!

Brian Jay Jones

Tudástár · 6 kapcsolódó alkotó · 1 kapcsolódó könyv

KatalógusnévJones, Brian Jay

Könyvei 2

Brian Jay Jones: George Lucas
Brian Jay Jones: Jim Henson

Népszerű idézetek

makitra P>!

A Csillagok háborúja még jobban teljesített a sci-fi világában – a Science Fiction Writers of America (Amerikai Science Fiction Írók) különdíjjal jutalmazták a műfaj népszerűsítéséért – bár maguk az írók kissé ferde szemmel nézték Lucas popkulturális diadalmenetét, jobban szerették volna, ha az emberek inkább Ted Sturgeon és Isaac Asimov komoly alkotásaihoz kötik a műfajt, nem pedig George Lucashoz és az ő kis űroperájához. „Mi, akik a tudományos-fantasztikus területén dolgozunk, jóval többre törekszünk, mint holmi szombat délutáni durr-bele-bumm mesék – nyilatkozta Ben Bova író megvetően. – Többet vártam Lucastól.” A rendezőnek nem sok türelme volt az ilyesféle sznobériához. „Úgy érzem, a sci-fi mindig hajlamos volt a komolykodásra és a szenteskedésre – vágott vissza. – Pont ezt akartam nagy ívben elkerülni.”

299. oldal, 8 - Visszavágás, 1977-1979

Brian Jay Jones: George Lucas Galaxisokon innen és túl

Kapcsolódó szócikkek: Csillagok háborúja · George Lucas · Isaac Asimov · popkultúra · sci-fi
2 hozzászólás
Csabi >!

1974 májusában — majdnem nyolc hónappal a határidő lejárta után — Lucas végre befejezte a Csillagok háborúja első verzióját. 191 jelenetből és 33 ezer szóból állt, megtömve politikai eseményekkel és háttértörténetekkel, de már ebben a korai változatban is jól felismerhetők voltak a film egyes részletei. Főhőse egy Annikin Starkiller nevű ifjú, aki Jedi Bendunak tanul egy 71 éves tábornok, Luke Skywalker keze alatt. Van benne két droid komikus mellékszerepben, egy tömzsi és egy csillogó „Metropolisz-stílusú" robot, egyfajta utalásként Fritz Lang rendező 1927-es art deco filmjének mechanikus femme fatale-jára. Szerepel még benne egy „hatalmas, zöld bőrű szörny, orr helyett széles kopoltyúkkal", akit Han Solónak hívnak, egy bátor hercegnő, a 14 éves Leia, valamint néhány utalás „lézerkardokra" és vukikra, sőt egy „magas, komor külsejű tábornokra" — az egyébként csupán mellékszerepben felbukkanó —, Darth Vaderre. És már ekkor elhangzik az egyik szereplőtől egy „a Mások Ereje legyen veled” elköszönés. Lucas makacsul ragaszkodott a korábbi szinopszis kedvenc elemeihez: megtartotta a bunyót a kantinban, a hajszát az aszteroida-övezetben, a szöktetést a börtönből és a záró díjátadó ünnepséget. Ugyanakkor több ponttal nehezen boldogult: nem igazán tudta, mit is keres a Birodalom, és még mindig nyakig ült a szereplőkben és a helyszínekben, túl sok háttérsztorit kellett kezelnie. De legalább a végére ért.

199. oldal

Brian Jay Jones: George Lucas Galaxisokon innen és túl

Kapcsolódó szócikkek: 1974 · Csillagok háborúja · femme fatale · George Lucas · Han Solo · Leia Organa
Sastojci>!

A dzsava jármű óriási, tankszerű lánckerekeivel még a szomszédos Líbia kormányának érdeklődését is felkeltette, sőt felderítő gépeket küldtek át a határon, hogy meggyőződjenek róla, Lucas nem valamiféle újmódi katonai járművet fabrikál-e.

