!

David van Reybrouck

KatalógusnévVan Reybrouck, David

Könyvei 3

David van Reybrouck: A populizmus védelmében
David van Reybrouck: A járvány
David van Reybrouck: A választások ellen

Népszerű idézetek

Cicu>!

Lehet, hogy az elitnek nem is kellene annyit siránkoznia azon, hogy a nép póriasan viselkedik? Aki a polgári öntudatot vásárlóerőre, az iskolai tanítást pedig kellemes időtöltésre degradálja, azt kapja, amit megérdemel, parvenüket!

68. oldal

Cicu>!

…a populizmus az alacsonyan képzettek és az elfeledett választók segélykiáltása

82. oldal

Cicu>!

A szocialista szemében az egyenjogúsított munkás valamiféle frankensteini szörnyé vált, amely alkotója ellen fordult, amikor saját lábára állt. Válaszképp a baloldal oltalmába vett egy új és keserves körülmények között élő csoportot, a bevándorlókat. És ez véglegessé tette a haladó elit és a bennszülött proletariátus különválást. Az, hogy a szocialisták egy újabb nemzedéke a bennszülött munkást még rasszizmussal is megvádolta, mert az meg merte kérdőjelezni a multikulturális eszményt, végképp elhidegítette a viszonyt. Flandria vörös városai és önkormányzatai a kilencvenes évektől kezdődően a feketék lettek.

63-64. oldal

Cicu>!

Ha azt szeretnénk, hogy valamennyire még át lehessen hidalni az iskolázottsági szakadékot, új találkozóhelyekre van szükség az alacsonyan és magasan képzettek között, […] helyi szinten látni reményre jogosító kezdeményezéseket, amelyek függetleníteni tudják magukat a pártpolitikától. […] Néhány éve szülőfalumban évente egyszer a szomszédok grillsütést rendeznek. Előfordul, hogy az emberek már negyedszázada egymás mellett élnek, de most beszélgetnek először egymással. […] De grillsütéssel és utcai mulatságokkal nem lehet teljesen felszámolni a populizmus alantas formáját.

69-70. oldal

Cicu>!

Ha azt mondom, hogy a diplomademokrácia a felvilágosult önkényuralom egyik formája, talán túlzok, de lényegét tekintve egy „posztdemokrácia”, egy olyan politikai rendszer előfutára, amely még rendelkezik a demokrácia külső jegyeivel (választások, jogállam, nyilvános vita), de belül már egészen más. […]
„Ez egy igazi történelmi államcsíny – írta André Bellon francia expolitikus és filozófus – míg a demokráciában a polgárok ítélik meg a felelős vezetőket, a posztdemokrácia lehetőséget ad a felelős vezetőknek arra, hogy megítéljék a polgárokat.”
[…]
A napjainban viruló populizmus a szuverén nép egyetlen, de gyakran tökéletlen reakciója egy ilyen posztdemokrácia kialakulásával szemben.

75-76. oldal

Cicu>!

A populista szavazók már jóval azelőtt jelezték a bevándorlás kevésbé napos oldalait, hogy az irányító és szellemi elit szembe mert volna nézni a multikulturális drámával. A felvetett javaslatok nem mindig voltak végiggondoltak, de megmutatták az uralkodó politikai diskurzusban meglévő vakfoltokat.

76-77. oldal

Cicu>!

Mifelénk az elitisták és a populisták még nem érték el ezt az erkölcsi nagyságot, így az elit nincs teljesen tudatában annak, hogy előjogokkal körülbástyázott helyzete van. A magasan képzettekben még nemigen tudatosodott, milyen súlyos problémát okoz a „diplomademokrácia” és az alacsonyan képzettektől őket elválasztó kultúrszakadék. De ez hosszú távon nem maradhat így. Komolyabban kell vennünk napjaink populizmusát, ha a legitim vágyakat és a mesterségesen felfújt politikai javaslatokat szeretnénk szétválasztani egymástól.

84. oldal

Kapcsolódó szócikkek: populista
mohapapa I>!

Furcsa idők járnak a demokráciára: úgy tűnhet, mindenki vágyik rá, de hinni már senki nem hisz benne.

(első mondat)

Kapcsolódó szócikkek: demokrácia
mohapapa I>!

A legtöbbünk számára szinonim fogalom a „választás” és a „demokrácia". Zsigereinkbe ivódott, hogy a probálta képviseletiség elvét a szavazatunk leadásával ültetjük át a gyakorlatba. így áll ez Az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatában is 1948 óta: „A közhatalom tekintélyének alapia a nép akarata; ez az akarat […] időszakonként tartandó tisztességes választáson kell hogy kifejezésre jusson.” Ez a „kell hogy kifejezésre jusson” remekül példázza a látásmódunkat: ha valaki demokráciat mond, mondjon választást is. De nem különös, hogy egy ennyire átfogó érvenyű szöveg – az emberiség történetének legegyetemesebb jogi szövege – precízen előirja, hogyan nyilvánuljon meg a népakarat? Nem bizarr, hogy egy alapvető jogokról szóló nyilatkozat (mindennel együtt sem több kétezer szónál) rögtön a jogok gyakorlatba ültetésénél köt ki? Kicsit olyan ez, mintha egy közegészségügyi törvénytervezet ételrecepteket is tartalmazna. Mintha a nyilatkozat összeállítói magát a módszert is érinthetetlen alapjogként tisztelték volna.

45-46. oldal

Cicu>!

…egyetlen embert találtam, aki nyíltan és meggyőződéssel populistának vallotta magát, Mumia Abu-Jamal afroamerikai polgári jogi aktivistát […] tudni kell: Abu-Jamal 26 éve várja egy amerikai siralomházban, hogy végrehajtsák rajta a halálos ítéletét.

12. oldal