

E. T. A. Hoffmann német
← E. T. A. 호프만, Hoffmann E. T. Amadé
1776. január 24. (Königsberg (Kalinyingrád, Oroszország) Poroszország) – 1822. június 25. (Berlin, Németország)
Teljes név | Ernst Theodor Wilhelm Hoffmann |
---|---|
Életrajz |
Könyvei 67
Kapcsolódó sorozatok: Fantáziadarabok · Összes sorozat »
Kapcsolódó kiadói sorozatok: A Világirodalom Remekei Európa · Libri díszkiadások Libri, Scolar, Jaffa · Európa Diákkönyvtár Európa · A világirodalom klasszikusai · Olcsó Könyvtár Szépirodalmi · Lektúra könyvek Kriterion · Klasszikusok kisebbeknek Ciceró · Mókus Könyvek Móra · Olcsó könyvtár Franklin-Társulat · E. T. A. Hoffmann válogatott művei Cartaphilus · S.O.S. Diákkönyvtár · Minden gyermek könyve · Olcsó könyvtár Jószöveg Műhely · Kötelezők (m)értékkel M-érték · Mindnyájunk könyvtára Franklin-Társulat · A világirodalom gyöngyei Világirodalom · Tolnai regénytára Tolnai · Helikon Zsebkönyvek Helikon · Európa Diákkönyvtár Európa · Penguin Classics Penguin · Kétnyelvű kis könyvtár Terra · Kétnyelvű klasszikus könyvtár · Penguin Little Black Classics Penguin angol · 아름다운 고전 시리즈 (Areumdaun Gojeon Sirijeu) 인디고 (Indigo) koreai
Illusztrálásai 4
Antológiák 14
Róla szóló könyvek 2

Kiemelt alkotóértékelések
Népszerű idézetek




Alighanem egyenesen téged kérdezhetlek meg, nyájas olvasóm, hogy nem voltak-e életedben órák, sőt napok és hetek is, amikor elkínzottan, kedvetlenül végezted szokott tevékenységedet és munkádat, és amikor minden, amit egyébként fontosnak, gondolataidban és értelmedben megőrzésre méltónak ítéltél, egyszerre sekélyesnek és semmitmondónak rémlett? Ilyenkor magad sem tudtad, mit tegyél és hová fordulj; szívedben egy homályos érzés élt, hogy valahol és valamikor valami magasrendű, minden földi gyönyörűség körét túlhaladó óhajnak kellene teljesülnie, amelyet a lélek, mint kordában tartott félénk gyermek, kimondani sem mer, és minden számára, ami körülvett, elnémultál ebben a vágyódásban az ismeretlen Valami után, ami mindenütt, amerre csak jártál, áttetsző, az élesebb tekintet elől szétfolyó alakokkal, légies álomképpel lebegett körül. Szomorúan tengtél-lengtél: mint a reménytelen szerelmes, s mindaz, amit az emberek tarka összevisszaságban szemed láttára műveltek, nem okozott sem fájdalmat, sem örömet, mintha már nem tartoznál ebbe a világba.
Negyedik vigília




Marika, mihelyt egyedül maradt, hozzálátott ahhoz, ami a szívét nyomta, s amit még – maga sem tudta, miért – a mama előtt sem mert tenni eddig. A sebesült Diótörőt az asztalra fektette, nagyon gyöngéden lecsavarta a kendőt, s megvizsgálta sérüléseit.
Diótörő rendkívül sápadt volt. Fájdalmas arca mégis úgy mosolygott, hogy Marikának a szíve elfacsarodott.
– Ó, Diótörőkém – beszélt hozzá halkan –, ne haragudj, hogy Frici úgy megbántott. Nem akart rosszat, csak a vad katonák között ő is egy kicsit keményszívű lett.
18. oldal




Ez volt a mese, gyerekek, a kemény dióról, s most már tudjátok, miért mondják az emberek olyan gyakran: ez aztán kemény dió! S azt is tudjátok, miért olyan csúnyák a diótörők.
80. oldal




Néha olyan lelki folyamatok zajlanak le bennünk, hogy a legmeghittebb barátunkkal sem beszélhetünk róluk.
Első könyv - Első szakasz
E. T. A. Hoffmann: Murr kandúr életszemlélete 87% valamint Johannes Kreisler karmester töredékes életrajza




– Jujjuj, keresztpapa, ma megint olyan vicces vagy, úgy csinálsz, mint a Paprika Jancsim, akit már rég a kályha mögé hajítottam!
50. oldal




Marika atyja fölszólítására egy diót dugott a szájába, és – krakk – az emberke szétharapta, a héj széthullott, és az édes bél esett Marika kezébe.
21. oldal




Marika még jobban zokogott, és a beteg Diótörőt gyorsan kis zsebkendőjébe pólyálta.
22. oldal




Előttük pedig nagy csörömpöléssel Frici ágyúi vonultak tüzérekkel körülvéve, s csakhamar megdördültek: bum-bum, és Marika cukorborsószemeket látott lecsapni az egerek sűrű tömegei között, amelyek egészen fehérre porozódtak, és igen szégyellték magukat.
38. oldal