8. legjobb vers könyv a molyok értékelése alapján
!

Bóbita 338 csillagozás

Weöres Sándor: Bóbita Weöres Sándor: Bóbita

Nincs semminemű elfogultság abban, ha azt állítjuk, hogy a magyar gyermeklíra művészi rangra emelésében nagy része van Weöres költészetének. Ez a költészet az egészen apró miniatűrökben is képes megfogni és megidézni a teljes világot. És képes mindezt a gyermekekkel is megéreztetni, megláttatni. Ezért van kivételes fontossága a kicsik nevelésében ezeknek a verseknek, s ezért tartjuk ezt a kötetet folyton készenlétben, Hincz Gyula elragadóan szép, a lírával összeforrott színes illusztrációival.

Kedvencnek jelölte 45

Várólistán 8

Kívánságlistán 11

Elcserélné vagy eladná

1.500 Ft ★★★★★ Eladó
umrekka könyve

Littlewood P
Weöres Sándor: Bóbita

Soha nem volt, és valószínűleg soha nem lesz még egy ilyen kötet, ami ennyire nagy hatással van a kisgyerekekre. Mármint a valódi gyerekekre, nem az irodalomelméletben járatos, kritikus felnőttekre. Mert a gyerekek (szerintem) olyanok, hogy elég konzervatívak a verseket illetően. Bármennyire megragadják őket a svéd mintájú filozófiai mélységek és a keresetten gyerekes stílusú cukiságok, alapvetően arra indulnak be, ha a vers olyan, mint egy dallam nélküli dal. Lehet rá táncolni fejben.

Bóbitát több generáció tesztelte. Közben divatok és felkapott (időnként oktatási rendszer által erőltetett) költők jöttek-mentek, de Bóbita maradt. Lehet, hogy ezeknek a verseknek nincs semmiféle kimutatható tartalma vagy tanulsága, de nem is hiányzik. Szépek, és kész. És azzal, hogy kicsit álomszerűek és helyenként random elemeket tartalmaznak, hagynak elég teret a fantáziának, ami egy gyerek esetében egészen fel tudja nagyítani a hatásukat. Én még emlékszem, hogy igazi mesének láttam az illusztrációkat, és baromi mélyértelmű misztériumnak azokat a részeket, amiket nem értettem teljesen.

Nagy erénye, hogy már egészen kis kortól élvezhető, nyugodtan bevethető első verseskönyvként. A verseket könnyű megjegyezni és kiválóan skandálhatók hintázás közben. Másik nagy erénye, hogy nem ártalmas, azaz nem cseszi el a minden gyerekben meglévő irodalmi érzéket már kora gyermekkorban (bár ez valószínűleg csak az én nünükém, a szakértők meg tudnák cáfolni, hogy ez nem így megy, és máson felnőve sem Igazságos Izom Tibort találják majd a költészet csúcsának). A lényeg, hogy szerintem Weöres Sándor olyat tudott, ami egyedi: úgy írt egészen kicsi gyerekek számára is befogadható verseket, hogy a gügyögős-butuska vonalat mellőzte, és mindezt olyan formában tette, aminek a kedvéért a gyerekek hajlandók a kiscica/bogárkák/ovi/anyu slágertémákon kívül eső terepre merészkedni.

Minden háztartásba Bóbitát! :)

Tiger205
Weöres Sándor: Bóbita

Szerintem matematikai képletet lehet felállítani (a nem minden rovar bogár mintájára).
„Nem minden szépre, jó könyvre nyitott gyereknek olvastak Weöres verseket kiskorában, de minden gyerek, akinek Weöres verseket olvastak kiskorában a szépre, könyvre nyitottá vált.”
Egyetérteket, ugye?

Lali P
Weöres Sándor: Bóbita

Talán másodikos általános iskolás koromban (’68-ban) nyertem egy nyelvtan versenyen.
Akkor még nem volt nagyon ismert könyv. Így aztán az osztályomban is – úgy emlékszem – fel-fel olvasgattunk belőle, és anyám is – aki tanítónő volt – vitte a maga osztályába.

Ma már úgy ismeri mindenki, mint ahogy tudjuk, hogy nap van az égen, virág a réten.

Valami óriási titkok vannak ezekben a picinységekben. Persze lehet, hogy nem is bennük vannak, ők csak kapcsolók, amik lelkünk titkos részeit életre keltik és így a saját titkainkhoz jutunk el. Piciny ablakok, amin keresztül a világ – micsoda világ! – fut hozzánk.

