!

Alexander Giese

KatalógusnévGiese, Alexander

Könyvei 2

Alexander Giese: Szabadkőművesek
Alexander Giese: Marcus Aurelius

Népszerű idézetek

Daniella78>!

Rossz-e valami azért, mert ellenem s az életem ellen tör?

70. oldal

Daniella78>!

Csak az derűs, aki nem fél, csak az lehet vidám, az nevethet. Az istenek derűt ajándékozhatnak nekünk, én azonban sosem voltam kész arra, hogy egy derűs isten ajándékait elfogadjam (vagy csak nagyon ritkán).

296. oldallal

Ottilia P>!

A szabadkőműves-munka szimbóluma: a csiszolatlan kőből csiszolt kő lesz, azaz az ember a közösség segítségével dolgozik saját jellemén.

136. oldal (Libri, 2013)

András_a_László>!

Övé a hatalom, úgy bánhat velem, ahogy akar. Elnémíthat száműzhet és börtönbe vethet. Megölhet.
De arra nem kényszeríthet, hogy bármit akaratom ellenére tegyek. Már nem. Nem parancsolhat rám, hogy hazudjak. Nem hagyom többé, hogy bárki visszaéljen velem.

311. oldal

András_a_László>!

De hát barát-e?
Most látom már, micsoda: boldogtalan, szorongó, megzavarodott ember. Fél az életében bekövetkező változástól… De ha elfelejtette is, hogy a barátom, én nem felejtettem el, hogy a barátja vagyok. Beteg vagyok, fáradt. Megzavarodva nem vagyok mégsem, nem félek a változástól.

184. oldal

András_a_László>!

Sempronius jócskán elkáromkodta magát, a semmittevőkre és szóbűvészekre és karriervadászokra, akik egy ideje itt feltűntek. Szolgálnak egy darabig, aztán elpályáznak. Ő, aki paraszti családból származik, tizenöt évet várt, hogy százados legyen. Úgy látja, a nemesi ifjoncok katonai karrierje inkább teher a hadseregnek, nem segítség. Idősebb tisztektől gyakran hallottam ilyesmit.

194. oldal

András_a_László>!

De hát nincs-e lába a császárnak is? S nem azért van-e lába, hogy járjon vele?
Antoninus figyelmeztetett erre: járjak gyalog a szenátus üléseire – megfogadtam a tanácsát, sosem mentem lóháton. Más lennék-e én magam, mint a patres? Nem csupán a sors és az elrendelés tett épp engem elsővé közöttük? Miért éreztem volna magam fölénnyel velük szemben? Mindig felálltam, valahányszor az elnök megnyitotta az ülést; állva tartottam beszédeimet; mint a többi szenátor, megköszöntem, ha cselekedeteimet vagy szavaimat idézték.

211. oldal

Ottilia P>!

Az osztrák rítus első fokán az úgynevezett első felügyelő a tiszteletre méltó mesternek arra a kérdésére, hogy mi a szabadkőműves-munka célja, azt feleli, hogy „a szellem megvilágosítása és a szív megnyitása minden szép, jó és igaz iránt”. Bár nem ismerjük a jó mindenre kiterjedő meghatározását, nem tudjuk, hogy lényegében mi az igazság, és a szépség fogalmát sem tudjuk meghatározni, mégis véleményt tudunk alkotni arról, hogy egy kimondott, megtett vagy elmulasztott dolog megfelel-e a bennünk alapjában meglévő „szép, igaz és jó” szellemének."

173. oldal

Ottilia P>!

Fontos szerepet töltöttek be azok, akiket a betiltás éveiben külföldön avattak szabadkőművessé. Példának okáért Párizsban, a Martinovics páholyban, amelyet az 1956-os forradalom emigránsai ott újraalapítottak, és amely túl azon, hogy az Európában élő magyar emigránsok egyik szellemi központja volt, szerepet játszott a Magyarországi Symbolikus Nasgypáholy felélesztésében is. De más külföldi páholyokban is avattak magyar testvéreket, mint ahogy a Martonovics sem egyetlen magyar páholyként működött ezekben az évtizedekben: a Sao Paulo-i Resurrectio, a Buenos Aires-i Kossuth, a torontói Gerő Andor, a montreáli Unitas, majd 1982-től a bécsi Helikon páholyban is magyar nyelven dolgozhattak a testrvérek., Ennek azért is volt igen nagy jelentősége, mert ezáltal is őrződött a magyar nyelvű szertartásszöveg, valamint a szabakőművesnyelv."

158. oldal

Ottilia P>!

Bécsben inasavatások is történtek, amire szervezett módon, olykor buszokkal utaztak ki a magyarországi jelentkezők, ekkor csatlakozott például a szabadkőművességhez a már említett Hatvany bárón kívül Karinthy Frigyes és Márai Sándor is.

149. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Karinthy Frigyes · Márai Sándor