!

Birkás Endre magyar

Tudástár · 1 kapcsolódó alkotó

KatalógusnévBirkás Endre

Könyvei 10

Birkás Endre: Elfelejtett emberek
Birkás Endre: A kalap / „Mondd, még meddig kell élni?”
Birkás Endre: Ólmos eső
Birkás Endre: Vakvágány
Birkás Endre: Álmatlan nappalok
Birkás Endre: Kelepce
Birkás Endre: Kő és homok
Birkás Endre: Kopár ég
Birkás Endre: „Mondd, még meddig kell élni?”
Birkás Endre: Levelek Oroszországból

Kapcsolódó kiadói sorozatok: Magvető Zsebkönyvtár Magvető

Fordításai 10

Graham Greene: Merénylet
Pär Lagerkvist: A hóhér / A törpe / Barabás
Aldous Huxley: A lángész és az istennő
Réz Pál (szerk.): 24 izgalmas novella I–II.
Dupka György (szerk.): Borzalmak könyve
Veress István (szerk.): Borzalmak könyve
Géher István (szerk.): Ellenfelek
Graham Greene: Merénylet / Utazások nagynénémmel / A tiszteletbeli konzul
Pintér József (szerk.): Szerelmes levelek
Lontay László (szerk.): Mai svéd elbeszélők

Antológiák 5

Sík Csaba (szerk.): Körkép 73
Sík Csaba (szerk.): Körkép 77
Lukács László – Pomogáts Béla – Rónay László (szerk.): Öröktűz
Sík Csaba (szerk.): Fergeteg
Hajós Tibor – Sz. Fuhrmann Jolán (szerk.): Nők évkönyve 1979

Népszerű idézetek

Ezüst P>!

– Mi az, hogy Leningrádban? – kérdezte Antal fagyosan. A többiek megdöbbenve néztek rá, nem tudták, mire akar kilyukadni, miért nem tartja be a játékszabályokat? De Kormos hamarosan rájött. Nem volt nehéz.
– Bocsánat, gárdakapitány uram – mondta, s bocsánatkérően széttárta karját. – Persze, Szentpétervárt akartam mondani, Isten engem úgy segéljen – folytatta, és az égre emelte tekintetét. – Atyuskám, cárom, remélem, nem hallottad szörnyű nyelvbotlásomat. Ebből is látszik, hová süllyed az ember ebben a vörös pokolban.

56. oldal

szeder>!

S hogy is volt utána? Zsuzsi újra nagy izgalomban volt. Már ágyban feküdt, levetkőzve, s bújta az útikönyveit, készült a másnapra, s beszámolt róla, milyen csodálatos élmények várnak rájuk. Ő is levetkőzött, aztán nyugodtan kivette Zsuzsi kezéből a könyvet, és eloltotta a villanyt. Nem mintha a világosság zavarta volna szeretkezés közben, egyáltalában nem, de attól tartott, hogy miközben öleli Zsuzsit, fogja magát, és felszedi az ágy mellől a Baedekert, s nyugodtan, mintha mi sem történne vele, olvas tovább.

"Mondd, még meddig kell élni?", 168-169. oldal

szeder>!

Ha ilyenkor beszállt, belépett a páternoszterbe – belépni-kilépni különösen gyűlölt –, olyan érzés fogta el, hogy valami kényszerképzet folytán képtelen lesz kiszállni, s kering fel-le, míg este, amikor készülnek leállítani a szerkezetet, valaki ki nem ráncigálja majd a fülkéből, hogy aztán rögtön hívják is a mentőket, és elvitessék a Lipótmezőre.

"Mondd, még meddig kell élni?", 148. oldal

szeder>!

… Az elkövetkezett művelet talán három percig sem tartott. Utána Lemi zavarban volt, iszonyú zavarban, mert alapjában véve ő is, mint a férfiak többsége, szemérmes természetű volt. Miközben szedte rendbe ruháját, lesimította haját – arra sem jutott ideje, hogy levetkőzzék –, úgy érezte, illik most azért valamit mondania. Ezt hebegte:
– Ne haragudjék, kérem… Nem tehetek róla… A vérem, ez a ronda vérem.
Mit mondhat ilyenkor egy férfi. Különösen, ha író…

"Mondd, még meddig kell élni?", 190. oldal

szeder>!

– Na, akkor szervusz, öreg fiú – nyújtotta Lemi kezét búcsúzásra, aztán zavaros tekintettel hirtelen rám meredt, megfogta a zakóm hajtókáját, egészen közel lépett hozzám, s úgy suttogta-lihegte az arcomba:
– Mondd, még meddig kell élni?

"Mondd, még meddig kell élni?", 226. oldal

szeder>!

Mindig gyűlölte azokat a nőket, akik reggelig maradtak. Utált nővel aludni ágyban, vele ébredni. De Gizi kint lakott Pesterzsébeten, meg szabadnapos is volt, a kórházba se küldhette.

A kalap, 59. oldal

szeder>!

Öt éve, miután elvált Maritól, aki, mialatt ő Recsken üdült, eladta a Lantvirágok-at meg egyebet is, megint megnősült. Új felesége orvosnő volt. De nem olyan igazi, hanem fiziológus vagy mi. Kutat, laboratóriumban dolgozik, cikkeket ír. De nem költöztek össze, volt Annának, az új asszonynak is egy jó kis lakása. Kár lett volna bármelyiket is feladni. Meg nem is szívesen enged be többé tartós jelleggel asszonyt a lakásába. Nők ne kerüljenek többé a könyvei közelébe.

A kalap, 61. oldal

szeder>!

Tulajdonképpen két dolog van a férfi életében, ami titokban majdnem valamennyit foglalkoztatja. Az egyik, hogy nők tartsák el; a másik, kiugrani a megfelelő pillanatban egy ötödik emeleti lakás ablakából.

A kalap, 94. oldal