!

Romeo és Júlia 1417 csillagozás

William Shakespeare: Romeo és Júlia William Shakespeare: Romeo és Júlia William Shakespeare: Romeo és Júlia William Shakespeare: Romeo és Júlia William Shakespeare: Romeo és Júlia William Shakespeare: Romeo és Júlia William Shakespeare: Romeo és Júlia William Shakespeare: Romeo és Júlia William Shakespeare: Romeo és Júlia William Shakespeare: Romeo és Júlia William Shakespeare: Romeo és Júlia William Shakespeare: Romeo és Júlia William Shakespeare: Romeo és Júlia William Shakespeare: Romeo és Júlia William Shakespeare: Romeo és Júlia William Shakespeare: Romeo és Júlia William Shakespeare: Romeo és Júlia William Shakespeare: Romeo és Júlia William Shakespeare: Romeo és Júlia William Shakespeare: Romeo és Júlia William Shakespeare: Romeo és Júlia

A Romeo és Júlia (1595) témájának alapja egy olasz novella: Shakespeare a kor szokása szerint nyúlt ismert témákhoz, és teremtett azokból új, önálló alkotást. A novellából kiindulva írta meg a líraiság és a tragédia szintézisének a remekét. Párkapcsolat, szerelem, érzékiség, családi viszály, ifjú nemzedék és öregek ellentéte: örökké aktuális élethelyzetek. Tobzódó életvágy és végzetszerű halál oly költőiséggel és drámaisággal megfogalmazva, hogy a világirodalom egyik legnagyszerűbb szerelmes művét ünnepelhetjük a darabban. A létezés fő misztériuma, a szerelem – az élet maga – és a halál egy alkotásban: a mindenkori ifjúság megdicsőülése és az értelmetlen halál elutasítása.

Eredeti mű: William Shakespeare: Romeo and Juliet

Vivii2 könyve William Shakespeare: Romeo és Júlia
200 Ft ★★★☆☆ Eladó Elcserélhető
Molu könyve William Shakespeare: Romeo és Júlia

AgiVega IP

Na, hát az elmúlt kb. három hét alatt kétszer olvastam el ezt a művet – először Kosztolányi fordításában, ami nem egy nagy élvezet, másodszor Mészöly fordításában, ami sokkal, sokkal jobb. Annyival jobb, hogy egyáltalán nem találtam unalmasnak a sztorit még így sem, hogy ilyen gyors egymásutánban kétszer is olvastam. Mindenkinek Mészöly-féle fordítást!

marta_melyi

Klasszikus.
Ó, Rómeó miért vagy te Rómeó? (imádom ezt a mondatot)
Viszont a családom már kezdi eléggé unni.Bármit kérdeznek a válaszom ez :)

Blue_Nadine

Ez volt a gimiben az első kötelezőm, amit normálisan el is olvastam és meglepő módon nagyon tetszett. Még annak ellenére is, hogy ez egy dráma, szóval sok volt a monológ meg az ilyenek, amik általában nem nyerik el a tetszésemet… Nem mellesleg azt is tudtam, hogy mi lesz a vége… és mégis nagyon tetszett.
Szóval szerintem a közeljövőben majd megpróbálok mást is Shakespeare-től. :DD

abstractelf

Én ezt a történetet nem kedveltem – és igen, tudom, hogy az egyik legnagyszerűbb és legismertebb klasszikusról beszélek.
De nem. Már a karakterek sem voltak szimpatikusak, hát még a végkifejlet. Sajnálom, nem tudtam értékelni ezt.

szanes1

Shakespeare úgy általában is kedvencem, szép emlékem, amikor egy télen szinte az összes drámáját elolvastam egy Szegedy-Maszákos vizsgámra.
A Romeo és Júlia az egyik legismertebb, és (általam is) az egyik legkedveltebb műve. Imádom a nyelvi humorát, azt, hogy vígjátéknak indul és huszadjára olvasva is végig drukkolok, hogy na most hátha jól alakul a vége. A számtalan véletlen ellenére sem érzem irreálisnak az eseményeket, inkább sorsszerűnek.
Több fordításban, több adaptációban (film, színházi) ismerem, de igazi csalódást egyik sem okozott, aminek az az oka, hogy Shakespeare nemcsak a toll, vagy a színház mestere, hanem a léleké is.

csillagka P

Egyik komoly osztálylázadásunk ehhez a műhöz köthető, történt hogy nyolcadik végén egy olyan nap után ahol az ofő éppen a fiatalságunkat és éretlenségünket ecsetelte a szerelem terén, délután közösen elmentünk megnézni a Romeo és Júliát, és utána mi bizony fellázadtunk szegény Ági néni ellen, ő nagyon nem tudott mit tenni, persze próbálkozott azok más idők voltak és akkor a lányok korábban értek, viszont addig pont azt hallgattunk, hogy mi érünk korábban, rendes patt helyzet volt az imádott ofőnk részére.
Egy biztos akkor jöttem rá hogy már túlkoros vagyok :)
Láttam még középiskolában is valahogy mindenki ezt szerette volna velünk megnézetni, pedig akkor bizony nem nagyon szerettem túl sötét vígjátéknak sok a hulla, és túl vidám drámának, a kettősség miatt nem jön be, ma kicsit másképpen látom de az alaphelyzet nem változott, a cselekmény nincs eléggé kiporciózva, sok az üresjárat és a felesleges véráldozat.

Nemzeti Tankönyvkiadó, Budapest, 2009
166 oldal · ISBN: 9789631963373 · Fordította: Kosztolányi Dezső
Csilla555 P

Shakespeare az örök szerelemről írt. De én miről írjak, hiszen az én örök szerelmem maga Shakespeare ?

