!

Mátrix filozófia 21 csillagozás

William Irwin: Mátrix filozófia

Ha él azokkal a lehetőséggel, amelyek a Mátrixfilozófiá-ban rejlenek, talán földi élete végéig számolnia kell majd a következményekkel. Hajlandó Ön erre? Vagy inkább visszateszi ezt a könyvet a polcra, és a Mátrix továbbra is csak egy mozifilm marad? Most megadatott a lehetőség, hogy döntsön. A piros vagy a kék kapszulát választja? Van mersze alámerülni, hogy meggyőződjön róla, milyen mély a nyúl ürege valójában? Még soha olyan filozofikus filmet nem készítettek, mint a Mátrix, amelynek gyors sodrású cselekménye a filozófia egyik fogas kérdésén áll vagy bukik: Valóság lesz-e az álomból attól, hogy a világ, ahogy ismerjük, nem több egy álomképnél? És ha megadatna számunkra az a lehetőség, hogy egy nagy levegőt véve átlépjünk egy valóságosabb, ám kevésbé kellemes világba, vajon megróhatna-e minket valaki azért, ha mégis az álmot választjuk? Mi is a valóság valójában? Miért van az, hogy az elveink az intelligens elektromos szerkezetek fölött állnak? Létezhet-e az elme test nélkül – és… (tovább)

Elcserélné vagy eladná

990 Ft ★★★★☆ Eladó
tapir könyve

Princzy_Pál
William Irwin: Mátrix filozófia

Jó esszéket olvastam benne. A film egy-egy kiemelt mozzanatáról különböző kultúrtörténeti értelmezések segítik önállóan továbbgondolni a Mátrixot – ami szerintem igen bonyolult és összetett alkotás az akció-thriller kereten belül. Az utolsó írás kicsit beteg, de számunkra fontos szempontokat tár fel a szlovén gondolkodó. Egyszer dolgozatot írhattam a filmről egy kiselőadással egybekapcsolva (de nem ezért mondtam az előbb, hogy bonyolult!): ez a könyv kitűnő forrás volt – és egyben forrásgyűjtemény is. Élőszóban a bibliai szempontokra (pl. Jézus és Neo küldetésének és szenvedésének megdöbbentően hasonló és izgalmas értelmezése), írásban pedig Kierkegaard hatástörténetére hívtam fel a figyelmet, hogy magát a választást is választani kell. Most pedig tessék meghallgatni orgonavirágzás jeles alkalmából egy kötelező darabot: http://www.youtube.com/watch?v=Ch1rIXqqw_o Hmmm. Igen, ez most kellett.

_Andrea_
William Irwin: Mátrix filozófia

Eddig középszerű, unalmas. Az első esszénél még érdekes volt, ahogy Platón barlang-metaforáját idézték, meg Descartot, de mikor már ötödszörre olvasom ugyanazt, mindig kicsit másképp, de semmi töblettel, az egy kicsit untat. De szeretnék meglepődni, talán még lesz rá alkalmam.
***
Még nem vagyok elég érett ehhez a könyvhöz. Remélem, nem is leszek. Az egész csak okoskodásnak tűnik, a feministákat képviselő, magát filozófusnak nevező emberke olyan gyönyörűen járatta le magát, hogy én ezt most félbe is hagyom.

mohapapa I
William Irwin: Mátrix filozófia

Biztos jókor olvastam, mert nagyon tetszett! Akkirabn, amikor a kezembe került, egyfajta intellektuális válságban voltam: mi az, amit elfoadhatok vavlóságnak, mi az, amit magam teremtek magamnak, és mi a mérce, mi a viszonyítási alap, hogy különbséget tudjak tenni a kettő között.
Azóta megtudtam, hogy csupán az önigazolás mekkora mátrix-teremtő erővel bír (vö.: Elliot Aronson: Történtek hibák, de nem én tehetek róla).

A könyv nem ad egyértelmű váloszakot. Talán, mert egyértelmű válaszok nincsenek. Talán, mert mindannyian mátrixban élünk: a koréban, amelyben élünk, önnön személyiségünk, szubjektivitásunk mátrixában.

