!

Szentivánéji álom 556 csillagozás

William Shakespeare: Szentivánéji álom William Shakespeare: Szentivánéji álom William Shakespeare: Szentivánéji álom William Shakespeare: Szentivánéji álom William Shakespeare: Szentivánéji álom William Shakespeare: Szentivánéji álom William Shakespeare: Szentivánéji álom William Shakespeare: Szentivánéji álom William Shakespeare: Szentivánéji álom William Shakespeare: Szentivánéji álom

A csaknem két évszázados belső fejlődés után a 16. században csodálatos pompában felvirágzó angol reneszánsz színműirodalom egyik legszebb darabja a Szentivánéji álom, amely a klasszikus mitológia, a néphit, a vallás, a polgári gondolkodás, s lényegében az érlelődő új filozófia naiv elemeit forrasztja csodálatos egységbe egy naivul groteszk tündérjáték keretében. Ez a darab is – a színreállítás mindenkori igényeinek megfelelően – számtalan értelmezésben ismert. Nálunk Arany János fordítása számít „klasszikusnak” – a könyv ezt a fordítást közli, Takács Ferenc előszavával. Shakespeare e korai komédiája 1594-96 táján íródott, valószínűleg egy főúri esküvő alkalmából tartott előadásra. Erről szól maga a darab is, a szerelemről, a házasságról, a szenvedélyről, az akadályok legyőzéséről. A Szentivánéj egyetlen hatalmas nászéjszaka. A „váltott gyermek”, az a bájos apród, akin kitör a háborúság a tündérkirály és tündérkirálynő között, noha maga nem jelenik meg a színen, minden kergetőző,… (tovább)

Eredeti mű: William Shakespeare: A Midsummer Night's Dream

Eredeti megjelenés éve: 1600

Elcserélné vagy eladná

brena P

Ki vagyok én,hogy egy ilyen művet értékeljek?:)))))
Helyenként a nyelvem/agyam beletört helyenként jókat kuncogtam.
Így olvasva annyira nem elbűvölő mint színdarabban látni…de így is haj rá Puck!:)

Lahara SP

Sokadjára is remekül szórakoztam, kicsit nehéz olvasnom, mert színdarab, de abban is biztos vagyok, hogy nem utoljára olvastam.

seabois

Ez aztán a remekmű! Végre elolvastam; Szentivánéji álom, már mindent értek! :)
Végig megragadta a figyelmemet, és vicces egy mű az már biztos. Heléna karaktere valamiért nagyon megtetszett, ami egy kicsit meglepő, mert nem gondolnám annyira egy „kedvenc karakter” típusnak. Zuboly…hát én már csak nevetni tudok; olyan szeretetre méltó karakter.
Elmondhatom, jól szórakoztam, és szerintem többször a kezembe veszem ezt a könyvet!

Szépirodalmi, Budapest, 1951
124 oldal · Fordította: Arany János
Röfipingvin MP

Ez most egy érdekes olvasás volt.
Nyolc éve olvastam utoljára, láttam színházban is. Most egyrészt kedvem támadt levenni a polcról, másrészt több kihíváshoz is beillett.
Viszont… valahogy nem volt olyan átütő, vagy nem is tudom… És nem azért, mert ismertem a történetet.
De azért Puck forever :)(:

Adri_Ács

A közhiedelem szerint Szent Iván éjszakáján minden megtörténhet, és meg is történik. Újabb tüneményes mese Shakespeare-től a szokásos hozzávalókkal: ókori helyszínnel, csodás lényekkel (Puck a kedvencem), szövevényes szerelmi szállal, félreértésekkel, humorral és happy enddel. A mű különlegessége a színház a színházban-fogás: a végén igen jól szórakoztam (Théseusékkal együtt) ezen a ritka csapnivaló, értelmetlen sületlenségen, amit Tomporék előadtak, bravúros befejezése volt a műnek. Nagyon tetszettek a nevek (a "színészek"/iparosok nevei) Nádasdy Ádám fordításában: Tetőfi Péter (Aranynál Vackor/Peter Quince Shakespearenél) és Tompor Miklós (Zuboly/Nick Bottom) nevét emelném ki (ha azért tompor, mert egy igazi seggfej volt, márpedig az volt, akkor ez minden idők legjobb beszélő neve:)). Lényeg a lényeg: jó nevetni az emberek balgaságain – ahogy Puck (vagyis Jóbarát Robin/Robin Goodfellow) mondaná.

