!

Avilai Szent Teréz spanyol

Saint Teresa of Ávila

1515. március 15. (Ávila, Spanyolország) – 1582. szeptember 24. (Alba de Tormes, Salamanca, Spanyolország)

Tudástár · 33 kapcsolódó alkotó · 9 kapcsolódó könyv

Teljes névTeresa Sánchez de Cepeda y Ahumada
KatalógusnévTeréz, Avilai Szent
Nem
Életrajz

Könyvei 12

Avilai Szent Teréz: A belső várkastély
Avilai Szent Teréz: A tökéletesség útja
Avilai Szent Teréz: Önéletrajz
Avilai Szent Teréz: A tökéletesség útja / A belső várkastély
Avilai Szent Teréz: Versek / A lélek kiáltásai Istenhez
Avilai Szent Teréz: Levelek I-II.
Avilai Szent Teréz: Az imáról
Avilai Szent Teréz: Lelki tanácsok
Avilai Szent Teréz: Jézusról nevezett Szent Terézia élete
Avilai Szent Teréz: Az alapítások könyve

Kapcsolódó kiadói sorozatok: A Kármel látóhatára Sarutlan Kármelita Nővérek · Eötvös Klasszikusok Eötvös

Antológiák 6

Lator László (szerk.): A világirodalom legszebb versei
Fükő Dezső (szerk.): Templomablak
Baranyi Ferenc (szerk.): Édes bánat
András László (szerk.): Spanyol költők antológiája
Erdő Zsuzsa (szerk.): Lelkem áldott vendége
Charles E. Moore (szerk.): Following the Call

Róla szóló könyvek 18

Csányi Vilmos: A tökéletesség illata
Péter Katalin: Hitújítók és hitvédők
Puskely Mária: Avilai Teréz
Jean Abiven: Látogasd meg önmagad!
Pályi András: Éltem
Ruth Burrows: A belső várkastély felfedezése
Érted születtem
Csuti-Mátyás Zsófia (szerk.): Tiszták, hősök, szentek 7.
Bernhard Langenstein: Ne félj, ne aggódj
Bocsa József: A szentektől tanulni

Kiemelt alkotóértékelések

mandris>!

Avilai Szent Teréz

Ma ünnepeljük Avilai Szent Terézt, és ez adja az apropóját annak, hogy alkotóértékelést írjak róla, annak ellenére, hogy egyébként szinte el is felejtettem, hogy van ilyen funkció, ráadásul Teréznek nem is az írás volt az elsődleges hivatása.
Már a Belső várkastély olvasásakor nagy rajongójává váltam a Katolikus Egyház első női egyháztanítójának, egyik legnagyobb misztikusának, rendalapítójának és egyik legnépszerűbb és legismertebb szentjének, a katolikus toplisták visszatérő szereplőjének.
Ahogy a fociról sem egy általános iskolák közötti bajnokság selejtező körei alapján próbálunk képet alkotni, hanem inkább valamelyik erősebb bajnokság, sőt, a BL alapján, úgy a hiteles keresztény-képet is érdemes a szentek élete alapján felépíteni. Vonatkozik ez ránk, hívő emberekre is, ugyanis azzal az üdvös hatással bír majd ez, hogy alázatot tanulunk. Mert hol vagyunk mi például Avilai Szent Terézhez képest.
Legfontosabb művei az önéletrajza, a Belső várkastély és az A tökéletesség útja nem csak a szemlélődő imádságba vezetik be az olvasót, hanem nagyon jól bemutatják a szentet magát is. És hogy milyen volt Szent Teréz? Megdöbbentően gyakorlatias, tele rengeteg jótanáccsal mindennel kapcsolatban. Mondjuk, valószínűleg szüksége is lehetett erre a gyakorlatiasságra és talpraesettségre a rengeteg zárdaalapítás során.
Mindvégig alázatos, pedig ha valaki messzire jutott a Krisztus-követésben, akkor ő bizonyosan. Mégis lépten-nyomon hangsúlyozza saját bűnösségét, mint ahogy egyébként azt is, mennyire nem előbbre való az az út, amelyen ő jár, és hogy attól, hogy rendszeresen esel elragadtatásba, még leszel szíves ugyanúgy teljesíteni mindennapi kötelességeidet, különben semmit nem ér az egész.
Mindvégig engedelmes, pedig nem lehetett könnyű betartani azt a rengeteg tiltást: például az elmélkedéstől is eltiltották látomásai miatt, amelyekben a gonosz ténykedését gyanították. Ő mégis mindvégig hangsúlyozza, hogy ha bizonytalan vagy abban, kinek van igaza, a legbiztosabb út, ha engedelmes vagy elöljáróidnak.
Érdemes sokat olvasni Szent Teréztől, mert bár az önbecsülésünket valahová nagyon mélyre szállítja le, mégis feltöltekezünk és felvérteződünk, ha őt olvassuk. Amilyen gyarló emberek vagyunk, az sem árt meg, ha egy-egy művét (annak részleteit) újra és újra elolvassuk.