Mrs_Herondale

Shakespeare vitathatatlanul zseni volt. Nem a Romeo és Júlia miatt,hanem úgy különben is.
Imádom ezt a történetet.Sosem értettem azokat,akik azon problémáznak,hogy nincs első látásra szerelem,vagy nincs olyan szer,amitől tetszhalott leszel pár napra. Hát kit érdekel,ez egy mese! Shakespeare fantáziája elképesztő. A Romeo és Júlia szerintem örökké elgondolkodtató marad,hiszen nagyon sok olyan eleme van,ami fontos üzenettel bírhat.
Például,hogy a „családi viszály” miatt hal meg mindenki,ám egyik család sem emlékszik rá,hogy mégis mi az a súlyos sérelem,ami miatt az utcán kaszabolják egymást,ki tudja,mióta. Vagy hogy a két szerelmes gyerek,Júlia fiatalabb,mint én,és a szerencsétlenségek lehet,hogy nem következtek volna be,ha normális kapcsolatuk van a szüleikkel. (tudom,hogy akkoriban ez nem volt divat,de mégis)
Mercutio az én örök szerelmem, álommonológja gyönyörű, ő gondolkozik,szerintem ő szeretné tudni,hogy mi van azon túl,hogy egymást öldököljük,de mégis olyan forrófejű,hogy megtörténik a baj…
Egyébként a mondatok is csodásak,ahogy követik egymást a szavak,néha nagyon jó érzés ilyen szépet olvasni.
Fél csillagot azért vontam le,mert azért minden tiszteletem ellenére baromira idegesít a két főszereplő,tudom,hogy gyerekek,fiatalok, szerelmesek és semmi tapasztalatuk nincs, de vállalják föl döntésüket,próbáljanak meg élni vele,vagy egyedül megoldani valamit,ne rögtön Lőrinc baráthoz vagy a halálba rohanjanak. tudom,hogy ennek nincs sok értelme,bocsánat.akkor is zavar
Szóval,a Romeo és Júliát egyszer mindenki olvassa el,csak szebb lesz tőle az életetek.Vagy a szókincsetek. Megéri.

danlin

Először általánosba olvastam, majd még egyszer gimis koromban, amikor Shakespeare összes művét elolvastam. A tragédiák közül ez tetszett a legjobban, mert szerelmi történet, és a szereplők maguk is szinte még gyermekek. Júliát jobban kedveltem, mint Romeót, mivel kissé csalfának találtam, hogy pár órával korábban még egy másik lány miatt sírt. Talán éppen ezért Juliát érettebbnek és őszintébbnek találtam.
A vége tragédia, amire akkor is számítottam, már olvasás előtt. Tudtam, hogy jól nem végződhet, mégis még most is kicsit szurkoltam Júliának, hátha esetleg most „más lesz a vége”.

mazsa P

(…)
Jaj, elfeledtem, mért is hívtalak….

ROMEO
Hadd álljak itt, amíg eszedbe nem jut!

JÚLIA
De hogyha itt állsz, mindent elfelejtek,
Csak arra tudok gondolni: de jó, hogy itt vagy!

2. felvonás, 2. szín

Frank_Spielmann I

LŐRINC
Lassan: megbotlik az, aki rohan.

Második felvonás, harmadik szín

Blackice P

Szilaj gyönyörnek vége is szilaj,
Lázába pusztul el, mint tűz s a lőpor,
Mely csókolódzva hal meg.
A méz is csömörletes, mihelyt túlontúl-édes.

csend_zenésze

ROMEO
Szentnek s zarándoknak hát nincs-e ajka?

JÚLIA
Van, ámde csak imádkoznak vele.

ROMEO
Ó, szent, kezed ajkad kövesse, rajta,
Halld meg imám, ne lökj pokolba le.

JÚLIA
A szent csak áll, bár hallja az imát.

ROMEO
Állj s a jutalmat én veszem im át.
Ajkadtól ajkam így lesz bűntelen.

Megcsókolja

JÚLIA
De ezzel az én ajkam bűnösebb lesz.

ROMEO
Bűnös? Te unszolsz bűnre szüntelen.
Add vissza bűnöm.

I. felvonás 5. szín

Bogas

Lassan szeress s szeretni fogsz sokáig.

II. felvonás 6. szín

monibook

(…)
Mert könnyel jegyzi majd a krónika,
Hogy élt s halt Rómeó és Júlia.

Kapcsolódó szócikkek: Júlia · Romeo
Frank_Spielmann I

ROMEO
Hát így bocsátasz el, ily éhesen?

JÚLIA
Hát mit kívánsz ma éjjel, édesem?

II. felvonás, 2. szín

Kapcsolódó szócikkek: Júlia · Romeo
mazsa P

Eh, mi a név? Mit rózsának hívunk,
Bárhogy nevezzük, éppoly illatos.
Ha Romeót nem hívják Romeónak,
Szakasztott oly tökéletes marad
Akármi néven… Dobd el hát neved!
És egy élettelen szóért cserébe –
Tiéd az életem.

2. felvonás, 2. szín

mandarina

KAR
(jön) Két nagy család élt a szép Veronába,
Ez lesz a szín, utunk ide vezet.
Vak gyűlölettel harcoltak hiába,
S polgárvér fertezett polgárkezet.
Vad ágyékukból két baljós szerelmes
Rossz csillagok világán fakadott,
És a szülők, hogy gyermekük is elvesz,
Elföldelik az ősi haragot.
Szörnyű szerelmüket, mely bírhatatlan,
Szülők tusáját, mely sosem apad,
Csak amikor már sarjuk föld alatt van:
Ezt mondja el a kétórás darab.
Néző, türelmes füllel jöjj, segédkezz,
És ami csonka itten, az egész lesz.