De keresni, agyalni, a valóság után kutatni mindig érdemes, sőt, mindi kell.

anglee
William Irwin: Mátrix filozófia

Szerintem borzalmas könyv. De lehet csak azért mert a filmet is hússzor meg kellett néznem legalább, hogy megértsem mi a stájsz. Biztos nem a könyvvel van a baj, csupán nehéz olvasmánynak bizonyult. A mátrix paródia viszont baromi vicces… ez nem.

Stone P

Egy érdekes fejezetcím:
Keanu seggébe bújva: Új a segg, de a szar a régi, mindezt egy feminista filozófus írta…
és még egy jó kis gondolat:
'Van egy jól ismert buddhista példázat, vagy mondo három szerzetesről, akik egy zászlót néznek, amint a szélben lobog. Az egyik szerzetes megjegyzi, hogyan mozog a zászló. A második szerzetes azt mondja erre, hogy az nem igazán a zászló, hanem a szél, az mozgatja a zászlót. A harmadik rápirít a másik kettőre, ragaszkodik hozzá, hogy sem a zászló, sem a szél nem mozog, „ A ti elmétek mozgatja őket”.
Szal akinek tetszett a Mátrix és érdekli a filozófia az kezdjen bele, érdekesnek fogja találni…

Algernon ×+SP

Vajon nem a WC-csészének azon része, ahol az ürülék eltűnik, miután lehúztuk a vizet, az egyike azoknak a metaforáknak, amelyek a dolgokon túli rettenetesen fenséges ősi, a létezést megelőző Káoszt jelképezik, amelybe beleveszik minden? Habár racionálisan tudjuk, mi történik azzal, ami a WC-csészében eltűnik, az imaginárius rettenet velünk marad – a szar mindig is olyan különös dolog marad, amely nem illik bele a mindennapok valóságába. Lacannak igaza volt, amikor azt mondta, hogy akkor válunk állatból emberré, amikor az állatnak egyszer csak gondot kezd jelenteni, hogy mit csináljon a saját ürülékével, abban a pillanatban, amikor elege lesz a szarból, és zavarja. A hús és vér valósága tehát alapvetően nem az a matéria, amely visszajön a kagylóból, hanem leginkább a lefolyólyuk, az a rés, amelyik egy másik ontológiai rendszerbe való átlépés lehetőségét szolgálja – a topológiai lyuk vagy az az ív a csésze alján, amely „lekanyarítja” a mi valóságunk terét, hogy azt észleljük/gondoljuk, hogy az ürülék olyan másik dimenzióba kerül, amely nem része a mindennapi életünkben.

20. esszé

Algernon ×+SP

Szlovéniában láttam a Mátrixot egy helyi moziban. Alkalmam volt a film ideális nézője, egy idióta mellett végignéznem a filmet. A késő húszas éveiben járó férfi a jobbomon annyira belefeledkezett, hogy folytonosan olyan hangos közbeszólásokkal zavarta meg a többi nézőt, hogy : „Anyám, szóval nincs is valóság!”

20. esszé

Algernon ×+SP

Különösen kétfajta embernek tetszik a szkeptikusok elképzelése. Tetszik a serdülőknek, akik fellázadtak az önhitt szülői hatalom ellen, és azt hangoztatják, hogy „semmi sem az, aminek látszik!” – meg azt, hogy „azt csak én tudom, mi a valóság!”.
A másik – és kettejük közül ő a fontosabb – a filozófus. A filozófusok maguk is két csoportba oszthatók. az egyik csoportban vannak azok a bölcselők, akik nem nőtték ki a metafizika elleni lázadásukat, és akik izgalmasnak és és nagyszerűnek tartják, ha abszurd és nyilvánvalóan hamis feltevésekkel dolgoznak. Az idetartozó filozófusok még a szkeptikus serdülők által hangoztatott gondolatokat is valószínűnek tartják. De számunkra most a filozófusok másik csoportja fontosabb. Azok vannak ebben a második csoportban – köztük Descartes –, akik a Mátrix cselekményéhez hasonló helyzetekben lehetőséget látnak a tudás és a valóság alapkérdéseinek vizsgálatára.