vargarockzsolt P

Az egyik legvarázslatosabb Shakespeare darab. A legjobb előadást diákoktól láttam, egy budai villa kertjében, minimális díszlettel. A második legjobb egy részlet volt, a Holt költők társaságában. A profi színészek soha nem lesznek olyan frissek, tiszták és dinamikusak, mint a diákok.

MezeiMarcsi

Nagyon jó lenne színházban megnézni. Biztos jobban megérteném.(kb. a felét értettem, de ez nem biztos hogy az én hibám.valami nem oké a szöveggel.lehet szép a borító, új a kiadás,ha a szöveget 1-2 helyen elgépelték.egy összehasonlítás mindenképp célszerű.)

Merielle

Nem szeretem az ilyen darabokat úgy igazán, de ez megfogott. Amíg a Rómeó és Júliát ezerszer leadják, ezer változat van, ezt még nem láttam sehol…vagy csak engem került el. Pedig ezerszer jobb, egy igazi álom! Még sajnáltam is, hogy vége lett. :(

Frank_Spielmann I

PYRAMUS
Ó, hát adj egy csókot ezen a rossz falon!

THISBE
De nem éri ajkad, csak a meszet nyalom.

Ötödik felvonás, első szín

hannis

Ha mi árnyak nem tetszettünk,
Gondoljátok, s mentve tettünk:
Hogy az álom meglepett,
S tükrözé e képeket.
E csekély, meddő mesét,
Mely csak álom, semmiség,
Nézze most el úri kegy,
Másszor aztán jobban megy.
S amint emberséges Puck
A nevem: ha megkapjuk,
Hogy most kímél a fullánk,
Jóvátesszük e hibánk,
Máskint a nevem ne Puck
Legyen inkább egy hazug.
Most uraim, jó'tszakát. –
Fel, tapsra hát, ki jó barát,
S Robin megjavitja magát.

Kapcsolódó szócikkek: Szent Iván-éj
Frank_Spielmann I

Ember szeme nem hallott olyat, ember füle nem látott olyat, ember keze nem képes azt ízlelni, se nyelve felfogni, se szíve kimondani, milyet álmodtam én.

Negyedik felvonás, első szín

Bogas

Ámor úrfi nagy zsivány,
Tőle ily bolond a lyány.

III. felvonás, 2. szín

Zora85

Naggyá, dicsővé tesz a szerelem;
Nem szeme lát, csak szíve – s ez okon
Festik Cupídót szárnnyal, de vakon.

THESEUS
Hanem letörve mégis boldogabb
A rózsa, mint ha szűz tövisein
Áldott magányban nő, él és hal el.

első felvonás,első szín

hóvirág

Félre ne értsd ártatlan szavamat:
a szerelmes szó – közös gondolat.
Úgy értem: szívem tehozzád kötődik,
így egy szivünk lesz időtlen időkig.
Hűségünk, mint a lánc, olyan szoros,
ezért van két test, mégis egy kapocs.

brena P

OBERON (a virágot Titánia szemébe facsarván)
Amit e szem ébren lát,
Annak hasson bűve rád,
Azt szeresd meg, azt imádd;
Tigris, medve, macska bár
S lenne vadkan, leopárd:
Véld, hogy az szerelmi pár.
Kelj, ha ilyes erre jár.

első felvonás,második szín

Valcsa

Szivem sziveddel, mondom, olyan egy,
Hogy már a kettő nem két-számba megy:
Egy eskü lánca fűzi kebelünk:
Két kebel egy hit: összes lételünk.

Második felvonás, 2.szín