!

Deon Meyer dél-afrikai

Tudástár · 1 kapcsolódó alkotó

KatalógusnévMeyer, Deon
Nemférfi
Honlapdeonmeyer.com
Facebook@DeonMeyer.Author
Twitter@MeyerDeon

Könyvei 18

Deon Meyer: Láz
Lee Child – Richard Paul Evans – Deon Meyer – Jane Fallon: Néma város / Fagyöngy ígéret / Kobra / A csúnya testvér
Deon Meyer: Fever
Deon Meyer: Devil's Peak
Deon Meyer: Cobra
Deon Meyer: Ďáblova hora
Deon Meyer: Tretton timmar
Deon Meyer: Weisser Schatten
Deon Meyer: Schwarz WeissTot
Deon Meyer: Trackers

Kapcsolódó sorozatok: Benny Griessel angol · Benny Griessel svéd · Összes sorozat »

Kapcsolódó kiadói sorozatok: Sötét örvény Könyvmolyképző · Reader's Digest válogatott könyvek


Népszerű idézetek

Könyvmolyképző KU>!

– Olyanok vagyunk, mint a kutyák.
– A kutyák?
– Így van. Ez az én filozófiám lényege.
– Ja. Nem. Ez nem igaz.
– Tudom, kegyetlen, de igaz.
– Miért mondod ezt?
Megállt. Azt hiszem, szavakat és ötleteket keresett. Azt mondta:
– Régen, még a Láz előtt, havonta vagy valahogy így olvastál egy kutyáról, aki megtámadott egy gyereket vagy valaki mást. Hatalmas felháborodás, perek, mindig a kutya gazdája felé. Ám amiről az emberek kényelmesen megfeledkeznek, az az, hogy a kutyák valaha farkasok voltak. Mielőtt megszelídítettük őket. Vad farkasok, ragadozók, gyilkosok, falkában vadásztak. Ettől szociális állatok. Mi pedig háziasítottuk őket, arannyal fújtuk le őket, egy vékony civilizáció-réteggel. Egy fokkal messzebb kerültek a vadságtól. És mi történt, amikor a Láz eltörölte a civilizációt? Visszamentek a vadonba. Megölték egymást, megöltek mindent, amit csak találtak, megtámadták korábbi gazdáikat, újra farkasokká váltak. Beszélj az itteni emberekkel… – Amanzi irányába mutatott. – Hallgasd meg a felháborodásukat, hogy hogyan tehették ezt a kutyák? Hogy lehet, hogy a kutyák semmi mást nem akarnak, mint embereket meg marhákat meg birkákat ölni, hiszen jók voltunk hozzájuk, háziasítottuk és civilizáltuk őket. Ugyanaz a felháborodás, mint régen. És senki sem érti. Ugyanúgy, ahogy senki sem engedheti meg magának, hogy megértse, miért tesznek az emberek gonosz dolgokat. Mer’ mindannyian azt hisszük, az ember a teremtés koronája, gondolkodó, síró, nevető, nemes teremtmények vagyunk, hogy lehet, hogy tudunk ölni? Aki öl, annak valami baj van a fejével. Laza egy csavar, lekapcsolták a villanyt, elpattant egy húr, igaz?

Könyvmolyképző KU>!

Pa mesélt nekem a történész Yuval Noah Harariról, aki azt írta, az állatok csak akkor tapasztalhatnak nagy viselkedésbeli változást, amikor a genetikájuk is megváltozik.
Minden állat, kivéve az embereket.
Pa azt mondta, az emberek az évek százezrei során csak még egy faj voltak a földgolyón, a számunk a szárazságtól és áradásoktól, az éhínségtől és a csömörtől függően változott, ám a számunkat a természet mindig ellenőrzés alatt és egyensúlyban tartotta magával.
Azonban ezután, körülbelül tizenkétezer éve, ez mind drámaian megváltozott. Az emberiség exponenciálisan változni kezdett. És ez nem genetikat változás volt, nem éghajlati. A történetmesélési képességeinkkel jött.
Pa azt mondta, azért vagyunk mi az egyetlen organizmus, akiknek drámaian megváltozhat a viselkedése, mert történeteket tudunk kitalálni. Olyan erős és hatalmas történeteket, hogy ezek egyre nagyobb és nagyobb csoportokba kötötték össze az embereket, hogy egyre nagyobb és nagyobb dolgokat érjenek el. Yuval Noah Harari ezeket elképzelt valóságoknak írta le, szociális konstrukciókként és mítoszokként. Ezek a mi történeteink, ezek a szociális konstrukciók például olyan ötletek voltak, mint a különböző nyelvű és kultúrájú emberek közötti nacionalizmus, vagy a vallások vagy politikai ideológiák. Kommunizmus. Kapitalizmus. Demokrácia. Elképzelt valóságok, mert csak az emberek elméjében merültek fel, tudományos alapjuk nem volt.
A Francia Forradalom az emberi viselkedés egyik napról a másikra való megváltozásának tökéletes példája: 1789-ban a franciák nagy többsége visszautasította azt a mítoszt, hogy a királynak isteni joga van az uralkodáshoz, és magukévá tették a népszuverenitás mítoszát.

