Mielőtt ​elsötétül 9 csillagozás

Závada Pál: Mielőtt elsötétül

Mert laticel volt szinte mindenütt, s a korabeli alternatív divat szerint kötelezően a földön, esetleg a galérián. És az egyen-könyvespolcok, az asztallapok a műszaki rajzolói baklábakon, a kirajzszögezett plakátok és fotók meg a haverok festményei a piszkos falakon, aztán azok a feltört, odvas csempefalak a fürdőszobákban, a vízköves, szappan-koszmós kádak és kagylók, a nyílt lángra lobbanó, régi vízmelegítők, az elkoszolódott konyhák, a feketére égett edények! Akkor a teakultusz (kivált, ha fémdobozos Earl Grey is előfordult már), az ezerféle fűszer, az, hogy borból csak vöröset, töményből vodkát, aztán a cigarettasodrás szertartása, a folyton szóló lemezjátszó, az étkezéstől a gépelésig az ágyon zajló élet, továbbá a bugyiban-mászkálás, a térdig érő, ki-kigombolódó ingek… Másvalaki pedig stencilezett szamizdatot olvas, vagy dossziéból gépelt szöveget. Úgy jönnek-mennek, hogy nem is üdvözlik egymást, a vendéggel nemigen törődik senki, néha ki se derül szinte, hogy kik a háziak.

Eredeti megjelenés éve: 1996

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Élő irodalom Jelenkor

Jelenkor, Pécs, 1996

fióka >!
Závada Pál: Mielőtt elsötétül

Ez pontosan olyan volt, mint amikor összetalálkozom egy vadidegennel egy kocsmában, gyónhatnékja van, kiszemel magának és mond. Idősíkok, emberek, történések, különböző szerelmi bonyodalmak között ugrándozik, az ő életében, ami számára tökéletesen érthető, teljes biztonsággal el tud igazodni benne, gondolatra gondolat felel, emlékre emlék. De ez nem megosztható. És hiába mondja nekem 2-3 órán keresztül, az elmondható és érzékeltethető mennyisége olyan csekély, hogy a darabokból és az egy idő után valahogyan felismerhetően és megjegyezhetően ismétlődő szereplőkből és ide-oda csatolható emlékfoszlányokból, amik nagy része az elbeszélő maga, számomra soha nem fog egybefüggő, értelmezhető és megérthető történet kialakulni. Nem és nem. Hiába mondhatom el a végére, hogy valahogy sikerült ebben a szerelmi sirámban elkülöníteni a szereplők nagy részét, a történet lényegét Závada megtartotta magának. Mint ilyen, számomra értékelhetetlen. Elolvastam, rendben, a szerelem fáj, fontos szereplői tűnnek el életünknek az idők során és/de ez nagyon gyenge lett. Csalódás volt, mert nagyon szeretem Závadát. Az a tudat viszont mégis megnyugtató, hogy senki nem ír kizárólag remekeket.

Závada Pál: Mielőtt elsötétül

Az az álom… így leírva… brrrrrr…. Hömpölygő, sötétség, ami lassan ránk borul, és mindent elnyel. És még a rendszerváltás sem sikerült, már ezt is tudjuk. Kénytelen leszek újra elolvasni, hogy pontosan össze tudjam rakni. Az eltűnőket és a maradókat. Ha sikerül. Olyan szép mondatok hömpölyögnek.

Kek P>!

Kiválaszt csupán az ember néha valakit, akinek beszél, akkor is, ha nincs ott, akinek ott is folytathatja, ahol fél éve abbahagyta.

215. oldal (Az eltűntek meghatározása)

Kek P>!

kivívta, hogy maga lehet, s a zavartalan egyedüllét igenis a teljesség záloga

Kek P>!

Áll a villamoson. Az olyan lassan halad, mintha ünnepélyesen. Nehogy leboruljon a sínekről a mélybe.

234. oldal (Ide vezet)

Kapcsolódó szócikkek: villamos
Kek P>!

De ha nő lennél, szúrhattad volna közbe, már eleve félre kell ugranod, természetesen szemlesütve, habár lehet, hogy a tekintet elrejtését csak délebbre követelik meg tőlünk.

Kek P>!

Ó, ne félj, az élet hamar megtanít a nyelvre, szóltál volna közbe, bámulatos, hogy az ember miféle közlésekre válik képessé szükség esetén!

Kek P>!

azon elmélkedsz, hogy a házak tetején száraz füvek lengedeznek, mint csecsemőelefánt hátán a szőr

49. oldal (A Kirov utcai tálcás)

Kapcsolódó szócikkek: ház
andianhu>!

Kérdés persze, mondja tétován Andor, hogy az tényleg titok-e. Annak rémlik, aztán egyszer elszántan belenézel, és ráismersz, jól tudtad eddig is. De azért egyszer érdemes megnézni, és arról beszélni is lehet, legalább egyszer, mert túl sok az, amiről nem beszélünk soha.

Loc 1834

andianhu>!

…és tudni véltem a dolgok helyiértékét, és reméltem, hogy nem felejtem el soha, és tudtam, hogy most egyedül kell lennem, és ez jó, hogy nem adnám oda semmiért azt, amit átélek éppen, és ha ezt, akkor ezt, ha itt, akkor itt.

Loc 1008

andianhu>!

Ááálye, cáfolja a, most már tudom, Erka néni nevű dzsörzéruhás legyintve, nyi je to száj- és körömfájás, lyebo rádjov vravev, mondja a rádióra hivatkozva, zse románi behurcovalyi meszo, a zse je voljaka ismeretlen nyavalya.

Loc 804