243. oldal, 7 - "Zavart érzek az Erőben", 1976-1977

Brian Jay Jones: George Lucas Galaxisokon innen és túl

Kapcsolódó szócikkek: katonai jármű · Líbia
Csabi >!

Ebben a változatban Luke-ot egy hologram-üzenet lendíti akcióba, amelyben fivére, Deak arra kéri, vigye el a Kiberkristályt súlyosan megsérült édesapjuknak, Starkillernek. Luke felbéreli Han Solót (aki immár „dús szakállú, de a maga érdes módján jóképű ifjonc" — nagyjából Coppola űrkalóz jelmezben) és segédpilótáját, Csubakkát („aki úgy fest, mint valami óriási, szürke fülesmaki"), hogy vigyék el őt a Felhővárosba, ahol fivérét fogságban tartják. Luke és Han kiszabadítják Deaket, megszöknek az üldözésükre indult Halálcsillag elől, majd Yavin felé veszik az irányt, ahol a Kiberkristály segítségével visszahozzák az életbe Starkillert. Luke támadást indít a Halálcsillag ellen — és bár végül nem ő adja le a végzetes lövést az űrállomás ellen, hősként tér vissza a Yavonra, hogy apja oldalán a forradalmárok élére álljon. Miután a folytatás jogai már Lucas zsebében voltak, egyáltalán nem csinált titkot belőle, hogy élni is kíván velük: a film záró felirata azt ígéri, hogy Starkiller és a családja hamarosan visszatér „a The Princess of Ondos (Az Ondos hercegnője) utáni veszélyes kutatásában". Lucas ifjú hercegnőjét a következő filmre tartogatta.

210. oldal

Brian Jay Jones: George Lucas Galaxisokon innen és túl

Sastojci>!

Sajnos a közelgő határidő miatti gyilkos tempó nyomot hagyott a speciális effektek minőségén és a vágáson is: Lucasnak egyre többször kellett rábólintania olyan effektekre az ILM-től, amelyek nem ütötték meg a szokásos szintet, miközben a vágószobában fogcsikorgatva figyelte a sarlakk-verem problémás akciójelenetének alakulását, amely az egész film legtöbb snittből összeálló része volt. A rendezőt különösen bosszantotta Boba Fett figurája. "Fogalmam sincs, hogy mi volt az oka, talán maga a felvétel, de Boba valahogy nem felelt meg George elvárásainak – mondta Dunham. Lucasnál végül betelt a pohár. Az időhiány miatt és mindenki legnagyobb csalódására, Boba Fett a filmtörténet egyik legérdektelenebb haláljelenetével távozott a történetből.
„Csak dobjuk a verembe” – mondta Lucas mélyet sóhajtva.

348. oldal, 9 - Sötétedő égbolt, 1979-1983

Brian Jay Jones: George Lucas Galaxisokon innen és túl

2 hozzászólás
verone>!

Még a fiatal Obi-Want alakító Ewan McGregor is „csalódásnak” és „laposnak” nevezte a későbbiekben az epizódot.

442. oldal, 11. fejezet - Digitális univerzum (Bookline, 2017)

Brian Jay Jones: George Lucas Galaxisokon innen és túl

Kapcsolódó szócikkek: Baljós árnyak · Ewan McGregor · Obi-Wan Kenobi
Sastojci>!

R2-D2 megtagadta a munkát.
Nem mintha a kis droid olyan csökönyös lett volna – pedig ezzel a vonásával sokmilliónyi rajongó szívébe lopta be magát szerte a világon. Inkább arról volt szó, hogy a Csillagok háborúja (Star Wars) első forgatási napján, 1976. március 22-én a tunéziai sivatagban R2-D2 egyszerűen bedöglött. Máris lemerült az akkumlátora.
De nem csak a kis R2-D2-val (Artu) volt probléma. A robotok többsége, amelyeket a stábtagok távirányítóval működtettek a kamera látómezején túl, különféle hibákkal küszködött. Néhányuk felborult, mások el sem indultak, és akadtak köztük olyanok, amelyeknél a sivatagi síkságról visszaverődő arab rádióadások megzavarták a vételt, így aztán vadul száguldoztak a homokban, vagy éppen egymásba rohantak. „A robotok tisztára bediliztek, összeütköztek, feldőltek, szanaszét törtek – mesélte Mark Hamill, a Luke Skywalkert alakító napbarnított, 24 éves színész. – Órákig tartott, mire újra beüzemelték őket.”

