92. legjobb vers könyv a molyok értékelése alapján

Psyché 221 csillagozás

Egy hajdani költőnő írásai
Weöres Sándor: Psyché Weöres Sándor: Psyché Weöres Sándor: Psyché Weöres Sándor: Psyché Weöres Sándor: Psyché Weöres Sándor: Psyché

Irodalmunk ​egyik legkülönösebb vállalkozása, bámulatba ejtő bravúrja ez a mű: egy a múlt század elejére képzelt, viharos életű, soha nem létezett költőnő tarka-barka egyéniségének, elragadó gazdagságú oeuvre-jének, az aprólékosságig pontos biográfiájának példátlan „rekonstrukciója”. Mi vezette Weörest a Psyché megalkotásában? Éppen nem az a kegyes hamisító szándék, mint Macphersont vagy Thalyt, akik a szegényesen pislákoló „régi dicsőség” fényét próbálták növelni – a maguk korában fölöttébb sikeresen. Nem is holmi öncélú virtuózkodás. Többrétű feladat izgathatta. Az például, hogy egy régi költőnő ürügyén, annak bőrébe bújva, kitombolhassa olyan hajlamait, szándékait, amikre a mai költői felfogás, ízlés korlátlanul szabadnak hangoztatott, valójában akárhányszor öncsonkító, szigorú illemszabályrendszere nem ad módot. Weöres itt kedvére ábrázolhat, leírhat, figurákat teremthet és mozgathat, történeteket kerekíthet, dúskálhat halottnak ítélt versformákban, élhet egy ódon, dús zamatú… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1972

Róla szól: Ungvárnémeti Tóth László

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Magvető Zsebkönyvtár Magvető · Weöres Sándor - Egybegyűjtött művek Helikon

Trubadúr, 2022
304 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786156490001 · Illusztrálta: GYULAI LÍVIUSZ
Helikon, Budapest, 2010
304 oldal · ISBN: 9789632272405 · Illusztrálta: Gyulai Líviusz
Pesti Szalon, Budapest, 1995
202 oldal · keménytáblás · Illusztrálta: Reich Károly

Timár_Krisztina I>!

Weöres Sándor: Psyché Egy hajdani költőnő írásai

Ez a könyv akkora, de akkora nagy, hogy még én se tudom, hol kezdjem az értékelést. :)
Olvastam én ezt már régebben (illetve nem az egészet), szerettem is régebben, de hogy ekkora, az most esett le.
Mert ez a könyv akkora, hogy ha le lehetne fordítani (mint ahogy nem lehet) idegen nyelvekre, akkor rakétaként lőne ki a nemzetközi könyvpiacra, és két év alatt felkerülne az 1001 könyv listájára, és világklasszisok mellett lenne a helye. Péterfy Jenő szerint „mindenki, aki magyarnak született, s így akarva, nem akarva vállalja szenvedésünket, kárpótlást kap azáltal, hogy Arany Jánost eredetiben olvashatja.” Na, akkor most még tegyük hozzá Weörest is. És ezt én mondom, aki szerint a három legnagyobb magyar költő Arany János, Arany János és Arany János, ebben a sorrendben. :)

Részletes értékelés a blogon:

gabiica P>!

Weöres Sándor: Psyché Egy hajdani költőnő írásai

Nagyon jó volt! Megfogó, magával ragadó. Nehéz lenne összességében értékelnem az egészet, ahhoz meg talán hetek is kevésnek bizonyulnának, hogy egyesével értékeljek mindent, de ha az összképet nézem, nagyon különleges.
Alapvetően nem sokat foglalkoztam korábban Weöres munkásságával, egyszer-egyszer belefutottam, de komolyabban még egy kötetet sem olvastam tőle, és most nem bántam meg, hogy ezt elővettem.
Gyönyörűen megírt, tökéletes lélekábrázolást mutató kötet, imádtam.

