Az ​idő partján 14 csillagozás

Jóga és személyiség
Weninger Antal: Az idő partján Weninger Antal: Az idő partján Weninger Antal: Az idő partján

Dr. Weninger Antal, a jóga tudományának doyenje a hatezer éves, keleti eredetű pszichotechnikával, önnevelési módszerrel és gyógymóddal kapcsolatos több évtizedes elméleti-gyakorlati munkásságának gazdag tapasztalatait adja közre összefoglaló művében . A jóga teljes rendszerének korszerű kifejtését találjuk meg benne, azzal a mélyen átélt roppant hitelesen, élvezetes stílusban megfogalmazott életbölcselettel együtt, ami eredeti formájában a jóga lényegét alkotja.

SpringMed, Budapest, 2013
Novella, 1999
Tankönyvkiadó, Budapest, 1988

Weninger Antal: Az idő partján Jóga és személyiség

Azt klikkeltem be, hogy befejeztem, de igazából nem, mert már legalább háromszor végigolvastam, de mindig mást olvasok ki belőle, úgyhogy az a gyanúm, ez egy mindig másmilyen könyv. Egyébként meg nem is végigolvasós, inkább amolyan kézikönyv, szótár az univerzumhoz, az időhöz.
Pont olyan, mint a címe. Ülünk az idő partján, Weninger Antal meg mesél, magyaráz, tanít. Türelemmel, megértéssel. Aki jógázni akar, annak mindenképpen elolvasásra ajánlom, mert jó, ha az elején tisztán látja, a jóga nem testgyakorlás, hanem világszemlélet.
Nagyon megnyugtató és nagyon megbízható egyébként. Az egyetlen fontos tudnivaló, hogy az ászanák mellé nincsenek képek, így leírás alapján kell boldogulni, ami nem mindig egyszerű.
Az egyik legjobb (ha nem A) jógakönyv.

Weninger Antal: Az idő partján Jóga és személyiség

Már az első oldal olvasása közben meresztettem a szemeimet, hogy az író megemlíti nekünk gyorsan Buddhát és Engelst is. Jó, végül is régebbi könyv ez.
Aztán egy csomó érdekes gondolat jött velem szemben és nagyon megörültem nekik. Ki is idéztem egy párat szemléltetésképpen. Örök érvényű igazságok ezek tényleg.
Majd átváltott arra, hogy idézem „jobb orron való légzés", mindenféle számokkal illusztrált izé, hogy meddig ne vegyek levegőt, aztán jobbról vegyek majd balról, nekem ez érthetetlen volt…Az i-re a pontot pedig az tette fel, amikor jelentőségteljes szótagokat keresett a szerző és így illusztrálta : „al" : Allah, allelujah … ; „om" : N om en est Om en……. Ez már túl van magyarázva és fantáziálva szerintem…

Tiger205>!

Elolvastam.
A lábam sajnos ettől még nem tudom a nyakamba tenni (sőt, a lótuszülés sem megy) nagyon merev vagyok., így a jóga sem olyan lazító, felemelő….

csiripelek>!

Weninger Antal: Az idő partján Jóga és személyiség

Hát, nekem ez sok volt. Persze, eleve szkeptikusan állok a vallásokhoz, misztériumokhoz, csodákhoz. Amik annyival vannak alátámasztva kábé, hogy 'híres tudósok is igazolták'. Nesze semmi, fogd meg jól. Persze, régi könyv, emiatt nem tudom mennyire várhatom el tőle, hogy tudományos legyen.
Hosszasan tanít légzéstechnikákat, amiket alaposan leír, az igaz, de ha valaki soha nem látott pranayamat, akkor nem bizti, hogy ez alapján eltalálja a tökéletes módszert. Amit egyébként a szerző szerint alig sikerül valakinek. Elég magas lóról beszél, szerinte kb mindenki hozzá nem értő kamuguru. Aztán amikor elkezdi fejtegetni, hogy a 'hangok varázsereje', meg hogy hasonló szótagok random szavakban… totál áltudomány.
Pár vad dolognál leírja egyébként, hogy ő sem ért ezzel egyet, csak hát így van a jógahagyomány… Bevallom, nem nagyon tudtam elkülöníteni, hogy akkor mi a 'hagyomány' és mi az,amit ő írt hozzá. Azt hiszem kellene olvasnom vagy valami modernebbet, ami részletesen elemzi a forrásokat vagy valami kevésbé közvetett forrásból utánaolvasni.

