!

Bedő Viktória

KatalógusnévBedő Viktória

Könyvei 1

Bedő Viktória – Darvas István – Fináli Gábor – Fritz Zsuzsa – Toronyi Zsuzsanna – Verő Tamás: Az Atyák tanításai

Népszerű idézetek

Ezüst P>!

Végső soron csak az számít majd, amit másokért tettünk, ez marad meg belőlünk, semmi egyéb.

111. oldal

Ezüst P>!

Sok minden helyettesíthető és pótolható az életben, csak az elmulasztott percek és napok nem. Mulandó és az elmúlást felfogó, időben gondolkodó lényként az embernek a legdrágább kincse az ideje. Az ember mindent fel tud halmozni, csak az ideje fogy szüntelen. Ezért volt fontos az egyiptomi rabszolgaságból való szabadulás, mert csak a szabad ember ura az idejének.

51. oldal

Kapcsolódó szócikkek: idő
Ezüst P>!

Ne nézz le senkit, és ne tarts lehetetlennek semmit, mert nincs ember, akinek ne jönne el az ideje, és nincs dolog, ami valahol ne lenne helyénvaló.

68. oldal

Ezüst P>!

A Tóra hisz abban, hogy a mások iránti bizalom és a jó szándék, mint egy izomcsoport, gyakorlással karbantartható, erősíthető, hogy ha mások érdekében, tapintatból úgy csinálunk, mintha kedves emberek volnánk, előbb-utóbb valamelyest tényleg azokká válunk.

28. oldal

>!

A kapitalizmus logikája behatol a kapcsolatainkba, minden gesztuson ott lóg a képzeletbeli árcédula, és az emberek közötti viszonyok is észrevétlenül áruvá lesznek. Ezt kell felszámolnunk legalább önmagunkban, ha valóban önzetlen gesztusokat szeretnénk tenni.

14. oldal (Bedő Viktória kommentárja)

>!

Egy híres talmudi történetben egy betérő megkeresi Sammajt, és megéri, hogy téritse be a zsidóságba annyi idő alatt, amíg egy lábon meg tud állni. Sammaj mérgesen elzavarja azzal, hogy ez képtelen kérés. Ugyanez a betérő elmegy Hillelhez is, aki elfogadja a kihívást, és azt mondja: „Ne tedd felebarátoddal, ami a magad számára is utálatos; minden más kommentár. Most menj és tanuld meg a kommentárt.”

24. oldal

Ezüst P>!

Hillel az életét kockáztatta azért, hogy tanulhasson. Ezért is gondolta halálos bűnnek, ha valaki nem tanult, intellektuális halálnak, ha elapad a tudásszomj.

24. oldal

Ezüst P>!

A kereszténységgel ellentétben a rabbinikus judaizmus nem azt a megszentelt életet dicsőíti, amelyben az egyén feloldódik mások szolgálatában. A saját érdekeink védelmén keresztül kell megtanulnunk másokat segíteni, és ezt az egyensúlyt roppant nehéz megtalálnunk és megőriznünk.

26. oldal

>!

Az állatok feláldozása helyett Isten azt igényli tőlünk, hogy saját magunkból adjunk oda valamit, és így a szív szolgálata nemcsak személyesebb aktusa a felfelé törekvésnek, hanem egyben bátrabb gesztus is. Az az ima, amely valóban minden erejével Istenre irányul, ahogy a zsidó hagyomány tanácsolja, önmagunk megnyitását jelenti, és így egyfajta sérülékenység kockázatát is, amelyet muszáj felvállalnunk. Nem véletlen, hogy a rabbik szerint az ima több és súlyosabb bűnre nyerhet feloldozást, mint az állatáldozatok egykor a Szentélyben.

13-14. oldal (Bedő Viktória kommentárja)

>!

Ő (Hillel) mondta ezt is: „Aki hírnévre vágyik, elveszti nevét, aki nem tesz hozzá, veszít belőle. Aki nem tanul, halált érdemel, de aki a koronát eszközként használja, elvész.”

24. oldal (1.13)