyvei 1

Edmund H. Harvey – Harriet Brow: A lélek és az értelem ABC-je

Népszerű idézetek

Qwerf>!

Örök barát
A jó könyv kimeríthetetlen. Még a polcról is a fülünkbe susog. A szobának a könyvek adnak illatot és súlyt. Egy könyvespolc legalább olyan kellemes látvány, mint egy városkép vagy egy folyó. A könyvekben hajnalok és naplementék vannak, s vihar, köd, enyhe szellő.
Olvastam egyszer egy családról. Lakásukban olyan szűkös a hely, hogy kénytelenek minden könyvükön túladni, miután elolvasták őket. Azt hiszem, ezek az emberek félreértették a könyvek működési elvét.
A könyv elolvasása csak az első lépés a kapcsolat kialakításához. Igazi élete akkor kezdődik, amikor befejeztük. Úgy áll a polcon, akár egy jelvény, egy zsaroló, egy emlékmű, egy sebhely. Elcsúfítja a szobát, mint egy repedés a vakolaton, de ékesíti is. A polcon sorakozó könyveink életünk részei, csakúgy, mint hajdani őseink portréja a falon.
Anatole Broyard

181. oldal, A könyvekről és az olvasáról

Qwerf>!

Nem szabad megfeledkeznünk az olvasás örömszerző és megnyugtató hatásáról sem. Egy 14. századi angol tudós, Richard de Bury így írt a könyvekről: „Felvidítanak, amikor jólét köszönt ránk, mellettünk vannak és megnyugtatnak, amikor balszerencse üldöz… Ha keressük őket, nem bújnak el, ha hibázunk, nem rónak meg, s ha tudatlanok vagyunk, nem nevetnek ki.”

180. oldal, Az olvasás varázslata

Qwerf>!

Micsoda erő lakozik érzelmeinkben! A gyötrődő elmét a szivárvány is lehangolja, ám a vidám szív roppant leleményesen talál örömet mindenben.

Az érzelmek forrása (167. oldal)

Qwerf>!

Vegypróba
Ha kiderülne, hogy csupán öt percünk van elmondani mindazt, amit el akarnánk mondani, az összes telefonfülke foglalt lenne, és mindegyikből azt dadogná valaki valakinek, hogy szereti.
Christopher Morley

A szerelemről és a házasságról (229. oldal)

Qwerf>!

Legyünk tudatában értékeinknek!
Elégedjetek meg azzal, ha nem fagyoskodtok, ha a szomjúság és az éhség nem szaggatja karmaival bensőtöket. Ha nincs kettétörve a gerincetek, ha mindkét lábatok mozog, ha hajlik mindkét karotok, ha mindét szemetekkel láttok és mindkét fületekkel hallotok – ugyan kit kéne irigyelnetek? És miért? Az irigység titeket magatokat emészt a legjobban. Dörzsöljétek meg szemeteket, mosdassátok tisztára a szíveteket, és becsüljétek mindenekfelett azokat, akik szeretnek benneteket, akik jó szívvel vannak irántatok. Ne bántsátok… őket, ne váljatok el egyiküktől sem haraggal: hiszen nem tudhatjátok, nem ez volt-e az utolsó cselekedetetek a letartóztatásotok előtt, s akkor így maradtok meg emlékezetükben!
Alekszandr Szolzsenyicin
A Gulag szigetcsoport

Az érzelmekről (167. oldal)

Qwerf>!

Mi is most értettük csak meg igazán, hogy az elme, a lélek, az értelem nem egyetlen dolog, de nem is részeink egyszerű összege, hanem milliónyi épp most zajló dolog, meg újabb milliónyi, ami egy szempillantás múlva fog zajlani, s mindez együtt tesz bennünket azzá, akik vagyunk.

5. oldal

Qwerf>!

Csak kevés pszichoterapeuta ígér betegeinek teljes gyógyulást. Nincs az a gyógymód, amely a világot édenkertté varázsolhatná. Freud szerint a legtöbb, amit az analízis elérhet, hogy a „hisztérikus nyomorúságot közönséges boldogtalansággal” cseréli fel.

Pszichoterápia kívülről és belülről (43. oldal)

Qwerf>!

Azok a mostohaszülők, akik azzal az álommal robbannak egy családba, hogy ők lesznek majd a „szuperszülők”, szinte mindig csalódnak. […] Bármilyen hibái legyenek is a valódi szülőknek, gyermekeik szívéből senki nem szoríthatja ki őket.

Mit várhat a mostohagyermektől a mostohaszülő (219.)

Qwerf>!

Miért gyönyörködtet a zene?

A véletlenszerű zajokban különböző frekvenciájú hangok teljesen szabálytalanul keverednek és követik egymást. Az ilyen zajok értelmezhetetlenek számunkra. A zene szabályos mintázatokba rendezett hangokkal „ajándékozza meg” hallórendszerünket. Ezért élvezzük a ritmikus dobpergést, a vonós hangszerek szólamainak összecsengését.

A hangok érzékelése (129. oldal)

1 hozzászólás
Qwerf>!

Azok a hegedűművészek, akik hallásuk romlását észlelik, fogukhoz tartják a hegedű megpendített húrját. Ha hallják a koponyacsontjukon keresztül a belső fülbe jutó hangot, akkor betegségük jó eséllyel orvosolható; ha nem, akkor a hallóideg károsodott.

Mi a különbség a nagyothallás és a teljes süketség között? (130. oldal)

Kapcsolódó szócikkek: hegedű