9. oldal, Előszó - A káosz határán, 1976. március

Brian Jay Jones: George Lucas Galaxisokon innen és túl

Kapcsolódó szócikkek: 1976 · Csillagok háborúja · Mark Hamill · R2-D2
verone>!

A Disney támogatását élvezve Steven Spielberg bejelentette, hogy hamarosan elkészül az ötödik Indiana Jones-film – és nem csupán Harrison Ford, de George Lucas is részt vesz maj Dr. Jones következő kalandjának megszületésében. „George vezető producerként dolgozik majd mellettem” – mondta Spielberg A barátságos óriás (The BFG) promóciója során, majd egy nem is titkolt oldalvágással a Disney felé megjegyezte: „Eszem ágában sincs Indiana Jones-filmet készíteni George Lucas nélkül. Kész agybaj lenne.” Nesze neked, Ébredő Erő!

515. oldal, 13. fejezet - Elengedés (Bookline, 2017)

Brian Jay Jones: George Lucas Galaxisokon innen és túl

Sastojci>!

1988-ban Lou Aronica, a nagy példányszámú könyvek részlegének vezetője a Bantam Books kiadónál írt egy levelet Lucasnak, amely félig üzleti ajánlat, félig rajongói levél volt. Aronica hallotta, ahogy a rendező a Csillagok háborúja folytatások ügyében hímez-hámoz, és úgy gondolta, gyalázat lenne, ha sosem derülne ki, mi történt Luke-kal, Hannal és Leiával A Jedi visszatér után, ezért azzal a javaslattal állt elő, hogy a Bantam kiadna egy regénysorozatot, amely ott veszi fel a történet fonalát, ahol Lucas abbahagyta. „Ez a sorozat túl fontos a tömegkultúrában ahhoz, hogy három film után véget érjen” – írta Aronica. Egy évbe telt, mire Lucas válaszolt a levelére, biztató, de távolról sem lelkes hangnemben: „A kutya sem venné meg” – vélte a rendező. Azért Aronica megkapta a licencjogot és a szerző áldását – persze néhány kikötés kíséretében. A regények kizárólag A Jedi visszatér után játszódhatnak – előzménytörténetekről szó sem lehetett, mivel Lucas magának akarta azt a szeletet a tortából –, egyetlen már létező karakter sem halhat meg, a halottak közül pedig egy sem hozható vissza. Aronica azonnal felfogadta a Hugo-díjas Timothy Zahnt – aki szintén komoly Csillagok háborújarajongó volt –, majd 1991-ben piacra dobta az első regény, A Birodalom örökösei (Heir to the Empire) címmel, ami pedig lassan, de biztosan egészen a New York Times bestseller-listájának az élére tornázta magát.

415. oldal, 11 - Üres villanás, 1983-1994

Brian Jay Jones: George Lucas Galaxisokon innen és túl

Kapcsolódó szócikkek: 1988 · Timothy Zahn
Szelén>!

Az 54 éves Kershner hórihorgas, kopasz férfi volt takarosan nyírt ősz szakállal; festő, hegedűművész és Zen buddhista volt egy személyben, akinek a szemében a filmkészítés az emberiség üdvét szolgálta. Komoly, de távolról sem borongós természetű volt, és szerette az embereket – talán ezért is értett olyan jól a karakterekhez.

295. oldal (Bookline Könyvek, 2017)

Brian Jay Jones: George Lucas Galaxisokon innen és túl