Könyvmolyképző KU>!

Pillay felemelte a kezét, hogy csendet kérjen. Meglepően mély, tiszteletet parancsoló hangon kezdett beszélni. A dél-afrikai indiaiak jellegzetes akcentusával beszélt angolul. Elmesélte az embereknek, hogy tizenöt évig vezetett éttermet Bedfordviewban. Az elsődleges marketingstratégiája az volt, hogy vasárnaponként svédasztalos ebédet kínált: egy fix árért annyit eszel, amennyit akarsz.
– Működött. Jöttek a vendégek, aztán elmesélték a barátaiknak, hogy milyen finom a főztünk és milyen jó a kiszolgálás. Jó profitot termeltem. Azonban két évvel később megszüntettem a svédasztalt. Sok vendégem haragudott rám. „Ravi, támogatunk téged. Ravi, tele van az éttermed, miért veszed el tőlünk az imádott svédasztalunkat?” Aztán elmondtam nekik, hogy már nem bírom elviselni a pazarlást. Minden vasárnap végignéztem, ahogyan az emberek túlságosan magasra tornyozzák az ételt a tányérjaikon, hogy szinte túlcsordul. Ám a felét sem ették meg. A gazdagok is. A feketék és a fehérek és az indiaiak is, mindenki. Minden vasárnap rengeteg ételt pazaroltak el egy olyan földön, ahol a szegények közül sokan élnek a létminimum alatt. De hát mi ilyenek vagyunk, mi, emberek. Ha valami ingyen van, többet veszünk el belőle, mint amennyire szükségünk van. Többet, mint amennyit el tudunk használni. Most egy új kezdet előtt állunk, ne így induljunk neki. Mindannyian csak annyit vegyünk el, amennyire szükségünk van, és aminek értelme van, ami a túlélésünk és a jövőnk és a rend szempontjából jó, beleértve a házakat és a szállásokat. Mi még csak az első érkezők vagyunk, nem pedig az egyetlenek.

Pumukli82 >!

De hát mi ilyenek vagyunk, mi, emberek. Ha
valami ingyen van, többet veszünk el belőle, mint
amennyire szükségünk van. Többet, mint amennyit
el tudunk használni.

Pumukli82 >!

A régi emberek fájdalmat okoztak a földnek, nagy fájdalmat. Azon gondolkodom, vajon nem ezért küldte-e a föld a betegséget.

agnesasszony>!

Ez olyasmi, amit az ember nem felejt el. Az ember azt gondolja magában, most biztonságosan letettem ezt a négyszáz kilónyi búzát szállító, köpködő motorú repcsit, ami hatalmas teljesítmény, még ha nekem is kell kimondanom. Vért izzadtam, de a földön voltam, és most egy tehénnel fogok karambolozni. Ott állt előttem a pályán azzal a nagy, dagadt, hülye pofájával meg a hosszú, kurvás szempillájával, és ezen a teremtményen fogok darabokra zúzódni.

171. oldal

Pumukli82 >!

Őrült, rossz világ volt. Mindenki gyűlölt mindenkit. Fehérek és feketék, gazdagok és nincstelenek, liberálisok és konzervatívok, keresztények és muszlimok, észak és dél, én azt hiszem, az
emberek csak az okokat keresték, hogy miért utálják egymást: te magasabb vagy nálam, ezért utállak.

Pumukli82 >!

A legjobban a Facebookot, ha tudni akarod. Facebook. Utáltam. Az én számomra az volt az, ami rossz volt a társadalomban. Mer’ miért, van egy csomó barátod, de nem igazi barátok, csak olyan emberek, akiknek posztolhatod a képeidet a reggelidről és az ebédedről és a cuki cicádról. Ugyan már! Mintha tényleg érdekelné őket. Csak azért érdekelte őket, mert szükségük volt
rád mint közönségre. A Facebook-barátok csak közönség, ennyi.

Pumukli82 >!

A társadalom annyira személytelenné vált, annyira érdektelenné, hogy végül olyasmin keresztül kellett érvényesítenünk magunkat, mint a Facebook, olyan közönségnek, akik le se… Hadd mondjam csak azt, hogy ez szomorú. Tragikus.

Bukta_Kàtai_Georgina>!

A régi ajtók újra nyitása különös dolog, amikor engedjük a múlt napok szeleinek, hogy befújjanak. Nosztalgia és vágyakozás, fájdalom és öröm.