Weöres Sándor: Psyché Egy hajdani költőnő írásai

Már az elejétűl fogva érzettem, hogy ha mi meg-ismernők egymást Psychével, vagy el-választhatatlan barátnékká lettünk vón, vagy egymást tsépelő ellenségekké. Meg-katzagtatott, de könnyim is potyogtatta. Tsak az a fertelmes Ungvárnémeti kartzolmányai hoztak ki a sodrombul, pazarolták az eggyetlen Psyché poesise elől a papirost.

György_Dragomán IP>!

Weöres Sándor: Psyché Egy hajdani költőnő írásai

A legfontosabb és legjobb magyar kísérleti regény. 72-ben jelent meg, meggyőződésem, hogy enélkül egészen más lenne a hetvenes nyolcvanas évek magyar szövegirodalma. Meglepő, hogy azóta is milyen kevesen olvassák regényként, pedig amikor megjelent, a kritikai fogadtatásban többször is felmerült ez az olvasat lehetőség.
Sajnos lefordíthatatlan, pedig a világirodalomban ott lenne a helye Byatt Possession-je és Nabokov Pale Fire-ja előtt, mert ez a fajta enciklopédikus, minden műfajt magába olvasztó világteremtés egészen elképesztő és példa-nélküli. És akkor még magáról Psychéről a nőről egy szót se szóltunk…

Iustitia>!

Weöres Sándor: Psyché Egy hajdani költőnő írásai

Bár Psyché karakterével nem szívesen azonosulnék, Weöres Sándor tökéletesen alkotta meg. Ha jobban belegondolunk, a legtöbb író, költő ugyanezt csinálja: létrehoz egy életet vagy annak egy részét, majd elénk tárja. De Weöres ezt nem akárhogyan teszi meg, nem átlagos módon.
Tetszett a különböző elbeszélői módok, formák, stílusok váltakozása a kötetben. Ha Psyché sokszínűsége valamiben mérhető, az pont ez.
Ungvárnémeti Tóth László művei viszont nem találtak egyenes utat a szívemhez. Hiába alkotta meg Weöres köré a históriát, ami szintén zseniális, felkelti az ember figyelmét, attól azok a művek még elavultak. Ez elvett valamennyit az összképből.
A legművészibb vonás az elemek sokfélesége, és a kohézió, ami az egész könyvre jellemző. Az eleje magyarázza a közepét, a vége az elejét, az egész magyaráz egy kis részletet, és egy kis részlet (például Ungvárnémeti és Psyché összehasonlítása) a nagy egészet.

odivne>!

Weöres Sándor: Psyché Egy hajdani költőnő írásai

Nem hétköznapi regény /verses regény/, az biztos. Formabontó mű, aminek olvasása nagy figyelmet igényel. Lónyai Erzsébet veti papírra életét az 1800-as évek első évtizedeiben. Kétarcú történet / vagy még több/, aminek pajzánságán jókat lehet mosolyogni. máskor pedig elkomorodni. Vers és próza ötvözete, ami merőben más, mint amit eddig olvastam Weöres Sándortól. Tsodálatos alkotás. Olvassátok!

Piintyő>!

Weöres Sándor: Psyché Egy hajdani költőnő írásai

Remek ötlet, briliáns kivitelezés, akár a tartalmat, akár a formát nézem, csak elragadtatással szólhatok. nem emlékszem, hogy a filmben ez a lélekábrázolás ennyire jól kijött volna. gondoljunk csak a tízegynéhány éves lányként, fiatal nőként, majd érett asszonyként megélt vívódásaira. nagyon jól ismerhette a női nemet Weöres. hogy a gyönyörűséges nyelvezetet már ne is említsem. én ezek után mindent, de mindent elhiszek neki…

Frank_Waters I>!

Weöres Sándor: Psyché Egy hajdani költőnő írásai

Weöres nagyon ráérthetett… :)

Paulina_Sándorné P>!

