!

Bárdos Katalin

KatalógusnévBárdos Katalin

Könyvei 2

Balogh Klára – Bárdos Katalin – Békési Tímea – Hardy Júlia – Koltai Mária – Korbuly Ágnes – Tóth Borbála: Transzgenerációs történetek
Bárdos Katalin: Múlt és jövő határán

Szerkesztései 4

Virág Teréz – Bárdos Katalin – Kardos Péter (szerk.): Mély kútba tekinték
Bárdos Katalin – Erős Ferenc – Kardos Péter (szerk.): …aki nyomot hagyott
Bárdos Katalin – Heller Mária – Vörös Kata (szerk.): A holokauszt nemzedékei
Bárdos Katalin – Kardos Péter (szerk.): Diszkrimináció és üldöztetés

Népszerű idézetek

Noémi_Zsófi_Tóvári>!

Pszichológiai alaptétel, hogy a kapcsolatainkban létezünk, s a bennünket körülvevő rendszerek mélyen befolyásolják működésünk, lehetőségeink korlátait, határait, szabályait, még az érzelmi életünk megnyilvánulásait is.

8. oldal

konyvkritika>!

Semmi nincs lelkileg erőteljesebb hatással a gyermekre, mint a szülők meg nem élt élete.

(Carl Gustav Jung)

Kapcsolódó szócikkek: Carl Gustav Jung
Noémi_Zsófi_Tóvári>!

Helm Stierlin német családterapeuta a családi delegáció fogalmával írta le ezt a jelenséget, amikor a családban a szülők, tekintélyszemélyek, kötődési figurák kijelülnek a gyemek számára egy olyan életutat, olyan célt, teljesítményt, küldetést, ami nekik nem sikerült, pedig vágyakoztak rá. Carl Gustav Jung ezt egy mondatban így summázta: „Semmi nincs lelkileg erőteljesebb hatással a gyemekre, mint a szülők meg nem élt élete.”

15-16. oldal

Catherinne >!

Nagy bonyodalom a lojalitás körül, ha egy gyermeknek választania kell például egy ádáz, ellenséges válás idején apja és anyja között. A lojalitás mindkét szülőhöz nagy erővel fűz, ha az egyiket letiltják a családban, a gyermek lelkében hasadás keletkezik, amely mélyreható, sokszor az önpusztításig sodró következményekkel járhat. A meghasadt lojalitás gyarkan mutatható ki a serdülőkori öngyilkosságok hátterében.

19. oldal

Catherinne >!

Minden családban az ősök panoptikumában és az élő vagy töredékesen fellelhető generációs emlékezetben is felbukkannak értékes, tehetséges, kitartó, szorgalmas, szerető és jó emberek, családtagok, akik az áldás és az értékek forrásai lehetnek a leszármazottak számára. Legyünk erre kíváncsiak, nyitottak, és merjük tisztázni a velük való viszonyunkat. Nagy segítséget nyújthatnak saját egyéniségünk, egyedi és megismételhetetlen létezésünk és családi örökségeink összehangolásában.

31. oldal

Catherinne >!

A családi gyászfolyamatnak éppúgy megvannak a szakaszai, mint az egyéninek, és köcsönhatásban vannak egymással.

49. oldal

Catherinne >!

A terápia célja azoknak az egymástól távol lévő tartalmaknak a tudatosítása, amelyek az elfojtás révén a tudattalanba szorultak. Az ilyen elfojtások az én védelmét szolgálják, de jelenlétüket neurotikus tünetek jelzik.

97. oldal

Hajador>!

A tünetek nemcsak a személy élettapasztalataiból származtathatók, hanem valaki más, például felmenői lelki konfliktusaiból, traumáiból vagy titkaiból is. A másod-, harmadgenerációs túlélők pszichés problémáját szüleik elszenvedett traumája okozhatja azáltal, hogy az mintegy átsugárzik a következő generációra, és úgynevezett fantomként kísért.

124. oldal

Hajador>!

Ahogy Anna mesél, egyértelműen kibontakozik parentifikált helyzete, ami azt mutatja egy családban, hogy a gyereknek a szülője szülőjévé kell válnia. Ez nagyon gyakori szenvedélybeteg családban nevelkedő gyerekeknél, de más, rendellenesen működő családokban is előfordul. Ilyenkor, ahogy elindulunk visszafelé az időben, azt látjuk a családtörténetükben, hogy ez a minta már generációk óta adódik tovább egészen addig, amíg valaki meg nem akasztja a folyamatot.

132-133. oldal

Hajador>!

Szenvedélybeteg családok gyerekeinél nagyon gyakori a sérült, csökkent önértékelés, amely hiányokat mutat például a tudatosság, az önmagunkért való felelősségvállalás, az asszertivitás vagy az integritás területén.

136. oldal