Népszerű idézetek

Annamarie P>!

Legyetek türelemmel, mert nem fogom tudni máshogy megértetni veletek az imádság egyes belső dolgait úgy„ ahogy én megértettem, hanem csak így, és még így is az Úr segítsen, hogy képes legyek kifejezni valamit . Mert nagyon nehéz az, amit meg szeretnék értetni , ha hiányzik hozzá a tapasztalat.

64. oldal

Timár_Krisztina I>!

De milyen csodálatos dolog, hogy Aki ezer világot betöltene, ilyen kis helyre [mint a lélek] zárkózzék be! […] Minthogy Úr, Magával hozza a szabadságot, s minthogy szeret minket, a mi mértékünkhöz igazodik. Amikor egy lélek hozzákezd [az Istennel való találkozás folyamatához], Ő avégett, hogy meg ne zavarodjék látván, milyen kicsi és mégis milyen nagy dolgot hordoz magában, nem mutatja meg Magát mindaddig, amíg a lélek lassanként ki nem tágul, annak megfelelően, ahogy Ő szükségesnek látja ahhoz, hogy beleköltözzék. Ezért mondom, hogy Magával hozza a szabadságot, mert hatalmában áll megnagyobbítani ezt a palotát.

194-195. oldal (Sarutlan Kármelita Nővérek / Jel, 2014)

Kapcsolódó szócikkek: Isten · lélek
Timár_Krisztina I>!

És ha netán valami elsietett rossz szó elhangzana, azonnal orvosolják; s ha nem, és azt látják, hogy a baj előrehaladt, nagyon imádkozzanak. És ha bármi ilyen dolog tartós, akár pártoskodás, akár nagyravágyás, akár sértődékenység (amikor ezt írom, szinte megfagy bennem a vér, mint mondani szokás, mert látom, hogy ez a legfőbb baj a kolostorokban), tartsák magukat elveszettnek; tudják meg, hogy kiűzték az Urat a házból. Kiáltsanak Ő Felségéhez; igyekezzenek orvosolni a bajt; mert ha a gyakori gyónás és áldozás nem segít, féljenek, hogy Júdás van közöttük.
Az elöljárónő nagyon ügyeljen rá, az Isten szerelméért, hogy gyorsan útját állja ennek a bajnak, és ha a szeretet nem elég, akkor súlyos büntetéssel. Ha valaki intrikál, igyekezzenek másik kolostorba küldeni, mert Isten majd kipótolja, amivel útra küldik.

90-91. oldal (Sarutlan Kármelita Nővérek / Jel, 2014)

1 hozzászólás
Szelén>!

Azt akarom mondani: aki nem tökéletes, annak nagyobb bátorságra van szüksége ahhoz, hogy a tökéletesség útjára lépjen, mint ahhoz, hogy gyorsan mártírhalált haljon. A tökéletességet ugyanis nem lehet gyorsan elérni, hacsak az Úr különleges kiváltságként meg nem akarja adni ezt a kegyelmet. A világ azonban, ha azt látja, hogy valaki belekezd, mindjárt azt akarja, hogy tökéletes legyen, és ezer nyelv adja tudtára minden egyes hibáját, amely talán éppen hogy erény benne, és csak aki elítéli őt, az gyakorolja bűnként, és ezért ítéli el másban. Nem szabad sem ennie, sem aludnia, sem – mint mondják – levegőt vennie, s minél többre tartják, annál inkább elfelejtik, hogy még testben él. Akármilyen tökéletes legyen is a lélek, még a földön él, és alá van vetve a földi nyomorúságnak, még ha lábával tiporja is a földet. S ezért mondom, hogy nagy bátorság kell hozzá, hiszen a szegény lélek még el sem kezdett járni, s már azt kívánják tőle, hogy repüljön: még le sem győzte a szenvedélyeket, s már azt akarják, hogy a nagy kísértésekben is úgy állja meg a helyét, ahogy a szentekről olvassák, hogy megállták, miután megerősödtek a kegyelemben.

387. oldal

Timár_Krisztina I>!

Mert ha a gonosz szellem olyan lelket lát, amely neki ártani, másoknak pedig használni tudna, mindent megtesz érte, hogy soha fel ne keljen.

252. oldal (Sarutlan Kármelita Nővérek / Jel, 2014)

Szelén>!

