Bor ​és tövisek Tokaj-Hegyalján 2 csillagozás

Zsidó élet Magyarországon – Abaújszántó zsidó közösségének története
Zahava Szasz Stessel: Bor és tövisek Tokaj-Hegyalján

A szerző, aki túlélte Auschwitzot, gyermekkorát a magyar borkészítés egyik legismertebb területén, a tokaji borvidéken, annak egy kis városában, Abaújszántón töltötte, ahol a zsidók a lakosság hetedét alkották.
A könyv ezeknek a zsidóknak a történetét, történelmét, kultúráját – mely kultúra a magyar és az egyetemes zsidóság fontos öröksége – vizsgálja 1738–1950 között. Stessel körbeutazta a világot, hogy interjúkat készítsen a túlélőkkel, és még néhány ritka írásos anyag is előkerült, például a város egyik oktatási intézményének történetéről. Munkája az első, amely ezen vidék zsidó tapasztalatát a maga teljességében vizsgálja.

Eredeti cím: Wine and Thorns in Tokay Valley – Jewish Life in Hungary: The History of Abaújszántó

Noran Libro, Budapest, 2013
404 oldal · ISBN: 9789639996908 · Fordította: Csordás Gábor

Kinga94>!
Zahava Szasz Stessel: Bor és tövisek Tokaj-Hegyalján

Zahava Szasz Stessel: Bor és tövisek Tokaj-Hegyalján Zsidó élet Magyarországon – Abaújszántó zsidó közösségének története

A könyv nagyon közel áll a szívemhez, hiszen lakóhelyem, Abaújszántó, kiemelt szerepet játszik benne. Éppen ezért nem is tudok elfogultság nélkül nyilatkozni a könyvről. Imádtam és nem tudtam letenni, mindenkinek ajánlom, akit egy kicsit is érdekel a zsidóság története, hiszen a könyv a kezdetektől meséli el a zsidóság Magyarországhoz fűződő kapcsolatát. A könyv elolvasása után más élmény volt végigsétálni Abaújszántó főutcáján, hiszen megelevenedtek a korábban olvasott jelenetek, szinte láttam magam előtt a második világháború előtti várost, az akkor élt embereket.