Lunemorte P>!

Magunkká kell válnunk, mert legtöbben nem tudják, hogy csak másolatok: szülők, rokonok, tanítók, nevelők, feljebbvalók tanításának visszhangjai. Talpra kell állnunk, önállókká kell válnunk!

Lunemorte P>!

Csak önismeret révén juthatunk el mások ismeretéhez és a világ, a tárgyak és események helyes megítéléséig.

Biedermann_Izabella>!

Tornászunk, sportolunk, úszunk, síelünk, mondván: milyen egészségesek e testgyakorlatok, milyen frissítőek, erősítőek! De hogy mennyire fárasztóak és gyakran kimerítőek, az alig jut eszünkbe. S itt valami különös egyoldalúság érvényesül: elfelejtjük hozzátenni, hogy milyen egészséges, milyen „erőkút”, ahogy Ady Endre mondotta, az ágy, a Petőfi szerint „imádott” heverés, a pihenés, a szabadság, a vakáció, az üdülés, a magunkba-térés, a magunkban-időzés! A mi tornászaink és sportolóink tanulhatnának a kínai testgyakorlás módszereiből: amennyit gyakorolsz, pontosan ugyanannyit kell pihenned! Itt nincs alku: a mérleg felbillen, ha megszegjük az egyenlőséget! Ezért intjük az egyoldalú fanatikusokat arra, hogy vegyék végre tudomásul: a mozdulatlanság éppoly egészséges, mint a mozgás!

Biedermann_Izabella>!

Az egyik legfőbb akadályt a belénk oltott gondolkodási hibák jelentik, amelyekre részletesen kitérünk. Így például az örökkévalót rőfökben képzeljük el, mint az idő lineáris meghosszabbítását! Pedig az örökkévalóság egyáltalán nem idő, hanem az időélmény megszűnte; tehát nem fogy, nem telik, nem múlhat el! Ugyanebbe a tévedésbe esünk, ha a tér végtelensége jut eszünkbe. A tér sem létezik külön, mert mindenhol van, de önállóan sehol sincs, még a tárgyak között levő űrdarabokat is sugárzások járják át. A tér mint űr nem tárgy, hanem képzeletünk projekciója a tárgyak közé. Teret elképzelni tárgyak nélkül lehetetlenség. Az örökkévalóság változatlan életet jelent, a téren kívüli lét pedig állapotot, nem helyet, meghatározható geográfiát. Ezért mondja a jóga, mint minden bölcsesség, hogy itt és most kell élnünk, mert az idő és tér csak részek, márpedig sem az örökkévalóság, sem az állapot nem bontható darabokra, mert nem mennyiségek, hanem minőségek.

Lunemorte P>!

Szenvedésünk oka tehát, hogy nem ismerjük igazi valónkatMagunkat, szellemünket, amely mélyebb a személyiségünknél (persona). Ez a tudatlanság az avidja. Az emberi lélek érzékeink révén testhez kötött, de csak addig, amíg igazi lényének tudatára ébred. Ekkor – a hindu szerint – bekövetkezik a móksa: kiszabadul az örök körforgás, az újjászületések láncolatából (szamszára).

Lunemorte P>!

A törvény csak test, de a lélek szabad.

Lunemorte P>!

Tat tvam aszi – minden Te vagy, minden egy, Brahman… Mi csak mindennek a külsejét látjuk. Ha mögé látunk, már jógázunk, nem támaszkodunk csupán az érzékeinkre.

Lunemorte P>!

[…] a kozmikus élet elfogadása tehát zuhanás a fájdalomba és a tudatlanságba: a szabadság útja a kozmosz és a profán élet megtagadása.

Lunemorte P>!

Ahogy Freud mondta: „Wo es ist, soll ich werden." (Semleges részeinknek tudatossá kell válniok). S miért kell tudatosítanunk? Azért, hogy átlépve a fájdalom és öröm gátjain ne legyünk bábui, rabjai vágyainknak, érzékeinknek… Sokan megütközhetnek és kérdezhetik: miért kellene az öröm határait is átlépnünk? Azért, mert minden öröm kísérője, párja a fájdalom, tehát a jóga bölcsessége egykedvűségre törekszik, keresztüllát az ellentétpárokon. Ez az egyetlen igazi út önmagunkba, a tudatfeletti felé…

Kapcsolódó szócikkek: jóga · Sigmund Freud
Lunemorte P>!

Akik tisztelnek, azokban vagyok és ők bennem.