2. esszé

vprajongó

Bizonyos értelemben kamu az egész Mátrix. Filmnek álcázva tesz fel olyan kérdéseket a közönségnek, hogy Ön melyik utat választaná? Mit szólna hozzá, ha rájönne, hogy Ön egy élő hazugság? Vagy mélyebben: gonosz-e a mátrix? Mi a baj azzal, ha kamu az élet, de kellemes? A Mátrix filozófiai kérdések kincsesbányája, és a kérdések legtöbbjét megtárgyaljuk ebben a könyvben.

7. esszé

Nita_Könyvgalaxis P

Szabadság. Mindenki szabad akar lenni. De lehet-e bárki is az? Morpheus az embereket akarja kiszabadítani a mátrixból. Cypher Morpheustól akar megszabadulni, Smith ügynök pedig a számítógépeket akarja megszabadítani az emberektől. De még ha megszabadulhatnak is ezek az emberek feltételezett elnyomóiktól, csakugyan a saját kezükben lenne-e az életük? Maguk irányítanák-e a sorsukat, vagy elkerülhetetlenül a végzetük áldozatává válnának?

8. esszé

Inimma

Mi pontosan a vallási sokszínűség? Korábban azt mondtam, hogy a vallási sokszínűséget nagyjából olyan nézetként lehet meghatározni, amely szerint minden, vagy majdnem minden vallás egyformán érvényes és igaz. Ez a meghatározás ugyanakkor nem pontos. Azt akarom tulajdonképpen sugallni, hogy a vallási sokszínűséget leginkább nem elméletként, hanem egymással összefüggő elméletek nyalábjaként érthetjük meg. A vallási pluralizmus négy lényeges változatát lehet megkülönböztetni:

– Szélsőséges pluralizmus: amely szerint minden vallásos hit egyformán érvényes és igaz.
– Az alapvető hitigazságokat érintő pluralizmus: ők azt mondják, hogy minden nagy vallás alapigazságai érvényesek.
– Kávéházi pluralizmus: ők azt gondolják, hogy a vallás igazsága a különböző vallásból összeszedegetett elképzeléseknek a keverékében rejlik.
– Transzcendentális pluralizmus: ez a nézet azt mondja, hogy minden nagy vallási hagyomány ugyanazzal a végső isteni valósággal függ össze, de ezt a valóságot a különböző hagyományok más és más formában fogalmazták meg.

10. esszé

Zéno

Platón azon a nézeten volt, hogy a lélek és a test olyan távol esnek egymástól, hogy amikor a születéskor egybekelnek, komolyan kell számolnunk az emlékezetkiesés lehetőségével.

Zéno

Az egyik az, hogy az ember nem lehet boldog akkor, ha valami súlyos dolog miatt folytonosan elégedetlen önmagával és azzal, ahogyan él.

Zéno

A virtuális világ csak indirekt módon hat a valóságra: olyankor, amikor egy zavart elme valóságnak hiszi a valótlant.

Inimma

Sok feminista filozófus mondja azt, hogy a nyugati filozófia mindig is a férfiak bulija volt, akik így, vagyis a szellem segítségével tudtak elfutni saját testük, a hús és a vér valósága elől. Ilyen férfi volt Platón, aki a világot elvont formákként írta le; aztán Szent Ágoston és Aquinói Szent Tamás, akik a lelkük mennybéli tisztaságában reménykedtek, valamint Descartes, aki azt mondta, hogy ő inkább az elméjével azonosul, mint a testével. Ugyancsak ennek a hagyománynak a része, hogy élesen megkülönböztetjük az érzést és a gondolatot. A férfiakat hagyományosan a racionalitással és a „magasabb” mentális képeségekkel szokták összekapcsolni, az asszonyokat pedig a testtel, az érzelmekkel, valamint az olyan „alacsonyabb rendű” testi funkciókkal, mint a gyerekszülés és a szoptatás. Az elfogultság a mentális javára szintén egyértelmű a Mátrix kétségtelenül a férfi szemszögét tükröző perspektívájában is.

17. esszé

Ha tetszett ez a könyv, akkor ezeket is olvasd el