Weöres Sándor: Psyché Egy hajdani költőnő írásai

Minden tiszteletem Weöres Sándoré. Gyöngyörűen ír, gyönyörűek a szavak, a megalkotott mondatok. Szeretem az író stílusát. De sajnos rá kell jönnöm, hogy a versek nem igazán nekem valók. Elolvasom őket, de megérteni nem sikerül. Ez soha sem ment. Nem tudom őket úgy olvasni, ahogy megérdemelnék. Maradok a gyermekverseinél azok valók igazán nekem, a Galagonyával az élen.

Tíci>!

Weöres Sándor: Psyché Egy hajdani költőnő írásai

A majdnem két éves megzenésített Weöres versekre alszik, aztán mikor huszadszorra hallottam, hogy „Patak parttyán, Isti Pisti, Furulázz nekem! Másik parttyán, Isti Pisti, Fekszem meztelen.” akkor érztem, hogy muszáj elolvasnom.
Ez valami zseniális. Lehet a kedvenc költőnőm egy nem is létező személy?
Fél csillag levonás Ungvár-Németi versei miatt, nem izgattak és fele annyira se tetszettek, mint Psyché versei :)

Rea>!

A bor aromája tsak az első néhány kortyban existál. A ki vedeli, tsupán Alcoholt iszik, akkor már zamata indifferens; a bővségessen ivott bornak lelke nintsen

Kapcsolódó szócikkek: bor

Viharban viséttó
Késértet vagyok.

Tartzal, 1809. tavasz.

csend_zenésze>!

Ellemben én, ha bármirűl írok, azt akarom, hogy tapintatja, íze, bűze legyen. Ha kalács evésrűl írok, úgy érzze az olvasó, mint ha ő enné; ha keblem, vagy derekom említem, érzze, hogy véle hálok, vagy legalább is szorosan mellette ülök. Az egész Világ ölelő kurva Venussza légyek, vagy ha nem lehet, minden olvasóimé.

Ungvárnémeti Tóth László emlékezetére.

csend_zenésze>!

MI VAGYON EGY KIS LEÁNY RIDICULE-JÉBEN?

Első sejtelem, első hév, első bánat,
Első rajongás, első csók, első szidalom.

Első vér, első tudás, első titok,
Első vigyázat, első vakmersz, első meghalás.

Buda, 1825.

Kapcsolódó szócikkek: első csók
Frank_Waters I>!

DIE TAUBE PRIORISSA

Mater:
Du magst wegziehn von unserm heiligen
Kloster? Warum denn? Und was willst du werden?

Novicia:
Prostituierte.

Mater:
Schrecklick! Sag's noch einmal!

Novicia:
Ich werde Hure.

Meine liebe Tochter,
Das ist sehr gut. Ich hörte erst Protestant.

Bee_bookworm>!

Fogadj el olyannak, amilyen vagyok, mert ha bármi mást vársz tőlem, folyton csalódnod kell bennem.

DTimi>!

EMLÉK.

Tállyán, 25. Octobris Anno 1809.

Tsak keze vólt akkorka,
Mint ruhádon fodorka,
Tsak lába vólt akkorka,
Mint korai ugorka,
Tsak szeme vólt akkorka,
Mint gyullatlan sziporka,
Tsak szája vólt pitzurka,
Tsak haja vólt kunkorka –
Tsak törzse meg feje vólt,
De ő maga sohse vólt,
Álmodád, semmi se vólt.

13. oldal (Pesti szalon, 1995)

Iustitia>!

Eggy tsíny, eggy tsók a zsivalyban,
Mellynek vérem ma örűl,
Holnapra emlék, s majdan
Koporsómba merűl.

111. oldal, Félig megbánás

Bodrog parttyát tsiga járja,
Ágaskodik a szorvája,
S hogy ha fogom kis markomba,
A szorváját vissza vonnya,

sophie P>!

KÖZELSÉG.

Gyakorta, édes gyermekem,
Olly idegen vagy én-nekem,
Nem is tudom mért, emberek rajában,
Boldogságom mind szerte dúlva.
De ha környös-környűl tsend és homály leszen,
A tsókjaidrúl rád ismérek újra.