De szerencsések vagyunk! :-)
És köszönjük Hincz Gyula bácsinak is!

Lara P
Weöres Sándor: Bóbita

"Szárnyat igéz a malacra, Ráül, igér neki csókot, Röpteti és kikacagja." Na, ez engem annyira megrázott kiskoromban, hogy így „kigúnyolta és megalázta Bóbita a malacot” (akkor így éreztem), hogy megkértem anyát, többet ne olvasson ebből a könyvből. Amint látom, azt hiszem, csak nekem volt ilyen problémám. :)

szellőcske
Weöres Sándor: Bóbita

Szerettem, amikor nagyi olvasta, amikor anya dalolta, amikor én olvastam a jövő felnőttjének…
Nem is tudom hányszor lapoztuk végig, azt hiszem az első példány tönkre is ment , de soha nem untam meg. És talán az egyetlen olyan könyv volt,amit mindig valaki „tolmácsolt”, először olvastam felnőttként kicsit magamnak is.

madárka
Weöres Sándor: Bóbita

Nem hiába ez az első könyv, amire emlékszem… :))

tündérrózsa P
Weöres Sándor: Bóbita

IMÁDOM!!!! :) Azért így újraolvasva néhol könny szökött a szemembe. Megunhatatlan!

Ydna
Weöres Sándor: Bóbita

Az első olvasás inkább hallgatás volt. A húgommal szinte kívülről fújtuk. Hasonló hatást gyakorolt rám az újraolvasás alkalmával is. Könnyen megjegyezhető, rövid, dallamos és nagyon aranyos versikék fűzére.

Aquarius
Weöres Sándor: Bóbita

Elbűvölően kedves versek. Sok kedvencemet olvastam újra. Főleg azokat a Weöres Sándor remekeket imádtam, amelyeknek dallama van. A liba pék, a Kocsi meg a vonat, A tündér és Buba éneke megint elvarázsolt, persze számtalan vers van a könyvben, amit mindig szívesen olvasok, vagy hallgatok. Erre szokták mondani – korhatár nélküli –, mert mindig, szerintem mindenkit felvidítanak.

Harpe
Weöres Sándor: Bóbita

Annyira jó volt, mikor Anya énekelte nekem kiskoromban.:-)

Bóbita Bóbita táncol,

termeiben sok a vendég,
törpe-király fia-lánya.

Bóbita Bóbita álmos,
elpihen őszi levélen,
két csiga őrzi az álmát,
szunnyad az ág sürüjében.

A tündér

álmodba.

Csiribiri

eriksa

Éj-mélyből fölzengő
– Csing-ling-ling – száncsengő.
Száncsengő – csing-ling-ling –
Tél öblén halkan ring.

Földobban két nagy ló
– Kop-kop-kop – nyolc patkó.
Nyolc patkó – kop-kop-kop –
Csönd-zsákból hangot lop.

Szétmálló hangerdő
– Csing-ling-ling – száncsengő.
Száncsengő – csing-ling-ling –

Olvad a jégcsap,
Csepereg a víz.

Olvadás

Tíci

Fut, robog a kicsi kocsi,
rajta ül a Haragosi,

Papírtigris

Gyöngy az idő, vándoroljunk,
Nincs szekerünk, bandukoljunk,
Lassú folyó ága mellett
Járjuk a halk fűzfa-berket.

Este a láb gyönge, fáradt,
Lombok alatt nézünk ágyat.
Szöcske-bokán jő az álom,
Száll a világ lepke-szárnyon.

Barangolók, 65. oldal

z

Tűzben fa parazsa volnék,
Vízben puha moha volnék,
Szélben jegenyefa volnék,
Földön apám fia volnék.

Mi volnék?

Frank_Tyrell I

Sándor napján megszakad a tél,
József napján eltünik a szél,
Zsákban Benedek
Hoz majd meleget,
Nincs több fázás, boldog, aki él.

Már közhírré szétdoboltatik:
Minden kislány férjhez adatik,
Szőkék legelébb,
Aztán feketék,
Végül barnák és a maradék.

TAVASZKÖSZÖNTŐ

kapható a kutya már.
Kutya-tár! kutya-tár!
Kutyafülű Aladár!

A Kutya-tár

Ha tetszett ez a könyv, akkor ezeket is olvasd el