Ne gondoljátok, nővéreim, hogy ha nem jártok a világiak kedvében, nem lesz mit ennetek. Biztosítlak, hogy lesz. Sőt inkább soha se próbáljátok meg emberi okosságra alapítani megélhetésteket, mert akkor éhen haltok, s ebben az esetben én azt mondanám, hogy úgy kell nektek. Szegezzétek szemeteket a ti Jegyesetekre: az Ő dolga, hogy titeket ellásson. Ha Ő meg lesz elégedve veletek, akkor azok fognak nektek kénytelen-kelletlen enni adni, akik legkevésbé voltak irányotokban jóindulattal. Hiszen ezt különben már is tapasztaltátok. Ha pedig mindezt megteszitek és mégis éhen találtok halni, akkor én azt mondom: ó mily boldogok a Szent-József kolostor kármelita nővérei!

A tökéletesség útja II.1

Szelén>!

[…] egyesek, akik ha nem működtetik folyamatosan az értelmüket és nem éreznek folyton áhítatot, már azt gondolják, hogy minden elveszett, mintha bizony saját munkájuk révén érdemelnének ki annyi jót. Nem azt mondom, hogy ne igyekezzenek, és ne ügyeljenek magukra Isten színe előtt, hanem hogy még akkor se essenek kétségbe, ha egy jó gondolatuk sincs, mint másutt mondtam. Haszontalan szolgák vagyunk, mit is képzelnénk magunkról?

284. oldal

Dominicana>!

Szeretnék mindenkit rábeszélni arra, hogy tisztelje ezt a dicső szentet [Szent Józsefet], mert tudom, hogy mily sok jót tud számunkra Istennél kieszközölni. Nem ismertem még embert, aki ha igazán tisztelte őt és különösebben szolgált neki, ne haladt volna nagyon előre az erények útján; mert rendkívül jó hatással van azokra a lelkekre, akik neki ajánlják magukat. Azt hiszem, már jó néhány esztendeje, hogy az ő ünnepén mindig kérek tőle valami különöset és még mindig megkaptam. Ha olykor kérésemet talán kissé ügyetlenül adom elő, ő oly egyenesre igazítja, hogy még sokkal nagyobb hasznomra válik. […] Én csak arra kérek mindenkit, az Isten szerelméért próbálja meg, ha nem hiszi, s tapasztalni fogja, mennyire jó dolog az, ha az ember ennek a dicső pátriárkának ajánlja magát és tiszteli őt. A belső ima embereinek azonban különösen kellene hozzá ragaszkodniuk. Mert ki volna képes az angyalok királynéjáról elmélkedni, s életének azon eseményeire gondolni, amelyek folyamán annyi veszedelmet élt át a kisded Jézussal, a nélkül, hogy hálás ne volna Szent Józsefnek azért, hogy ezen nehéz körülmények között gondjukat viselté. Ha valaki nem talál olyan lelki vezetőt, aki belső imára tudná őt oktatni, fogadja tanítójául ezt a dicső szentet, s nem fogja eltéveszteni az utat.

6. fejezet

>!

Úgy értem, hogy titokban tegyük, mert ez a beszédmód nincs már divatban. Hiszen még a templomi szónokok is igyekeznek úgy beszélni, hogy senkit meg ne bántsanak. Elhiszem, hogy jó a szándékuk, s bizonyára a tettük is az: csakhogy ilyen beszédre kevesen fognak megjavulni. Vajon mi az oka annak, hogy oly kevés nyilvános bűnben élő ember tér meg a szentbeszédek hallatára? Tudja mit gondolok én? Azért, mert a szónokok túlságosan okosak. Nem veszi el az eszüket az Isten iránti szeretetnek tüze, mint tette az apostoloknál, s így a beszédük nem igen gyújt. Nem mondom, hogy úgy lángoljanak, mint az apostolok, de azért többet szeretnék bennük ebből a tűzből látni. Tudja Kegyelmed, hogy mit kell nagyon fontosnak tartani? Azt, hogy az ember utálja az életet, és semmit se adjon arra, vajon megbecsülik-e, vagy sem. Ha arról volt szó, hogy kinyilvánítsanak valami igazságot, s helyt álljanak érte Isten dicsőségéért, az apostoloknak mindegy volt, vajon elvesztenek-e mindent, vagy pedig megnyernek-e mindent. Mert aki igazán mindent kész kockára tenni Istenért, az egyiket épp oly közömbösen veszi, mint a másikat. Nem mondom, hogy én is ilyen vagyok, de szeretnék ilyen lenni.

Kapcsolódó szócikkek: szentbeszéd
4 hozzászólás
Szelén>!

Ha Ő Felsége fel akar emelni minket belső szobájába és titkaiba, menjünk jó szívvel; de ha nem, szolgáljunk az alacsony hivatalokban, és ne akarjunk a legjobb helyre ülni, mint már mondtam. Isten nagyobb gondot visel önmagunknál, és tudja, hogy kinek-kinek mire van szüksége.

284. oldal